Aktuálně: 4 956 inzerátů174 143 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

přikrmovat? ano nebo ne?

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 04.12.2023, 11:45:49 xxx.xxx.198.226

Teď vlastně přemítám, proč je to špatně? Když už dávám živočišný tuk, tak tuk jako tuk, ne? Teoreticky by mělo být oukej i sádlo z kapra… složení je podobné, jen jiné poměry mastných kyselin. On to vlastně ten ekolistař nevysvětlil, kde vidí rozdíl. Natož když se to použije “jen” jako pojivo a nikoli samostatně jako ten pruh loje z krávy. No a když už dám ptákovi slunečnici a konopí, tak ani rostlinné oleje nebudou out, takže kromě otázek udržitelnosti, proč ne třeba palmáč? Je tam něco, co ptákům škodí? Víc než jiný tuk? To mě jen tak zajímá.

Irma19
Irma19 (236 příspěvků) 04.12.2023, 13:02:20 xxx.xxx.239.133
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 04.12.2023, 11:45:49

Živočišný tuk ok, ale ztužené rostlinné tuky jsou špatně. Ani máslo není vhodné.

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 04.12.2023, 14:34:54 xxx.xxx.198.226

Tak však já nemluvím o ztuženém rostlinném tuku. Ten je špatně tak nějak pro všechny. Na palmáči ale není nic ztuženého (teda pokud někdo nepad na hlavu). Máslo je něco jiného, z toho by se koule plácaly dost blbě, i když asi by to taky šlo. No a PROČ teda není vhodné - co třeba přepuštěné máslo, to je teda bez vody a méně náchylné na žluknutí, to je taky špatně? Proč, to je to, co mě zajímá… Čtu, že kdeco není vhodné, ale není mi jasný důvod.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 04.12.2023, 15:11:07 xxx.xxx.191.80

Palmový olej je špatně z ekologických důvodů. Ztužené tuky jsou samozřejmě špatně ze zdravotních důvodů. A máslo obsahuje mléčný tuk a zbytky mléčných bílkovin, které jsou pro ptactvo špatně stravitelné - hrozí průjmy a rozhození organismu, v extrémním případě i úhyn.
Tak mi to bylo vysvětleno místním myslivcem. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 04.12.2023, 15:17:01 xxx.xxx.198.226

No právě o ekologii nemluvím, ztužené jsou jasné, mléčná bílkovina - však ty slepice dostávají tvarohu a zkyslého mléka, tam je přece mléčné bílkoviny - že by to ta sýkora s podobným spektrem potravy nedala? No může být… A mléčný tuk - pořád je to tuk, a když zvíře umí trávit nějaký tuk (tuplem už taky živočišný), tak do značné míry umí trávit i jiný tuk… Ale rozhodně děkuji Varaxi za příspěvek do diskuse, aspoň ohledně té mléčné bílkoviny (nebo i jiných řekněme divných složek v mléce, chápu) to dává smysl.

acher
acher (657 příspěvků) 04.12.2023, 15:19:36 xxx.xxx.222.196

Rozvěsili jsme 3kg hovězího loje,2x, a teď i 3x denně, dáváme do krmítek slunečnici a proso. Strnadi a hrdličky létají na pšenici a vrabec sezobne i kukuřici,strakapoudi,žluny,sojky létají na ořešáky pro ořechy,co zde zůstaly.Sýkorky je naklovou,ostatní je dokáží odnést i celé.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 04.12.2023, 15:52:33 xxx.xxx.191.80

Vím, že někdo používá kokosový olej, na to mi pan myslivec řekl, že má špatný poměr kyselin. Jak je na tom palmový, jsem se nikdy specificky neptala, protože jsem ho nikdy neměla k dispozici. A sehnat lůj pro mě není problém. Takže nač měnit zavedené, když to funguje k všeobecné spokojenosti. 
Obecně prý rostlinné tuky nejsou plnohodnotné - resp. pro zvíře (i člověka) čelícímu obtížným situacím je vhodnější tuk živočišný. Samozřejmě Varaxi, která sedí u PC v práci a pak sedí u knihy doma ve vytápěné místnosti, má nároky jiné než sýkora, která teď v mrazech a ve větru sedí na větvi a má jen omezený čas, aby do sebe nasoukala a zpracovala dostatek kalorií. 
A mléko a mléčné výrobky jsou pro divoká zvířata, navíc ptáky, prý obecně nevhodné.

Já nemám osobní zkušenost s ničím než hovězím lojem. Nedokážu za sebe posoudit tato tvrzení, ale myslivec je to dobrý a nemám důvod mu nevěřit. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.12.2023, 08:25:44 xxx.xxx.198.226

Jo, to mě jen zajímalo, jestli někdo zná i pozadí, co konkrétně (v tom složení) a proč vadí. (že vadí ztužené a nezpracované mléčné, to je mi jasné, tam vím nebo tuším proč)

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 05.12.2023, 09:21:41 xxx.xxx.191.80

https://www.krmivahulin.cz/p/hovezi-tuk-100-pro-psy-5-kg 
Kdyby někdo měl zájem, tak mám dobrou zkušenost s tímto. Ale je to fakt pět kilo, ne vždycky se to dá zkrmit divokým ptákům za jednu zimu, takže to chce mít k dispozici záložního strávníka. Nebo ledničku, kam se vleze pětikilový kbelík loje a nebude zavazet. 🙂
Někde tam mají i tuk pro sýkory, věřím, že to je totéž, akorát s jinou nálepkou. 
Já do toho cpala sušené červy a slunečnici, vedle do krmítek jsem dávala mix semínek a ořechů a ten tuk a semínka z něj vždycky zmizely dřív. Je přepuštěný, takže se s tím člověk nemusí drbat, a přijde mi, že ho ptáci lépe a víc žerou než celé pruhy loje z řeznictví. Ale můžu to mít zkreslené tím, že jsem od dětství ty pruhy nevěšela, protože by mi je sežral pes. 

Chápu tu zvědavost a tu touhu po teoretickém poznání, ale v praxi nevidím důvod, proč ziskovat a testovat zkrmování netradičních druhů. Použití kokosového oleje doporučují často vegeweby, kde se kokosák cpe do všeho, takže za mě - tudy ne. O palmovém tuku nebo přepuštěném másle (proč? Je dražší, pravděpodobně nevhodné, nemá výhody, proč to vůbec zkoušet?) jsem opravdu nikdy neslyšela, ač teda z praxe vím, že se zkrmují tuky prakticky všech zvířat - kdo zabíjí na zimu staré slepice, aby je nemusel krmit v době, kdy stejně nesou velice málo, často zkrmuje slepičí sádlo. Myslivci zas často krmují sádlo a lůj divočiny. To mi dává smysl, kdežto použití kupovaných průmyslových rostlinných olejů moc ne. 
Povídat si o tom samozřejmě můžeme. 🙂 Taky by mě zajímal konkrétní důvod, co přesně na tom tuku vadí, jaké to má následky a k čemu to vede, ale v praxi bych to rozhodně neaplikovala. 

Buggyra
Buggyra (3214 příspěvků) 05.12.2023, 10:08:28 xxx.xxx.198.226

Já ptáky nekrmím, je mi to jedno. Jen se ptám, zda někdo ví, proč je jeden tuk vhodnější a jiný nikoli. Nehodlám to zkoušet. Prvním popudem pro můj dotaz bylo zaryté tvrzení, že jedině lůj a nikdy sádlo, protože …. proč? Ty rostlinné věci jsem si k tomu dodiskutovala potom naprosto nezávisle.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 05.12.2023, 10:44:02 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 05.12.2023, 10:08:28

Jo takhle, ptáte se na ty zvířecí tuky. Tak to jo. 
Vnitřní sádlo zvířat je vhodnější spíše ke kosmetickým účelům. Proto je specifikováno vepřové sádlo hřbetní. Co se týče ostatních tuků, je to skoro jedno, ale vepřové a husí sádlo je dost dobré a chutné pro člověka, takže se ptákům dávají sádla a loje ostatní - a která vlastně jsou ještě k dispozici? Kdo má vlastní chov, tak může využívat tuky, co mu rostou na hřadě a v chlívku, ale ostatní se dostanou tak maximálně k tomu hovězímu loji. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 06.12.2023, 07:37:00 xxx:xxx.c772:fafb
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 05.12.2023, 09:21:41

Vypadá zajímavě, ale vychází draho. 5kg za 640Kč vyjde 128za kilo, k tomu cena dopravy 70Kč, takže ještě ke kilu připočtu +14Kč. Kostku kvalitního sádla v krámě koupím max za 25Kč/250g. To je max 100Kč/kg. Ale teď bylo v akci za 16Kč/250g. Navíc se s ním snáz pracuje, ty kbelíky jsou dost nepraktický.

Já se omlouvám, ale tyhle obchody s potřebami - krmivy pro zvířata, mi přijdou pořádně předražený. Většinu věcí, co nabízí člověk sežene v běžných krámech pro lidskou spotřebu a podstatně levnějc. Přitom, nevím ale pro zvířata by to mělo být levnější, vždyť to je přece z výseku.

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 06.12.2023, 08:55:31 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 06.12.2023, 07:37:00

https://masoskodovi.cz/eshop/hovezi-maso/hovezi-sadlo-skvareny-luj
Ať mě nepomluvíte, doporučím Vám i něco levnějšího. 🙂 Nemám to teda ozkoušené. 
Do Krmiv Hulín mám relativně blízko, jezdíme tam jednou nebo dvakrát do roka a vždycky tam koupíme nějaké doplňky pro slepice a zob pro ptáčky. Ve výsledku to vyjde levněji než objíždět dva tři obchody. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 06.12.2023, 11:44:27 xxx:xxx.c772:fafb
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 06.12.2023, 08:55:31

To si vůbec neberte, že kritizuji vás. Jen mě zlobí, že se tyhle produkty tváří, kdovíjak výhodně a je to vlastně zlodějna. 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 06.12.2023, 12:08:36 xxx.xxx.191.80
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 06.12.2023, 11:44:27

Já si to neberu osobně. 🙂 To bych nedělala nic jiného, než se ploužila světem a lkala nad osudem. 😀 Navíc jste nenapsala ani nic špatného nebo nepravdivého, takže pro ploužení a lkaní nemám dostatečný důvod, i kdybych vztahovačná byla. 😀
A ano, jsou to věci pro lidi nebo pro ryby, které jsou určené k jídlu, takže splňují mé soukromé vytyčené standardy. 🙂 My tam bereme nějaké doplňky pro slepice, sušené mléko, syrovátku, ta játra jsme taky měli, k tomu broučky. Nestěžuju si, ale neprohlašuju to za nejlepší firmu na světě. 😉


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.