Aktuálně: 4 946 inzerátů174 066 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

přikrmovat? ano nebo ne?

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 10:06:49 xxx.xxx.170.175

Tak to já měl problém s kunou, takže slepice a holubi putovali do voliéry a ptactvo volně žijící mělo smůlu. Když jsem v loňské zimě neviděl ani ptáčka v širokém okolí, tak jsem instaloval jedno krmítko a začal sypat zrní a jak se slétávali přibylo v průběhu roku další a teď na zimu třetí 😄

acher
acher (657 příspěvků) 16.11.2023, 10:19:10 xxx.xxx.222.196

Měli jsme kuny ve stodole,teď už tam asi nejsou,a přesně platilo,že tam kde bydlí,neloví.Chodila po sousedech a u nás nic.

Přečetla jsem ten článek,kdy se mají práci přikrmovat.Máme krmítko celoročně a tak mohu napsat,že třeba v létě na něj lítali staří ptáci a prvních pár dní sýkorky s vylítlými mladými,pár dní se přikrmovaly konopky a pak už byli vidět,jak sbírají po stromech.A že by byli ptáci tlustí a líní jsem si také nevšimla.V ostražitosti je udržuje mladý kocour,starý už ptáci nezajímají.

list
list (562 příspěvků) 16.11.2023, 10:24:32 xxx.xxx.170.175
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 16.11.2023, 10:19:10

Tak to u nás byla kuna v sousedství 😔 Takže mi stačilo dvojí vybílení kurníku a byla voliéra. 

Taky jsem pozoroval, že se na krmítku objevují starší ptáci při vyvádění mladých, pak s mladými a v pozdním létě spíš rabovali vrabci, vždycky vyházeli všechno z krmítka a pak zobali na zemi😲 a teď se zase vrátily sýkory a brhlíci🙂

acher
acher (657 příspěvků) 16.11.2023, 10:51:16 xxx.xxx.222.196
Odpověď na příspěvek uživatele list z 16.11.2023, 10:24:32

Tak to také platilo,že neloví tam,kde bydlí.U nás zatím nejvíce sbírají ořechy po dvoře a králíkárnách.Sýkorky,strakapoudi,sojky,brhlíci,žluna .Na krmítko spíš létají stehlíci,červenka,pěnkava,občas čížek,ale ti se zatím ještě víc zdržují okolo hnoje,kde jsou asi ještě nějací brouci či hmyz.

orionka
orionka (531 příspěvků) 19.11.2023, 20:37:16 xxx.xxx.82.160

Já mám jednu výhradu - a sice k síťkám. Někde jsem četla, že si o ně ptáci zraňují ozobí a zdá se mi to logické. Tak koule přendavám do držáků, tukem se semeny plním obrácené květináčky, tuk zamazávám do houpajícího se samorostu. Taky do šišek. Nejvíc sezobou slunečnice. Krmítko mám malé, sýkorky seberou semeno a odletí, za to zvonek se nasádlí do krmítka, roztáhne křídla a zobe a zobe jako slepice. 

orionka
orionka (531 příspěvků) 19.11.2023, 20:42:46 xxx.xxx.82.160

A mám otázku : Pták, velký asi jako vrabec, při odletu se objeví výrazně bílá kostrč. Lítá jako šipka, zobe bobule na keřích, k zahlédnutí malé hejnko, můžou být na tahu. Tmavý pták. Víc jsem v tom fofru nepostřehla a byli pryč.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 19.11.2023, 20:45:02 xxx:xxx.39fc:d0c0
Odpověď na příspěvek uživatele orionka z 19.11.2023, 20:37:16

sýkorka musí semínko vyzobávat - a k tomu chce klid… Zvonek (a jiní zrnožravci) jen melou pantem a slupky lítají na všechny strany… 

Jinak lojové koule kupuji bezsíťkové - a něco dávám do držáků a něco vmačkávám mezi silné větve. A taky nějaké nadrobím na zem - to je velmi oblíbené. Jen Yoda by si pak taky hrál na sýkorku - tudíž na zem servíruji, když odcházíme do práce…

orionka
orionka (531 příspěvků) 19.11.2023, 21:01:32 xxx.xxx.82.160
kometa:

Přesně tak. Já mám před (pod) oknem velký javor a velkou lípu, odkud všichni nalétavají. Kolegovi se to líbilo a zkusil to taky. Ale je přes chodbu, okno na druhé straně, bez stromů a tak to nefungovalo.

Takže se kochám jenom já.🙂 Zatím koňadry, modřinky, úpolníci, brhlík a dlask.


Úpolníka jsem si našla. Hezké pojmenování. Slyšela ( resp. viděla ) jsem prvně.

orionka
orionka (531 příspěvků) 19.11.2023, 21:11:34 xxx.xxx.82.160

Jinak mě autor článku pobavil dělbou na lůj a sádlo. Ale třeba má odborně pravdu a já to dělím podle kuchyně. Kráva má lůj, prase má sádlo. A vyškvařené zůstane sádlem, stejně jako lůj lojem. To jen tak na okraj.

Krmení na zemi - zní to logicky, ale vzhledem ke svému kocourovi a sousedovic kočkám to nepokládám u nás za moudré. Krmítko je odspodu obrostlé berberisem. Tam, kde by kocour prolezl přidám ostříhané větve. Snad jsou tak ptáci v bezpečí.

A určitě krmím, když se na jaře objeví ptáčci na tahu. Čížků pak mám na zahradě celé hejno - a kocour má zaracha. Zase mi logicky přijde, že hladová hejna toho v přírodě na jaře moc nenajdou. 

kometa
kometa (4181 příspěvků) 20.11.2023, 10:07:52 xxx.xxx.224.101
orionka:

A mám otázku : Pták, velký asi jako vrabec, při odletu se objeví výrazně bílá kostrč. Lítá jako šipka, zobe bobule na keřích, k zahlédnutí malé hejnko, můžou být na tahu. Tmavý pták. Víc jsem v tom fofru nepostřehla a byli pryč.


Možná pěnkava jikavec? Velikost a výrazný bíly kostřec by odpovídalo. I tah.

orionka
orionka (531 příspěvků) 20.11.2023, 12:25:35 xxx.xxx.82.160
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 20.11.2023, 10:07:52

Jíkavce znám, napsala bych, že jsou barevnější a možná i pomalejší. A pohybují se i na zemi. Jestli ten bramborníček lítá jak střela a mohl by se v tomhle čase vyskytovat……možná on. Najdu o něm víc.

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 29.11.2023, 17:36:49 xxx.xxx.5.144

Také krmim, začala jsem v říjnu. Ono, jak se ochladí, tak sýkorky začnou nakukovat do krmítka. Mám ho připevněné na zábradlí a hned u něj prastará jabloň a šeřík. Jabloň jsem už před pár lety chtěla pokácet, už moc nerodila, ale kvůli těm ptáčkům jsme to zatím neudělali. Letos mi lítá brhlík, sýkorka koňadra, hrdličky, kos, jednou jsem viděla pěnkavu a stehlíka. Dávám slunečnice, taky nějakou směs. Říkala jsem si vlašáky, ale jestli je dávat vyloupané celé nebo sekat. Zas abych to ptactvo moc nerozmazlovala. Problém je s vánočními svátky. To jsem týden pryč a oni pak ke mně skoro přestanou lítat. Zůstávají jen sýkorky, těm plné krmítko nikdy neunikne. Jak se oteplí, tak už nekrmím, v okolí by snad mělo být potravy dost.  

HL (neregistrovaný) 30.11.2023, 07:43:20 xxx.xxx.120.7

U mě letos docela síla, oproti jiným rokům mám spotřebu mnohem vyšší. Sýkorek létá hodně a každý den dávám půllitrový hrnek slunečnice. Mám na zimu 35 kg pytel a čekám že padne. To se mi předchozí roky nestalo. Zajímalo by mě jestli to je náhoda nebo věští sýkorky tuhou zimu tak se zásobí tukem víc.

Anonymní (neregistrovaný) 04.12.2023, 09:33:41 xxx.xxx.100.173

Včerejší domácí výroba koulí se semínky, rozpuštěné sádlo a do něj nasypaná semínka jakmile začne sádlo tuhnout uplácel jsem z něj tyto koule je něco vhodnějšího než obyčejné sádlo třeba nějaký jiný tuk?

Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.