Aktuálně: 4 886 inzerátů174 940 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Chov bez UV

Anonymní (neregistrovaný) 05.12.2023, 08:27:11 xxx.xxx.225.4

Je možny chov chameleona bez UV lampy nebo není, cvrčky obaluji vitamínem, vápníkem. Ve zverimexu mi nic o uv neřekli ale na internetu se o tom píše, paní prodavačka říkala jenom o lampě na topení. Mám ho 14 dnů zatím bez uv, nemuže už mu něco být?

AAA (neregistrovaný) 05.12.2023, 17:38:04 xxx.xxx.0.243
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 05.12.2023, 16:52:57

Tak s touto odpovědí naprosto nesouhlasím.Kamarád choval chameleony někdy před čtyřiceti lety a UV nepoužíval.Prosperovali,množili se byli dlouhověcí.Nevím čím krmil ,vím jen,že měli teplo skoro třicet stupňů.Nejsem terarista,ale papouškář,kamarád také,tak jsme se o ieho chovu chameleonů často bavili,kdž bylo teplé počasí,bral je i na burzu na prodej,měl jich stovky.

Ona UV lampa není zrovna nic zdravého,podobně jako infralampa,kdo to přežene má problém.

J5
J5 (270 příspěvků) 05.12.2023, 19:13:34 xxx:xxx.4025:90c7
Odpověď na příspěvek uživatele AAA z 05.12.2023, 17:38:04

Prozradíte jaké nebezpečí se skrývá v infralampě?

Vy naprosto nesouhlasíte s Bodlinkou na základě rozhovoru s kamarádem.

jara.t považuje obyčejnou žárovku za dostačující k tomu aby chamíci uhynuli až stářím. 

Možná by stálo za to aby jste téma trochu rozvedli do podrobností aby ostatní chovatelé, zejména ti kteří řeší UVA a UVB, zjistili jaké zbytečnosti řeší.

Anonymní (neregistrovaný) 05.12.2023, 20:22:39 xxx.xxx.168.142

tak to je těžké, já choval jemeňáka svojí neznalostí bez UV a za půl roku měl rachitis, tak nevím, netvrdím že to možné není ale asi nějaké záření musí mít, minimálně teda sluneční přirozené.

Pandinus
Pandinus (139 příspěvků) 06.12.2023, 09:31:24 xxx.xxx.161.10
AAA:

Tak s touto odpovědí naprosto nesouhlasím.Kamarád choval chameleony někdy před čtyřiceti lety a UV nepoužíval.Prosperovali,množili se byli dlouhověcí.Nevím čím krmil ,vím jen,že měli teplo skoro třicet stupňů.Nejsem terarista,ale papouškář,kamarád také,tak jsme se o ieho chovu chameleonů často bavili,kdž bylo teplé počasí,bral je i na burzu na prodej,měl jich stovky.

Ona UV lampa není zrovna nic zdravého,podobně jako infralampa,kdo to přežene má problém.


Jasně, ono to jde a nejen chameleoni. Taky chovám želvy bez UVB a jde to. Ale je to o tom, že člověk ví co a jak, že zvířata vystavuje sluneční expozici v teplých měsících atd. Tady ale musíte pracovat s tím, že se jedná o laiky. Proč asi je takový boom a rozmach chovu chameleonů, anolisů, agam, trnorepů až ve chvíli, kdy se sem začly importovat nejprve lineáry s UVB (navíc slabé, kde zvíře muselo pár cm pod to) až po výbojky?? Protože to víc než usnadňuje jejich chov a díky tomu to zvládají i lidé, kteří by měli problém takové zvíře udržet pomocí potravy s přídavky vitaminominerálních směsí (dříve řešené AD3, kombinalem atd.). Takže ano, máte pravdu, že to jde, ale když tohle přednesete dnešním zájemcům o chov, tak drtivá většina z nich bez UV zvíře oddělá. To jsou přesně ty dotazy na křivé nohy, spadlé přilby, nefunkční jazyk nebo ohnutou spodní čelist a počínající informací, že chameleon nemůže chodit a leží na dně akvária..

AAA (neregistrovaný) 06.12.2023, 12:07:40 xxx.xxx.0.243
Odpověď na příspěvek uživatele Pandinus z 06.12.2023, 09:31:24

Zdravím,jsme u jádra pudla,dnešní populace nezná staré metody a myslí si,že kdo oponuje je hlupák.Ty chameleony před čtyřiceti lety mělo více kamarádů,ale třeba jen pro radost doma v akvárku,terárka byla minimálně.Měli je spoustu let doma v obýváku,říkali,že je to lepší než televize,souhlasím,než televizi,tak doma raději koukám do akvária na přírodu v malém.

Ta kapitalistická propagace ,že to bez určitých věcí nejde je jen o komerci.Jsem chovatel papoušků přes půl století,odchovávám od Andulek po Ary a nikdy jsem nenakrmil ptáky granulemi ,nebo zázračnou směsí Deli nature,nebo nečím podobným.Kdysi jsem si koupil Qviko pro papoušky,asi nemám název úplně správně ,zázrak se nekonal,vrátil jsem se ke klasické míchanici vlastní receptůry. Protože jako člověk,který pracoval leta ve výrobně krmiv pro zvířata vím jedno,že když bude mezi zrním sušené ovoce,nebo zelenina,tak zplesniví.Všechny tyto směsi jsou ošetřeny chemicky a zvířata tu chemii konzumují.

Ony i ty lampy,pokud nemají správnou vlnovou délku záření škodějí.Odnášejí to oči,kůže,hodně IR záření odvápňuje.Takže kuřátka pod lampu na čtrnáct dnů ano,potom ven na sluníčko.

Ani přecpávání vitamíny není dobré,pokud je různorodá strava,tak není třeba.Vitamíny se podávají jen nemocným,nebo špatně prosperujícím zvířatům.

To samé když čtu u papouškářů,že denně dávají jablečný ocet a každý týden ádéčko,ptáky mají venku na slunci kde si to organizmus získá sám, za pár let budou ptáci na tom hodně zle,tělo jakožto chemická fabrika samovýrobu omezí,nebo zruší,protože není třeba,je to v krmení.Znám spoustu lidí,kteří se permanentně přecpávají vitamíny a když dostanou chřipku tak už tělo není jak posílit.Všeho s mírou,nedat na komerci.

Pandinus
Pandinus (139 příspěvků) 06.12.2023, 13:58:36 xxx.xxx.161.10
AAA:

Zdravím,jsme u jádra pudla,dnešní populace nezná staré metody a myslí si,že kdo oponuje je hlupák.Ty chameleony před čtyřiceti lety mělo více kamarádů,ale třeba jen pro radost doma v akvárku,terárka byla minimálně.Měli je spoustu let doma v obýváku,říkali,že je to lepší než televize,souhlasím,než televizi,tak doma raději koukám do akvária na přírodu v malém.

Ta kapitalistická propagace ,že to bez určitých věcí nejde je jen o komerci.Jsem chovatel papoušků přes půl století,odchovávám od Andulek po Ary a nikdy jsem nenakrmil ptáky granulemi ,nebo zázračnou směsí Deli nature,nebo nečím podobným.Kdysi jsem si koupil Qviko pro papoušky,asi nemám název úplně správně ,zázrak se nekonal,vrátil jsem se ke klasické míchanici vlastní receptůry. Protože jako člověk,který pracoval leta ve výrobně krmiv pro zvířata vím jedno,že když bude mezi zrním sušené ovoce,nebo zelenina,tak zplesniví.Všechny tyto směsi jsou ošetřeny chemicky a zvířata tu chemii konzumují.

Ony i ty lampy,pokud nemají správnou vlnovou délku záření škodějí.Odnášejí to oči,kůže,hodně IR záření odvápňuje.Takže kuřátka pod lampu na čtrnáct dnů ano,potom ven na sluníčko.

Ani přecpávání vitamíny není dobré,pokud je různorodá strava,tak není třeba.Vitamíny se podávají jen nemocným,nebo špatně prosperujícím zvířatům.

To samé když čtu u papouškářů,že denně dávají jablečný ocet a každý týden ádéčko,ptáky mají venku na slunci kde si to organizmus získá sám, za pár let budou ptáci na tom hodně zle,tělo jakožto chemická fabrika samovýrobu omezí,nebo zruší,protože není třeba,je to v krmení.Znám spoustu lidí,kteří se permanentně přecpávají vitamíny a když dostanou chřipku tak už tělo není jak posílit.Všeho s mírou,nedat na komerci.


Jasné, jenže třeba u těch ptáků a želv jsou ty granule (to samé vodní či suchozemské želvy) naprosto zbytečné, je to opravdu komerce a využití u lidí, kterým to někdo nabulíkuje, že bez toho nepůjdou “do toku, přepeření, nesnesou, nebudou žít dlouho atd” - ptáci, případně je tím přesvědčí k chovu a koupi něčeho, s čím se nechtějí s*át - granule pro ty želvy, aby si panáček nešpinil ruce masem, žížalami, nedrtil šneky, nekrájel rybky… Vždyť v Americe už se dají sehnat i párky pro hady a celkově se rozšiřuje mýtus o vhodnosti krmení mrtvým rozmraženým hlodavcem (z vlastní i cizích zkušeností tím už nakrmím jen v době nouze)..

Bohužel u těch ještěrů, co jsme komentovali je to tak, že bez těch UVček je z té masové skupiny petkařů nedochová prostě nikdo. A to jsou druhy, kde to není třeba vůbec a stejně pokud si dotyční přečtou, že zvíře má žrát za A) hmyz, za B) kašičky, tak to končí vždy za B a už je na cestě další dotaz…jak léčit ciliáta s ohnutou čelistí☹️

Pandinus
Pandinus (139 příspěvků) 06.12.2023, 13:59:45 xxx.xxx.161.10
AAA:

Zdravím,jsme u jádra pudla,dnešní populace nezná staré metody a myslí si,že kdo oponuje je hlupák.Ty chameleony před čtyřiceti lety mělo více kamarádů,ale třeba jen pro radost doma v akvárku,terárka byla minimálně.Měli je spoustu let doma v obýváku,říkali,že je to lepší než televize,souhlasím,než televizi,tak doma raději koukám do akvária na přírodu v malém.

Ta kapitalistická propagace ,že to bez určitých věcí nejde je jen o komerci.Jsem chovatel papoušků přes půl století,odchovávám od Andulek po Ary a nikdy jsem nenakrmil ptáky granulemi ,nebo zázračnou směsí Deli nature,nebo nečím podobným.Kdysi jsem si koupil Qviko pro papoušky,asi nemám název úplně správně ,zázrak se nekonal,vrátil jsem se ke klasické míchanici vlastní receptůry. Protože jako člověk,který pracoval leta ve výrobně krmiv pro zvířata vím jedno,že když bude mezi zrním sušené ovoce,nebo zelenina,tak zplesniví.Všechny tyto směsi jsou ošetřeny chemicky a zvířata tu chemii konzumují.

Ony i ty lampy,pokud nemají správnou vlnovou délku záření škodějí.Odnášejí to oči,kůže,hodně IR záření odvápňuje.Takže kuřátka pod lampu na čtrnáct dnů ano,potom ven na sluníčko.

Ani přecpávání vitamíny není dobré,pokud je různorodá strava,tak není třeba.Vitamíny se podávají jen nemocným,nebo špatně prosperujícím zvířatům.

To samé když čtu u papouškářů,že denně dávají jablečný ocet a každý týden ádéčko,ptáky mají venku na slunci kde si to organizmus získá sám, za pár let budou ptáci na tom hodně zle,tělo jakožto chemická fabrika samovýrobu omezí,nebo zruší,protože není třeba,je to v krmení.Znám spoustu lidí,kteří se permanentně přecpávají vitamíny a když dostanou chřipku tak už tělo není jak posílit.Všeho s mírou,nedat na komerci.


Jen doplním, že pokud je vadná šarže u jakéhokoliv takového zdroje, tak to prostě zvířata odnesou. Pamatuji, že kdysi byla taková kauza jak v profi chovu jemenů, tak v chovech trnorepů, kteří na to oslepli.

Llevelyn (neregistrovaný) 08.12.2023, 06:45:28 xxx.xxx.3.100

Chov je komplexní zalezitost. Chameleon potrebuje slunce aby se vyhral a UV pro syntézu D vit. Chovam jemeny v sezone venku, cca od kvetna do rijna, v zime jsou doma ale v chladu pres noc. Zvirata si D vit naakumuluji, pripadne pak pridavam vic D vit (casteji) než je doporučeno. Pardaly mam celorocne uvnitr, ven se zatim nevejdou a ti maji UV, stejne tak felsumy. A mam v peci jemenku, co jakziv nemela spravna svetla a ma krivici. Takze vsechno jde, ale je třeba u toho přemýšlet, co delam a proč. Ideal by bylo u svetel mit i UV metr, ale cena je vysoká. Začínala jsrm s chovem plazu pred vice nez 30 lety a to nic nez obycejne zarovky nebylo, ze suplementu roboran, plastin a mineraly pro slepice. A slo to, odchovavaly se ruzne druhy. 

J5
J5 (270 příspěvků) 08.12.2023, 09:46:54 xxx:xxx.71a5:256e
Odpověď na příspěvek uživatele Llevelyn z 08.12.2023, 06:45:28

S touto větou mohu jen souhlasit. “Takze vsechno jde, ale je třeba u toho přemýšlet, co delam a proč". S akumulací provitaminu D nebo dokonce vitaminu D3 tak tam jste poněkud mimo. UV metr pořídíte dnes v ucházející kvalitě do cca pěti tisíc.

Iza.bel (neregistrovaný) 08.12.2023, 13:52:58 xxx.xxx.198.201

My jsme si v srpnu koupili chameleona jemenského ze zverimexu, jmenuje se Charlie, chtěli jsme mu poskytnout domov, protože tam byl rok a něco dlouho.., v malém přetopeném teráriu půl metru na půl metru.., jedl kokosovou drť na zemi a schovával se za kůrou, vůbec ho nebývalo vidět 😥 No k tématu - UV záření nevěřím, že ho ve zverimexu mění po těch určených X hodinách svícení, takže domů nad flexárium jsme hned nainstalovali zářivku Arcadia Pro T5 UVB Kit, dále denní osvětlení 6000 lumenů, a výhřevnou žárovku 70W s reostatem - dá se snížit svit (teplota) podle potřeby chamíka. Krmíme malými sarančaty + vápník. Zelené odmítá jíst, občas si zobne lístek kalísie pro plazy. Tak 1x týdně si vezme vodu ze stříkačky asi 0,5 ml. Dokud to šlo, tak jsme Charlieho denně dávali na balkón na větev na přímé slunce, máme tam síť, takže neuteče, a tam si to absolutně užíval, hřál se a pozoroval dění venku 🙂 a teď mu to chybí. Takže UV určitě ano, když mu ji zapneme (10-17 hodin), tak se viditelně zklidní, dělá mu dobře!! Hodně zdaru všem tady a jejich plazům! 

Iza.bel (neregistrovaný) 08.12.2023, 13:59:51 xxx.xxx.198.201

Ještě dodatek - čerpáme od pana Petra Nečase, chovatele chameleonů, má www stránky a YouTube. 

Anonymní (neregistrovaný) 08.12.2023, 14:24:18 xxx.xxx.198.201

Pandinus citace: .."Jasné, jenže třeba u těch ptáků a želv jsou ty granule (to samé vodní či suchozemské želvy) naprosto zbytečné, je to opravdu komerce a využití u lidí, kterým to někdo nabulíkuje, že bez toho nepůjdou “do toku, přepeření, nesnesou, nebudou žít dlouho atd” - ptáci, případně je tím přesvědčí k chovu a koupi něčeho, s čím se nechtějí s*át - granule pro ty želvy, aby si panáček nešpinil ruce masem, žížalami, nedrtil šneky, nekrájel rybky…"*** Milý pane, nevíte úplně dobře, o čem mluvíte. Za A) granule pro želvy - pro vodní možná máte pravdu, to neumím posoudit, ale pro suchozemskou želvu čtyřprstou, kterou máme v bytě ve městě, jsou zelené granulky naprosto vyhovujícím doplňkem stravy, když nejde jít ven pro pampelišky - déšť, zimní období, nebo když zkrátka není čas. Želvák je má moc rád, trochu je smočíme, nevím jak bychom si bez nich poradili, jak bychom sušili pampelišky a lisovali 😁 Za B) chovám už dlouho papoušíčky (Forpus Forpus) a dlouho jsem hledala směs, kterou by jedli a nevybírali, jako pralesní papoušci by měli jíst ovoce a hmyz a jen málo semen - ukažte mi směs, která by vyhovovala? Nebo kterou bych si měla sama umíchat? Takže kupuji směs semen doporučenou klubem Forpus a jsem šťastná, že se na trhu objevily Granule přesně pro ně, které splňují požadavky na ovoce i hmyz a zlepšilo se jejich opeření i nálada. O hnízdění neusiluji, mám je jako mazlíky. Co se týká ovoce, tak mi ho odmítají jíst, vyzkoušené různé druhy i způsoby.  Zdravím a příště nepaušalizujte svoje názory tím způsobem, že se někdo nechce s něčím s*rát apod. 

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 08.12.2023, 15:18:54 xxx.xxx.205.61

pro suchozemskou želvu čtyřprstou, kterou máme v bytě ve městě, jsou zelené granulky naprosto vyhovujícím doplňkem stravy, když nejde jít ven pro pampelišky - déšť, zimní období, nebo když zkrátka není čas.

. Tim jste  jen potvrdila Pandin. slova a chovat stepku jen v bytě , to už chce hodně velkou dávku ignorace vůči potřebám zvířete. Můžete její stav dokladovat fotkou ? 

Anonymní (neregistrovaný) 08.12.2023, 23:00:49 xxx.xxx.198.201
Odpověď na příspěvek uživatele lupus4 z 08.12.2023, 15:18:54

Jasně, zase jeden úplně nejchytřejší… více se k tomu nebudu vyjadřovat, není zde na místě popisovat získání naší milované želvy stepní čtyřprsté, že jsme se jí ujali a zajistili jí co nejlepší životní podmínky, jaké dokážeme, komu jsme ji jako měli dát, vy chytrolíne? Má se dobře, roste, není nemocná…  I k vaší aroganci na odpověď k dodatečné registraci nalezené želvy zelenavé tady výše, se nebudu vyjadřovat. Zdar a končím zde, vystačíte na rady sám. 🙏🤔


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.