Aktuálně: 4 884 inzerátů174 880 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Hlídač

Anonymní (neregistrovaný) 11.01.2024, 09:23:35 xxx.xxx.124.102

Bude pes schopný uhlídat byt nebo barák před cizími, když se rád s každým mazlí na potkání. Jsou mu tedy zatím jen 3,5 měsice, ale s každým si rád hraje. Co až vyroste a nastane situace, že bude sám doma, přijde nepovolaná osoba a on si s ní bude hrát, místo rázného vyprovození z baráku či bytu?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (771 příspěvků) 11.01.2024, 09:32:04 xxx.xxx.7.10

To je blbý, když si chcete mít ze psa hlídače a víte o tom velký kulový (o psech asi celkově).

Na internetové diskuzi to nevyčtete. Musíte někam na cvičák, kde se tímto zabývají. Jelikož i hlídací pes se se musí usměrňovat a musí se to umět. 

kometa
kometa (4221 příspěvků) 11.01.2024, 09:37:43 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Bude pes schopný uhlídat byt nebo barák před cizími, když se rád s každým mazlí na potkání. Jsou mu tedy zatím jen 3,5 měsice, ale s každým si rád hraje. Co až vyroste a nastane situace, že bude sám doma, přijde nepovolaná osoba a on si s ní bude hrát, místo rázného vyprovození z baráku či bytu?


Co je to za plemeno? Ve 3,5 měsících je to ještě moula. Až dospěje, může být všechno jinak.

Ale viz 4x Jana, ve vašem případě bych taky doporučila cvičák.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (771 příspěvků) 11.01.2024, 10:04:54 xxx.xxx.24.201
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 11.01.2024, 09:44:22

Cvičák je obecný pojem. Může to být také prostě jen člověk, který rozumí danému plemeni.

Ale na tom cvičáku právě může začít, i kdyby tam šel jen jednou. Pokud to budě dobrý cvičák, tak mu dají základní informace a pošoupnou v bádání dál nebo k příslušným lidem.

Co je na té radě špatného? Kde jinde by měl začít vyhledávat lidi ostřílené v problematice? Právě proto, že nevíme vůbec nic - a zakladatel také ne - je to asi nejuniverzálnější rada. 

balu
balu (1559 příspěvků) 11.01.2024, 10:08:49 xxx.xxx.152.98

Škoda, že zadavatel dotazu nenačerpal informace před pořízením psa. Pak by se takhle ptát nemohl. Doufám, že štěně není pastevec, protože s takovou mírou neznalosti by mohl mít za pár měsíců zadavatel problém. I když - nejen u pastevce…

balu
balu (1559 příspěvků) 11.01.2024, 10:21:35 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 11.01.2024, 09:23:35

Jestli pes bude schopen uhlídat barák, záleží mimo jiné na plemeni. 

Takže - jakého plemena je váš pes?? 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 11.01.2024, 12:20:32 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 11.01.2024, 09:44:22

No a proč ne? S námi na tábor jezdili manželé, měli pyrenejky. Theuška páníčka bezmezně milovala a bylo hrozně ftipný při cvičení vidět, ty pohledy v duchu - Už zase sedni? Teď jsem přece seděla, ale když to říkáš, tak já to pro Tebe udělám. 😀 Byla naprosto úžasná. Já myslí, že když to trenér pastevci přizpůsobí a ví a umí poradit, tak jo. 

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 11.01.2024, 12:23:15 xxx.xxx.226.6

Zadavateli:

Jsou mu tedy zatím jen 3,5 měsice, ale s každým si rád hraje

Já bych se zeptala takhle: Když budete mít dítě a bude mu tak pět let, co myslíte - bude moct už pracovat na jeřábu, který jste mu jako rodič vybral, že tam bude budovat kariéru?  Nebude přeciž. protože je to ještě dítě. A v případě, že to bude dítě žijící kupř. v Karibiku, tak to s tím jeřábem nevidím vůbec. No a my nevíme, jestli máte malýho pinče, nebo dobrmana, čibabu, nebo moskeváka. Takže musíte jednak napsat víc a především - být trpěliv.

Doron
Doron (1835 příspěvků) 11.01.2024, 12:28:41 xxx.xxx.25.138

To , že je pes přátelský, vidím spíš jako výhodu, nikdo nechce, aby jeho pes někoho, byť na vlastním pozemku, zranil, je to i trestné.

Hlídání lze naučit, nejlépe s asistencí zkušeného trenéra .

Mám velmi přátelské psy a hlídají dobře, je to tedy spíš takový odstrašující prvek .

balu
balu (1559 příspěvků) 11.01.2024, 12:30:20 xxx.xxx.152.98
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 11.01.2024, 12:20:32

Kavkaz to udělá jednou… a pak se na nějaké opakování s prominutím vykašle. Dělá to, co je potřeba, co je nutné z jeho pohledu, a to blbnutí na cvičáku není. Druhá kavkazanka cvičila doma na zahradě s malou neteří, ale jen proto, že si spolu tak hrály, že to kavkazanka sama chtěla. Ale jakmile naznala, že je třeba hlídat, žádný pamlsek na světě by ji nepřiměl k tomu, aby dál cvičila.

Já cvičáky nemusím, kor takové ty školičky. Ale nezatracuji je, mohou mít význam pro ty majitele, kteří nic o výchově nevědí, nenastudovali si nic, tam je lepší školička než nic. I pro socializaci štěněte. 

eena
eena (176 příspěvků) 11.01.2024, 12:37:08 xxx.xxx.231.241

No naozaj je veľmi podstatné o akom plemene sa bavíme. Naša moskováčka (mimochodom bojazlivá bola) začala strážiť sama od seba vo veku okolo 6-7 mesiacov - a aj tá bojazlivosť ustúpila

Zrzavci
Zrzavci (2879 příspěvků) 11.01.2024, 12:47:09 xxx.xxx.226.6
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 11.01.2024, 12:30:20

Tak jasně, pyrenejec jinčí kavkazáka. Ale i tak. když člověk neví, je lépe se dozvědět co a jak. A hlavně psa přivést mezi ostatní pesany, do jiného prostředí, než běžně zná  a tak..

I pro socializaci štěněte.

no právě.

hmn
hmn (1040 příspěvků) 11.01.2024, 13:02:42 xxx.xxx.3.42
Zrzavci:

No a proč ne? S námi na tábor jezdili manželé, měli pyrenejky. Theuška páníčka bezmezně milovala a bylo hrozně ftipný při cvičení vidět, ty pohledy v duchu - Už zase sedni? Teď jsem přece seděla, ale když to říkáš, tak já to pro Tebe udělám. 😀 Byla naprosto úžasná. Já myslí, že když to trenér pastevci přizpůsobí a ví a umí poradit, tak jo. 


řešit to, že je ono potencionální 3,5m pastevecké štěně přátelský mazel 
ne si hrát na sednilehnivstaň, to samozřejmě není nic proti ničemu, pokud to psa baví

“Hlídání lze naučit, nejlépe s asistencí zkušeného trenéra .”
samozřejmě, ale to už je hodně o tom plemeni

“No naozaj je veľmi podstatné o akom plemene sa bavíme. Naša moskováčka (mimochodom bojazlivá bola) začala strážiť sama od seba vo veku okolo 6-7 mesiacov - a aj tá bojazlivosť ustúpila”
Moja byla v tom 3. a asi ještě i ve 4. měsíci mazel obrovský, si odchytávala cizí lidi na ulici, byly výjimky, ke kterým nešla
pak se to celé obrátilo a jsou naopak výjimky, které na sebe nechá šáhnout
vůbec, ale absolutně vůbec neštěkala
někdy v 5.m občas štěkla na psa za plotem, kterého chtěla rozehrát
v 7.m už začala štěkat na “podezřelé” jevy
také bych ji označila za bázlivou (no jak jinak s její tendencí k panickým útěkům), ale zároveň je zvědavá jako baba, všude vleze/chce lézt (třeba do cizích aut, to se chová jako pes z protidrogového) , všechno musí očuchat, u každé činnosti chce asistovat (jako tam řezali strom motorovou pilou, tak jsme seděli a čuměli, až bude dílo dokonáno, tam zas  sekal bordel motorovým vyžínačem, rachot jak blázen a malá seděla a čuměla a odmítala se hnout)
a její strachy se hezky odbourávají
takže uvidíme, kam se holka dopracuje…

ono se u pastevců uvádí, neplést si opatrnost s bázlivostí, u štěňat
 

tetrivek
tetrivek (122 příspěvků) 11.01.2024, 14:00:09 xxx:xxx.fedc:eab7

Někdy je lepší když štěně vyrůstá ve smečce, naše malá důležitě štěká asi od čtyř měsíců. V doprovodu ostatních psů.

Ale samozřejmě jí učím, že návšteva pohladí a může k nám na zahradu a do domu. V naší přítomnosti. Že na procházce potkáváme známé lidi a psy. Teď jsme ve městě aby si to osvěžila, no nadšená není, ale musí to zkousnout. 

tetrivek
tetrivek (122 příspěvků) 11.01.2024, 14:00:16 xxx:xxx.fedc:eab7

Někdy je lepší když štěně vyrůstá ve smečce, naše malá důležitě štěká asi od čtyř měsíců. V doprovodu ostatních psů.

Ale samozřejmě jí učím, že návšteva pohladí a může k nám na zahradu a do domu. V naší přítomnosti. Že na procházce potkáváme známé lidi a psy. Teď jsme ve městě aby si to osvěžila, no nadšená není, ale musí to zkousnout. 

Sardullah
Sardullah (986 příspěvků) 11.01.2024, 15:58:19 xxx.xxx.221.216

Ale no tak…opravdu tohle majitel řeší u 3,5 měsíčního mimina??

Nevím tedy co má za plemeno…jestli mi to někde neuteklo…ale pokud nemá něco naprosto na hlídání nevhodného…pokud nemá plemeno už z podstaty “já jsem sluníčkový, vítací pes”, tak co tomu dát čas…a neřešit to…bože, tak ať se s lidmi pomazlinduje, ať je přivítá…

Za mých mladých let jsem znala lidi, kteří fyzicky potrestali štěně NO, že se nechalo na ulici od cizího pohladit…a nebyl to jeden případ, takhle se majitelé snažili vychovat psa, na kterého by beztrestně nemohl cizí člověk sáhnout…a tak to už je doufám dávná minulost, to už se doufám neděje.

Když vezmu v úvahu třeba ty pastevce, třeba toho kavkazáka, na kterém se asi shodneme, že je jeden z největších radikálů mezi plemeny…jeden z největších děsů a běsů…a i ti kavkazáčci je to pes od psa…některý už jako štěně striktně rozlišuje svoje a cizí lidi, už od pár měsíců je jen pár vyvolených, kteří můžou na jeho teritorium beztrestně vstoupit a pak jsou tací, co jsou jako štěňata opravdu mazliví, vítací…někteří se zdají až bázliví…ale jak psala tuším hmn výše, nepleťme si bázlivost s nějakou opatrností. No a pak může naopak dojít k tomu, že si majitel myslí, že tedy nemá kavkazáka, že holt se to nepovedlo a má doma hodnýho troubu, který by případnému narušiteli ještě s radostí asistoval a pes dospěje, v hlavince se mu rozbřeskne a může být najednou problém.

Moje kavkazanda byla to nejkontaktnější štěně, které jsem kdy měla. Na potkání by se mazlila a ňufala s každým…na pozemku naopak působila jako plašan a pokud nehlídala v tandemu s naší starší pyrenejkou, tak se do toho moc nehrnula, resp. ano, ale z bezpečné vzdálenosti a …jak jí byly ještě ani ne dva roky, tak se v ní ta kavkazanda probudila a už vidí černobíle…opravdu rozlišuje lidi na svojí rodinu a na cizí lidi a cizí by se se zlou potázali.

A samo domo další otázkou je, co od hlídacího psa chceme…povětšinou stačí když pes dělá za plotem bububu a už je to pro zloděje zbytečná komplikace, tak tam ani nepolezou. A pokud mám psa, u kterého hrozí, že bych za chvíli neměla kam na zahradě zakopávat mrtvoly, tak to zase udělám vše proto, aby byl pozemek opravdu dobře zabezpečen a velmi důkladně a důrazně označen.

No a pak máme, z mého pohledu, ideální hlídače ..strážce, kteří na pozemek pustí kohokoliv, ale dotyčný už neodejde a musí se psem vyčkat na příchod páníčka…

Třeba moje pyrenejka je docela uštěkanej pes…štěká na každýho, kdo projde okolo branky, pokud zrovna nespí a nebo nepřemýšlí nad nesmrtelností chrousta…ale jakmile je na zahradě sama a někdo přichází a ona si není jistá, že jsme to my, protože jsem třeba nepřijela svým autem, ale někdo mě přivezl, tak vůbec neběží vítat k brance, naopak, leží tiše někde, kde není na první dobrou viděna a zvedá se a jde mě vítat až ve chvíli, kdy vidí, že jsem to já….pevně věřím tomu, že kdyby takhle vstoupil někdo cizí, tak by ho úplně stejně nechala vejít a pak by vyrazila ze zálohy a jediné, co by dotyčného zachránilo by bylo, že za prvé pyrenejec není radikál, který má prvoplánově v hlavě “zničit krtka” a za druhé to, že by měl dotyčný rozum a nebránil by se…neútočil by na ni, protože vím, jak se můj bílý anděl umí proměnit v okamžiku a nechci si ani představit to čóro móro, co by pak nastalo, pokud by to Gina vyhodnotila tak, že jí ohrožuje.

Takže často je v našich podmínkách lepší mít zodpovědnýho štěkače…čím zuřivěji to za plotem vypadá, tím líp, čím má pes tmavší a nebo žíhanou nebo vlkoší barvu tím líp,…čím víc vypadá pes jako bojové plémě, tím líp…protože si to pak pobertové rozmyslí a my nebudeme mít problémy s poraněnými nebo zahrdlenými poberty. Na druhou stranu, když dojde na lámání chleba, tak chci, aby mě chránil pes, který do toho půjde naplno a má fyzické a hlavně psychické předpoklady, že naší rodinu ubrání a že to udělá s nasazením svého života a to bez ohledu na následky.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 11.01.2024, 17:53:07 xxx:xxx.f24:15de

Pokud bych to brala podle našeho SAO, tak ten nebyl z cizích lidí nadšený už od začátku. Nebyl bázlivý, ale opatrný a rezervovaný. Teď jsou mu tři roky, má okruh lidí, které zná a miluje, pak lidi co toleruje a několik jedinců, které intenzivně nemá rád. Za plotem zuřivě štěká a lidé se ho bojí, je naučený jít před otevřením brány do kotce. 

Já si nejsem jistá, jestli by někomu ublížil.  Už se stalo, že nám návštěva vlezla na dvůr, nahnal je s řevem  k vratům a když stáli a nehýbali se a jen pištěli, nic jim neudělal. Ale ukazoval, že by mohl, to jo. Kdyby se zkusili bránit, asi by dopadli špatně.

U nás je jediným problémem kolo. Cyklista je zařazen do kategorie lupič. Když mu bylo asi 7měsíců, byli jsme se s ním koupat a nějaký kluk na kole nám zkusil ukrátst věci. Nevěřila bych, že sedmiměsíční pes, který si nadšeně hraje ve vodě zároveň hlídá a v mžiku vylítne z vody a na zloděje zaútočí. Bohužel to pro něj byl tak zásadní zážitek, že od té doby cyklisty prostě nesnáší. Nicméně je pouze  z řevem zahání, což předvedl i kamarádovi, kterého má rád, když přijde pěšky, jako slušný člověk😉

orionka
orionka (531 příspěvků) 11.01.2024, 18:11:57 xxx.xxx.64.54

Znala jsem boxerku. Byla doma, když je v paneláku vykradli. Normálně lehala na křesle, měla ráda míček. Jestli ho zloději podala a on jí ho hodil…..to nikdo neví. 

Bodlinka
Bodlinka (981 příspěvků) 11.01.2024, 19:52:48 xxx.xxx.93.113

Norinka norinečka je mazel i v necelých šesti letech,

ale dobrovolníka, co by zkusil přijít ke mně dom když tam nejsem pořád nemůžu nikde sehnat.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.