Aktuálně: 4 959 inzerátů174 204 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Horní česno, stebník a absence VD?

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 22.01.2024, 21:57:43 xxx.xxx.139.252

Majitel CHZ mi do mailu poslal staré články z IF a já je sem postupně vložím.

Přihořívá? 

Při studiu (po několikáté opakovaném v průběhu cca 55 let) jsem narazil ve starých OVP od roku 1957 do 1969 na polemiku a pokusy s horním česnem, s horním a dolním česnem současně a jen spodním česnem. Jedná se o poznatky s různými česny v celém průběhu roku a i při zimování. Názory autorů jsou různé, každý popisuje něco jiného, v jiných podmínkách a podobně. 

Ovšem nejvíc mě zaujala informace Rusa ze Sibiře o zimování ve stebníku. Šlo o improvizaci, jámu v zemi, v ní na dvou hranolech úl s horním česnem a jáma zakrytá latěmi a chvojím. (Myslel jsem, že se někdo asi zbláznil). Ale dál vysvětluje, že když je vč v zimě ponořené v kysličníku uhličitém, neudusí se a naopak ozdraví ho to a zbaví parazitů (roztočíka malého) i nosemy apis. Prací na to téma je mnoho jen v těch OVP a u vědomí dnešních zkušeností už víme, co byly slepé uličky. Taky používání ruských stebníků v drsných krajích USA a Kanady je pro mě velkým překvapením, v minulosti jsem tuto informaci přehlédl.  

Co by z toho vyplývalo pro dnešek? Je tu stále záhada jak to, že mám ve vč nepatrně VD. A nejenom já, ale i kolegové kteří dělají přesně to, co já a nedělají věci, které dělat neradím.

Tak to rozeberme. CO2 je těžší než vzduch. Je to produkt metabolizmu všech jedinců včelstva a samočinně stéká uličkami z místa svého vzniku dolů do TL, kde se musí logicky hromadit než opustí úl. Tedy než z úlu česnem samočinně "vyteče" za absence nesprávné cirkulace kupříkladu sítem v celém dně. No a pokud tedy CO2 vadí víc parazitům než včelám - viz zimování v některých částech světa - možná právě proto, že soustředím chov trubců v zóně úlu, kde se hromadí tento plyn a současně do úlu nikudy nemůže vnikat jiný vzduch (třeba očky nebo sítem ve dně), pak se mi zdá, že jsem náhodně poodhalil tajemství.  

A na co jsem, asi náhodně, vlastně přišel? Že nelze včelám ublížit, když budeme mít TL, drtivě drtivou většinu trubců dovolíme včelstvu chovat jen tam a ne jako LBV mezi dělničím plodem v teple a "lepším vzduchu" a už vůbec dovolením volné stavby aby si včelstvo chovalo trubce kde se mu zachce. Možná tím jedovatým prostředím se VD ničí a nebo a to se mi zdá jako pravděpodobnější, VD sice ve vč mám, ale ti jsou nějak méně životaschopní a velká část z nich je asi neplodných. A mě stačí, že jsou "moji roztoči" líní se množit, nemám ambici nemít ve svých vč žádné. Stačí, že se za sezonu neumí namnožit na množství, které by mohlo vč nějak ublížit. 

Mě to funguje, jen úplně jistě nevím jak. Dávám to zdarma komukoli kdo chce a dál je to boj každého sám za sebe a hlavně za svá včelstva. Jak to asi funguje tuším a dám to v dalším vláknu.

A přidám to, co by měl z tohoto článku čtenář pochopit. Axiomatický předpoklad, že když CO2 ničí roztočíka malého, tedy roztoče a nevadí včelám, co když stejně účinně ničí VD, což je taky roztoč, jen je ve srovnánís RM asi jako jezevčík ku slonovi.

tom4
tom4 (51 příspěvků) 23.01.2024, 13:43:11 xxx.xxx.89.132

Dovolím si zde malou poznámku. Nemám stébník, ale pokusy s horním česnem dělám. První pokus byl oddělek , pomalu rostoucí na 6-ti rámkových , styrodurových úlcích. Do zimy to šlo v sestavě, jaká je vidět na fotografii, prostě “komín”. Včely se samy postupně přestaly zajímat o spodní česno, tedy to s česnovým uzávěrem a lehko si vykousaly ve styroduru česno podle svého. Jak vidíte, pak opustily i to spodní a používaly jen to nejvyšší, spodní před zimou uzavřely.Na jaře byly v horních dvou nástavcích. Včely vyzimovaly krásně, upozorňuji, že nemají žádné zasíťované dno, jen je bylo na jaře  nutné přeložit do normálního úlu, rostly před očima. Česno mají úplně nahoře , pod víkem a jde to i tak. Jen podotýkám, že v tomto případě jsou strážkyně česna nahoře…

Obrázek
goro
goro (185 příspěvků) 23.01.2024, 15:10:10 xxx.xxx.106.110

Tomáš je to jedna s nevýhod horného česna ale aj otvorených očiek, pretože stražkyne sú vždy pri česne,či je dolné, horné alebo ak je viac tak pri každom (očká)

Daj potom informáciu ako si včely pri hornom česne usporiadajú plodové hniezdo a kde budú ukladať med…

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 27.01.2024, 22:34:53 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 23.01.2024, 13:43:11

Tahle fotka je zajímavá, něco mě na ní “rajcovalo” a dodnes jsem nevěděl co. Úlek je na SS, to je snad jasné.

Výrobcem umístěné česno velikosti očka je na nesprávném místě! Česno dle mojí teorie nesmí být nikdy uprostřed, ani u Studené Stavby. Proč je nesprávně umístěné jsem opakovaně mnohokrát vysvětlil a vyargumentoval.

Vyšší česno si včely už udělaly na správné straně dle teorie Blaník a je dokonalým potvrzením faktu, že jsem nepochybně geniální.

Ovšem nejvyšší česno si Tomášovy včely udělaly naprosto opačně, než (blběny)měly a to je nepřípustné a mělo by se to hlásit! A je (politicky) nekorektní dávat sem nějaké fotky, co na 100% nepotvrzují moje teorie. Hanba! Zatím nebudu vyvozovat důsledky, žádám ale Tom4 aby si laskavě uvědomil, co je v jedenadvacátém století v EU přípustné! Hlavně aby to správné majitel Tom4 přinutil dělat včely. Jinak reálně hrozí vysíření všemu, co bude vybočovat. My si liberální demokracii rozvracet nedáme. Ani od včel!

Co udělám se včelařem ještě není úplně jasné, jeho jednání se ale neslučuje. Teď honem nevím s čím. To je ale úplně jedno, úplně stačí neslučitelnost!

Martin83
Martin83 (22 příspěvků) 28.01.2024, 08:19:56 xxx.xxx.179.2
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 27.01.2024, 22:34:53

Měla by zasednout evropská komise a rozhodnout co s tímto hříšníkem uděláme😄😀

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 29.01.2024, 09:24:56 xxx.xxx.139.252

Protože hříšník sveřepě mlčí - asi nemá smysl pro humor a nebo, to spíš, nejsem vtipnej- a tak se zase věnujme tématu. Prosím. (a stejně má Tom4 nezodpovědný včely, které nečetly moje teorie)

Ještě na IF jsem toto téma (stebník - samoléčba kysličníkem uhličitým) otevřel proto, že jsem v té době ještě částečně věřil masírce, že úhyny způsobuje VD. A tady chci upozornit všechny, že moje domněnka, že ASI úhyny VD nezpůsobuje není tvrzení z faktů, nýbrž pouze můj axiom. Tento fakt je dál potřeba mít neustále na paměti!

Kdo hned neví o co jde. Po ww2 až do konce šedesátek drtil včely v Evropě Roztočík malý. Je okem neviditelný, žije ve vzdušnicích včel a umí zničit včelstvo. Ne infikováním nějakými patogeny, ale požerem tkáně vzdušnic včel. Zatímco celý kontinent s RM bojoval chemicky, výborný byl československý prostředek BEF, bratr Adam v Anglii vyšlechtil nové umělé plemeno, které je proti RM přirozeně odolné. Protože bratr Adam včelařil v hrabství Buckfast, jeho včela nese jméno BuckFastská = BF.

Někdo ve starých Překladech psal o stebnících a všiml si, že nejen, že jsou z nich vč ve skvělé kondici, hlavně se zbavila RM. No a mě napadlo, zda by samoléčba doslova koňskou dávkou CO2 nezničila také VD, když je to také roztoč, jen je proti RM obrovský.

Jak jsme hledali, hlavně pak Martin a romaning, zjistilo se, že staré úly měly tak zvaný sklípek a našli jsme práce kde se tvrdilo, že do sklípku, kde se držel CO2 ve velké koncentraci (asi, tvrdili to autoři starých článků), chodily odpočívat (nebo co tam chodily dělat) včely. Nevíme zda stále stejné včely a nebo se logicky střídaly na ozdravném pobytu. Nevíme ani to, zda se tam nechodily jen svěsit, protože plac na svěšení byl jen ve sklípku. No a do toho zrušili IF.

Rád bych tedy navázal. Chápu, že to je pro většinu nezáživné, nicméně jen zkoumáním i věcí, co se nejdřív zdají být nesmysly, se obyčejně dosahuje objevů a pokroku. Nemám ambice vyšlechtit varroaodolnou včelu, kor když už (jen axiomaticky a tudíž jen téměř jistě) vím, že VD úhyny nezpůsobuje a proto je tato snaha stejně marně zbytečná. Přesto je pro mě a některé přátele fascinující, že včela přežije dlouhodobě obsah CO2 ve vzduchu 10% a že tuto "plynovou komoru" nejen, že přežije, zdá se, že to včely nějak posiluje či ozdravuje.

Nejen hmyz - u něj je to jen markantně vidět - na celé planetě drtí změněné podmínky. Protože o včelu se stará člověk, ta je na tom ještě dobře. Jinak ostatního hmyzu ubylo až 10x a trend pokračuje. Alarmisti a ekotreroristi tvrdí, že to má na svědomí oteplení planety a že jeho příčina je antrpogenní. Já tvrdím (mám jen selský rozum), že se oteplila celá Sluneční soustava a na Marzu žádné kamiony a osobáky se spalovacími motory nejezdí a žádné krávy neprdí. Fakta o oteplení celého solárního systému si může každý vyhledat sám. Navíc jestli celá Evropa ovlivňuje planetu z max 6%, pak je jisté, že za nesmysly s Green Dealem a uhlíkovými povolenkami je jednak něco jiného a jednak se zákazem normálního života nemůže ovlivnit nic.

Navzdory zeleným magorům, které volí masy úplných magorů, je třeba nějak nastalou situaci řešit způsoby, které, na rozdíl od zelené demagogie, pomoci mohou. Třeba se to nepovede ani mě ani zástupu mě podobných, ale život mě naučil, že i v bezvýchozí situaci je vždy lepší udělat něco, než si zhrouceně sednout, rozplakat se a neudělat vůbec nic.

Pokouším se něco dělat a naštěstí to pochopilo a pomáhá mi několik skvělých přátel, kteří umí být namnoze lepší než já, co děláte vy ostatní? Sedíte, fňukáte a čekáte až to někdo udělá? Nebo se zapojíte do debaty s nápady, které asi nebudou úplně dobré, budou ale aspoň nějaké a aspoň se můžeme lépe a rychleji dobrat jak to nejde. I to je nesmírně cenné! Mnozí to už dělají i beze mě, třeba drvodělka s neskutečnými znalostmi o rostlinách, anonym, který sem dává skvělé typy s fotkami a popisy rostlin. Martin roky slídí po cizích studiích a Roman umí vše nakreslit jen podle popisu tak dokonale, že to jsou technické výkresy, podle kterých se dá ihned vyrábět a dává to veřejně každému zadarmo. Kdyby Tom4 neměl dvě vč v univerzálech s nepatrnými česny pouhých 9 cm2 a má to jen 22 rámků 39x24 a přinese to stejně medu jako Blaník a tudíž to stojí za další zkoumání…

Každý něco umí, proč s tím většina nejde ven? Jednoho dne to hrstku kreativců omrzí a zmlknou…

tom4
tom4 (51 příspěvků) 29.01.2024, 14:11:08 xxx.xxx.89.132

Včelám jsem po vzoru jednoho známého politika vyslal jasný signál, že česno se staví na pravé straně při pohledu na úl čelně , ne jak se jim líbí. Toto doufám bude stačit .Ke sklípku-mám pokusně jedny včely v úle, kde je takový sklípek pro ozdravné pobyty ve vyšší koncentraci CO2 . Zatím nemám relevantní informace, včely přežívají stejně, jako jiné. Vzhledem k tomu, že já ve svých úlech ne a ne najít VD, resp. jen občas a pár kousků, neumím posoudit efekt tohoto sklípku. Chtělo by to zkoušet na více stanovištích a více úlech.

goro
goro (185 příspěvků) 29.01.2024, 18:46:42 xxx.xxx.46.153

Tomáši mal si sa najprv opýtať včiel… 🙂…moje včely majú česno odkryté v lete na celú šírku úľa a aj tak väčšina chodí k jednej strane… nie však vždy k pravej… na jednej včelnici k pravej ale na druhej k ľavej… keď som to skúmal bližšie, zistil som silnú  závislosť  od polohy úľov a slnka… no keď im nedáš na výber…poslúchnu…😉

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 30.01.2024, 10:29:13 xxx.xxx.139.252

Úly nemají stát na slunci, ale ve stínu stromů. Ne pod střechou, prostě pod stromy. Úly nemají být na žádné podlaze ani dlažbě, ale na “dýchající” zemi. Splnění těchto podmínek vytváří včelstvům maximální komfort a pak se také včelstva chovají normálněji.

Ano chápu, že ne každý má podmínky aby toto splnil. Jen říkám, co je lepší. Kdo výše uvedené dodrží a dá vč vybrat stranu - letní česno přes celý úl, podle mých pozorování si vybere česno na opačné straně jedno z 15-20 vč. Tím je dána moje představa, že je vhodnější dělat česno u pravé strany při pohledu na úl zpředu a logicky vlevo z pohledu za úlem

Úplně nesprávné je však česno uprostřed. Opakuju to stále dokola. Že to tak výrobci dělají? No ano, oni dělají to, za co je včelař ochoten platit a protože většina včelařů (jak to teď napsat kulantně?) myslí, že má být česno uprostřed, třeba proto že vědec Řeháček, tak už dál nemyslí a dělají to tak.

Podobně Boháč s Ptáčkem a Čermákem nakukali Čechoslovákům, že nejlepší je nízkonástavkový systém, kde se pracuje celými nástavky (svatá prostoto!!) a nástavky v úle několikrát za rok rotují (jen pro silné ne moc chytré svaté prostoty) tak tomu mnozí dodneška věří, protože myšlení je to poslední, co by většině vytanulo na mysli.

Tak to je, tak v tom tady tak žijem. A je tady krásně ne?


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.