Aktuálně: 4 590 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Plzeňského chovatele uštkla exotická zmije

Skála (neregistrovaný) 04.05.2024, 21:02:30 xxx.xxx.123.134

Zaznamenali jste?

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-plzenskeho-chovatele-ustkla-exoticka-zmije-bojuje-o-zivot-40470427#dop_ab_variant=1291700&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Takovým amatérům hadi do rukou nepatří. Vrhá to špatný stín na všechny profi chovatele, pak není divu že se vymýšlí kraviny s různými zákazy. Jen kvůli hloupým chovatelům. Nejde o závažnost uštknutí to média přehání, ale jde o to že se to do médií dostalo. Maximálně hrozí, že v místě uštknutí bude mít chlapík sníženou citlivost a omezenou hybnost ale spíš ani to ne. Zmije nosorohá patří i začítečníkům, nenáročný druh hada. 

Skeeve
Skeeve (126 příspěvků) 05.05.2024, 04:26:09 xxx:xxx.5f23:358a

Zajímavé je, že když zoo chce získat zvířata do terarijních pavilonů, kupuje je od těch vašich hloupých chovatelů, neb jinak by neměla nic, a odchovy oslavuje s velkým nadšením, neboť jsou výjimečně, zatímco někteří hloupí chovatelé je mají pravidelně.. 

Čeští chovatelé patří ke světové špičce, a to i v chovu jedovatých hadů, a o tomto případě se neví ještě nic konkrétního, ale vám už je vše jasné?! 

Anonymní (neregistrovaný) 05.05.2024, 07:09:33 xxx:xxx.31ea:e522
Skála:

Zaznamenali jste?

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-plzenskeho-chovatele-ustkla-exoticka-zmije-bojuje-o-zivot-40470427#dop_ab_variant=1291700&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Takovým amatérům hadi do rukou nepatří. Vrhá to špatný stín na všechny profi chovatele, pak není divu že se vymýšlí kraviny s různými zákazy. Jen kvůli hloupým chovatelům. Nejde o závažnost uštknutí to média přehání, ale jde o to že se to do médií dostalo. Maximálně hrozí, že v místě uštknutí bude mít chlapík sníženou citlivost a omezenou hybnost ale spíš ani to ne. Zmije nosorohá patří i začítečníkům, nenáročný druh hada. 


To co je zase za výpotek. No jo, Skála. 🙄

trojAAAcko
trojAAAcko (11 příspěvků) 05.05.2024, 20:35:02 xxx.xxx.110.193

Těžko říct jak se to stalo a o koho se jednalo. Mohl to být hodně zkušený chovatel který věděl co dělá a had mohl z ničeho nic vystartovat. Při manipulaci se může stát cokoliv. Vzhledem k tomu, že had byl zajištěn (jak je psáno i v článku) tak to napovídá, že ten dotyčný chovatel asi věděl co má udělat po ušknutí a jak postupovat. Nějaký “amatér” by rozhodně zpanikařil a nezajistil by hada. Nasicorny mají poměrně dost silný jed a kdyby zpanikařil, zvýšil by se mu pulz a pravděpodobně by ho nestihli stabilizovat (jak se opět píše v článku). 

Ten dotyčný chovatel je i pro mě neznámý. Dnes jsem hovořil s pár plzeňskými chovateli (o jednom chovateli si myslím, že zná snad všechny chovatele z Plzně 😀) a stejně se neví.

Ohledně možnýho omezení - je tu jistý riziko, že se to může stát, ale je zbytečné dělat předčasné závěry. Pokud ten dotyčný měl povolení od KVS a byla to čistě jen nehoda tak omezení nebudou. Možná jen nové doporučení jak zacházet s jedovatými hady. 

Anonymní (neregistrovaný) 06.05.2024, 10:46:36 xxx.xxx.4.10

Co je to za nápad, chovat smrtelně nebezpečného, exotického živočicha a nemít na jeho jed antisérum? Ten muž má zřejmě rád adrenalin, to by se dalo ještě pochopit, méně už ale, proč si vybírá tak netradiční koníčky, rizikové nejen pro něj samotného. Manipulace s tak jedovatými tvory je riziková vždycky a je zde ještě možnost, že by mu had unikl bez jeho vědomí nešťastnou náhodou a stačil přitom uštknout někoho cizího a neznalého věci, například dítě. Vzpomeňme si na případ před několika lety, kdy tropický, smrtelně jedovatý had unikl své chovatelce v Praze a také ji stačil předtím kousnout. Naštěstí zranění přežila, hledání hada však zaměstnávalo značný počet policistů a herpetologických expertů po několik dní.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 06.05.2024, 11:07:09 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.05.2024, 10:46:36

A co je to za nápad jezdit jako idiot v autě nebo na motorce? Tady se jako chodec cítím mnohem ohroženější. Jedovatého hada jsem viděla jenom dvakrát, s řidiči za volantem (řídítky) se potkávám každý den.

J5
J5 (281 příspěvků) 06.05.2024, 12:15:38 xxx:xxx.fc15:5129
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.05.2024, 10:46:36

Mohu vás ujistit že ani vy se svou opatrností život nepřežijete, stejně tak jako všichni ostatní. Zajímalo by mne do jaké kategorie hazardérů, teda jedinců neúměrně zatěžujících záchranné složky, patří podle vás třeba prostý účastník silničního provozu, turisté, horolezci a obecně aktivní sportovci, účastníci tak rizikového podniku jakým život sám o sobě je. 

Janae (neregistrovaný) 06.05.2024, 12:53:15 xxx.xxx.160.6

 Našla jsem toto, sice rok 2018 (rok mamby), ale ono to bude víceméně stejné číslo.

“V Česku je podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera registrováno 66 chovatelů jedovatých hadů s povolením na 2735 zvířat. Na mamby má povolení pouze dvanáct chovatelů.16. 10. 2018”

Za prvé mě překvapilo, že pouze 66 chovatelů má 2735 zvířat, to jsou v tom zahrnuty i ZOO? Jinak by to bylo v průměru 44 jedovatých had na jednoho soukromého chovatele. to je mazec.

A snad každý rok nějaký chovaný jedovatý někoho uštkne, takže procentuálně je to daleko nebezpečnější koníček než řízení auta. 

Janae (neregistrovaný) 06.05.2024, 13:16:52 xxx.xxx.160.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 06.05.2024, 13:03:24

To netuším,  a také netuším, kolik  lidí má pak trvalé následky. A většinou takový had uteče a probíhá evakuace a hledání jedovatého zvířete. Když to tak sečtu, tak srovnání s motorismem prostě silně pokulhává.

Řidič jako soused mi nevadí, chovatel jedovatých hadů by mi vadil  velice, protože z těch počtů vychází, že  je vysoká pravděpodobnost, že chovatel bude uštknut a pravděpodobně mu to zvíře při incidentu zdrhne, ale těžko bych s tím něco mohla dělat.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 06.05.2024, 13:50:11 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Janae z 06.05.2024, 13:16:52

Vysoká pravděpodobnost? Já si to nemyslím. A rozhodně by mi vadil míň soused - chovatel jedovatců než soused, pořádající hlučné večírky.

Já se nějak obecně zvířat nebojím. 

J5
J5 (281 příspěvků) 06.05.2024, 14:05:12 xxx:xxx.888d:3d6f

Procenta jsou prevít. Když už si budeme hrát na počítání bylo by dobré zmínit kde jste vzala těch 100% a to v jednom i druhém případě. Uvádíte že v Česku je 66 chovatelů. Hned následně že téměř každý rok dochází k uštknutí chovaným jedovatým hadem. Ptám se proto zda myslíte celosvětově?

Leithian
Leithian (581 příspěvků) 06.05.2024, 17:42:44 xxx.xxx.56.45
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.05.2024, 10:46:36

Ten tropicky had neutekl, poridila si ho nelegalne a nechala se ustknout schvalne a had byl pustenej zamerne navic umrela. Jedaku jsou tu tisice a jedno ustknuti za rok. No vam do toho muze bejt prd. Uteklej jedak je jeden za mnoho let. Naopak lidi srazenych blbcem nebo pokousanych psem jsou kazdy den hromady.

Jo a antiserum fakt nelze mit doma v lednicce🤣🤣🤣 si to predstavujete jak Hurvinek valku.

trojAAAcko
trojAAAcko (11 příspěvků) 06.05.2024, 18:29:24 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 06.05.2024, 10:46:36

Každý má svého koníčka a tich nebezpečných a netradičných koníčků má kde kdo. Freestyle horolezci jsou taky úplně někde jinde. 

Antiséra jsou neefektivní a k ničemu soukromým chovatelům z několika důvodů. Hlavně jsou extrémně drahé, že za pár antisér byste si mohl pomalu koupit i dům. Další hlavní nevýhoda je jejich krátká trvanlivost - co vím tak po půl roce to můžete vyhodit a pochybuji, že každý člověk si je schopný kupovat dům nebo když budu skromný tak 1+1 byt každý půl rok / rok. 

Ohledně úniku před pár lety. Možná neznáte celý příběh, ale z mých informací se nejednalo úplně o chovatelku nýbrž o překupnici která je měla na černo. Možná si neuvědomovala s čím má tu čest a proto se stalo to co se stalo. Řádní chovatelé jedovatých hadů musí podstupovat kontrolami od KVS. Je to pěkně dlouhý seznam to co musí chov splňovat. Zámky na terárkách, značení druhu, dokonce se ptají ohledně chovaných druhů aby zjistili, že o nich něco vím. Mně osobně dokonce fotili a zdokumentovali i vstupní dveře k mému chovu z důvodu, že kdyby došlo k úniku takového hada tak jestli je šance aby zdrhla z místnosti a bytu. 

trojAAAcko
trojAAAcko (11 příspěvků) 06.05.2024, 19:24:22 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Janae z 06.05.2024, 13:16:52

Za mě neberete v potaz další aspekty v této statistice. Například uvědomění člověka - když se někdo odhodlá k chovu jedovatých hadů tak z 99% prostě ví do čeho jdou a co to obnáší a hlavně se tomu věnují většinu svého času. Kdo z řidičů se opravdu věnuje tomu, co obnáší řízení auta a hlavně silniční provoz. Být součástí silničního provozu vyžaduje taky neustálou soustředěnost a hlavně předvídavost - kdokoliv Vám vždy může vject do cesty a málokdo je tak obeztřetný a stejně se může stát, že pojedete v klidu a vjede Vám do cesty auto z protisměru a taky s tím neuděláte - už párkrát se mi tohle stalo naštěstí bez nehody, ale byly to centimetry. Pak si vemte kolik smrtelný nehod je a hlavně kde se vyskytují. Převážně vždy na rovinkách kde je vidět a málokdy v zatáčkách. Když jedete do zatáčky tak si dávate pozor na rychlost, vlhkost vozovky aby se zatáčka projela vpořádku. Zatímco když je rovinka a chcete předjíždět, kdo se podívá na tachometr aby věděl kolik jede? Pokud chcete někoho předject a ten před Vámi jede 100km/h tak málo které auto má na stovce takové zrychlení aby stihnul předject s tím, že v takové rychlosti potřebujete delší vzdálenost na předjetí. To už málokdo veme v potaz a blbě to odhadne. Potom máte častý smrťáky na rovinkách.

Ekvivalentně bych způsob myšlení pro ježdění v zatáčkách jak jsem zmínil přirovnal k chovu jedovatých hadů. Chovatelé si uvědomují tich rizik a proto se snaží zacházet s co největší opatrností aby se nic nestalo. Jenže se jedná o živé stvoření a může kdykoliv nevyspytatelně vystartovat po člověku, stejně jako pes a to je přece nejlepší přítel člověka. 

Z mého úhlu pohledu na tento případ připadá jen jako nehoda při manipulaci nebo krmení chovance a ten dotyčný věděl co má dělat. Někde se dá dohledat jak má chovatel postupovat při ušknutí jedovatým hadem a pokud si správně vzpomínám tak první věc je nepanikařit a být vklidu (aby nedošlo k zvýšenému pulzu a rychlejšímu šíření jedu). Druhá věc je zajistit hada pokud je had mimo ubikaci - takže vrátit do terára a zamknout. Až třetí věc je volat záchranku. Vzhledem k tomu, že had byl zajištěn (jak se píše v článku) a stejně ho stihli stabilizovat po převozu z Plzně do Prahy. To za mě svědčí jen o tom, že věděl co má udělat a udělal správně . To se jednalo o poměrně jedovatýho hada. Pomalu naše zmije obecná je jako kuličková pistole proti klasický ostré 9mm zbrani a i tak je stabilizovaný - takže se musel udržet v klidu aby si nezvýšil pulz. 

Fikovnice
Fikovnice (4564 příspěvků) 06.05.2024, 21:43:33 xxx.xxx.61.164
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 06.05.2024, 18:29:24

Vy myslíte tu osobu, co se nechala uštknout mambou zelenou, ta pak zdrhla a visela kdesi v Praze na stromě (myslím tu mambu)? Tuším snad někdy v říjnu…?

Jinak proč jsou séra neefektivní? Já vím, důvody jste napsal…ale s tím se právě počítá, že rychle expirují. Proto jsou jen ve specializ. centrech (mívala je VFN a některé byly/jsou k dispozici jen v zahraničí…pokud se nepletu).

Jo a stran té mamby si celkem vybavuji ten divný odchyt smetákem než tam přišel kdosi zkušenější.

Fikovnice
Fikovnice (4564 příspěvků) 06.05.2024, 21:45:54 xxx.xxx.61.164
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 06.05.2024, 18:29:24

Myslím, že se psalo, že dotyčná se nechala uštknout schválně…??? (Novodobá Kleopatra…?😉) Oni by ji snad i zachránili, ale také si ten případ vybavuji, ta paní, ač mladá, byla polymorbidní.

trojAAAcko
trojAAAcko (11 příspěvků) 07.05.2024, 07:05:09 xxx.xxx.3.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 06.05.2024, 21:43:33

Já nesledoval ten incident s mambou tak důsledně a moc si toho taky nepamatuji přesně. Takže si ušktnutí té paní nepamatuji, ale ani nevyvracím (měl to být nějak ten rok 2018 jak bylo zmíněno). Jediný co si s velkou jistotou pamatuji jak se to řešilo, že to povolení k chovu nějak neměla a jednalo se o překupnictví. Pokud došlo k incidentu někdy v říjnu loňského roku tak o něm nevím vůbec.

Já se vyjadřoval spíše k aktuálnímu případu ušktnutí Nasicorny. Ohledně neefiktivity séra jak jsem zmínil tak to byla reakce na jednu otázku výše - “Co je to za nápad, chovat smrtelně nebezpečného, exotického živočicha a nemít na jeho jed antisérum?”. Pro soukromé chovatelé je to docela k ničemu a spíš ty séra budete vyhazovat než užívat a cena je dost vysoká. Takže neefektivita nebyla myšlena, že antiséra jsou k ničemu všeobecně, ale může být zbytečná a drahá pro chovatele. Nevím o žádném chovateli co by ty antiséra opravdu měl. Každopádně máte pravdu, že je mají ve specializovaných centrech. Jedno myslím, že bylo dokonce v Plzni, ale tím si nejsem jistý. V praze určitě je sbírka nejzákladnějších antisér na často chované druhy. Čekal bych, že tam bude určitě na Ammodytesky, Cerastesky a 100% na naši Zmiji Obecnou. Pak obrovský centrální sklad snad na všechno by měl být ve Vídni co si pamatuji.

Pandinus
Pandinus (141 příspěvků) 07.05.2024, 10:37:35 xxx.xxx.161.10
Janae:

To netuším,  a také netuším, kolik  lidí má pak trvalé následky. A většinou takový had uteče a probíhá evakuace a hledání jedovatého zvířete. Když to tak sečtu, tak srovnání s motorismem prostě silně pokulhává.

Řidič jako soused mi nevadí, chovatel jedovatých hadů by mi vadil  velice, protože z těch počtů vychází, že  je vysoká pravděpodobnost, že chovatel bude uštknut a pravděpodobně mu to zvíře při incidentu zdrhne, ale těžko bych s tím něco mohla dělat.


Ano pokulhává, ale právěže opačně. Podíveje se, co lidí tu zařve na silnicích ročně. A to jsou ti, kteří skutečně zemřou. Řada jiných je zraněna, někteří si nesou doživotní následky. Málokdy to navíc odnesou “jen řidiči”, zpravidla s sebou vezmou někoho jiného. To jsou čísla, kterých nedosahují úmrtí ani v součtu všemožných druhů zvířat, která chovají lidé obecně. Ostatně když se řešila usmrcení psem, podle statistik daleko víc průserů způsobí lidem obyčejná domácí zvířata - ovce, koně, dobytek, ať už přímo chovateli, nebo při útěku (srážky s koněm jsou víc než běžné dnes, protože koně má každý s otvorem do zadku). A to se bavíme pořád o naší zemi, celosvětově jsou silnice největší smrťák obecně. 

Ps: 44 kusů hadů Vám přijde na chovatele hodně?? Nic ve zlém, ale pokud ano, je vidět, že k tomuto vláknu se moc vyjadřovat nemůžete. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.