Výreček malý

Výreček malý

Otus scops

Výskyt: Evropa
Velikost: 19-21 cm
Hmotnost: 80-82 g
Počet vajec: 2-5 ks
Inkubační doba: 24-25 dnů
Průměr kroužku: 5,8 mm
Délka života: 12 let
Potrava: Převážně hmyz
velikost písma:  A A A
03.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8657 zobrazení     1 komentář

Znaky

Z dálky vypadá opeření této sovičky jakoby „plesnivě", zblízka je však velmi decentní a tvoří je šedé a hnědavé odstíny. Mimoto se dovede i mistrně skrývat, takže ji téměř není možno spatřit. Jen v noci se sameček prozrazuje vytrvalým a jako tikot hodin monotónně opakovaným pískáním, které zní jako „gjuk". Rozpětí má výreček malý asi 50 cm.

Prostředí

Olivové háje, ovocné sady a zahrady, parky, listnaté lesy s doupnými stromy.

Rozmnožování

Jako všechny sovy žijí i výrečkové v dlouhodobém manželství. Oba partneři sedí přimknuti k sobě a oklovávají si za tichoučkého trylkování peří. Potomstvo odchovávají jako ostatní sovy v dutinách i v hnízdních budkách, vzácně v hnízdech strak, v dutinách v zemi, v hromadách kamení nebo ve stodolách na polích. Koncem května klade samička 2-5 vajec, dochází i k náhradnímu hnízdění. Na vejcích sedí jen samička a sameček ji obětavě krmí. Samice zůstává zpočátku i u vyklubaných mláďat a malé rodince stačí během jedné noci jako potrava 2 až 3 myši. Sezení na vejcích trvá 24 až 25 dní, mláďata zůstávají na hnízdě nezvykle krátce, jen asi 18 dní. Když však vyletí, zůstává rodinka pohromadě ještě až do srpna. Jako všechny sovy má i výreček malý trojí peří: když se vyklube, je to první prachové peří, jež je vždy čistě bílé. Na ně navazuje brzy přechodné opeření. Po několika týdnech je nahradí definitivní opeření dospělého ptáka, jež se obnovuje každoročně během přezimování.

Potrava

Vysloveně noční lovec, který loví především hmyz, jako chrousty, můry, kobylky a pavouky, ale i myši a drobné ptáky.

Všeobecně

Výreček malý má rozsáhlý areál rozšíření. Hnízdí i v tropické Africe.

Výreček malýNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Scops-Owl, Německy: Zwergohreule, Dánsky: Dværghornugle, Španělsky: Autillo Europeo, Finsky: Kyläpöllönen, Francouzsky: Petit-duc scops, Islandsky: Skopugla, Italsky: Assiolo comune, Japonsky: Yo-roppakonohazuku, Japonsky 2: ヨアロッパコノハズク, Holandsky: Dwergooruil, Norsky: Dverghornugle, Polsky: Syczek, Portugalsky: Mocho-d'orelhas, Rusky: Сплюшка, Slovensky: Výrik lesný, Švédsky: Dvärguv, Čínsky: 西红角鸮

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.01.2021, 21:41
V roce 2020 jsem v okrese Nový Jičín fotografoval 5 mláďat sedících na větvích smrku. Doufám, že tam budou hnízdit i letos.