Brkoslav severní
Bombycilla garrulus
Brkoslav severní
Bombycilla garrulus
- Výskyt: Evropa, Severní Amerika
- Velikost: 17-18 cm
- Hmotnost: 40-62 g
- Počet vajec: 4-6 ks
- Inkubační doba: 14 dnů
- Průměr kroužku: 4,5 mm
- Délka života: Kolem 5 let
- Potrava: Hmyz, bobule, plody
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Bombycillidae - brkoslavovití
- Podčeleď: Bombycillinae
- Rod: Bombycilla - brkoslav
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Velký jako špaček s hustým nadýchaným opeřením a krátkým, žlutě zakončeným ocasem. Kostřec je šedý, na hlavě má pták chocholku. Cvrčivý hlas. Let je rychlý, podobný letu špačka.
Prostředí
Brkoslav severní hnízdící v severských jehličnatých a březových lesích až po severní hranici vysokého lesa, na jihu je hranice výskytu pohyblivá. Je-li na severu příliš tuhá zima, odtahují brkoslavové k jihu, někdy se v různě velkém množství dostanou až do střední Evropy. Tady je tedy brkoslav severní invazním ptákem, objevujícím se zhruba každých 10 let ve větším množství. V té době jej můžeme pozorovat jako zimního hosta. Příčina tohoto nepravidelného tahu na jih je dosud neznámá.
U nás se brkoslavové objevují jako stromoví ptáci, kteří slétají na zem, jen aby se napili a vykoupali. Koupou se dokonce i mezi ledovou tříští. V místech, kde ještě visí na stromech bobule, se zastavují k odpočinku, a když je očesají, táhnou dále. Některá hejna brkoslavů jsou plachá, jiná jsou tak nebojácná, že tyto krásné ptáky můžeme pozorovat ze vzdálenosti jednoho metru. V březnu táhnou pak brkoslavi zpátky na sever.
Rozmnožování
Invazní hejna mohou být tak početná, s jakými se v jejich severských hnízdištích nikdy nesetkáme. Hnízdí na stromech většinou 4 až 5 metrů vysoko. Hnízdo staví jako pevnou stavbu z větví, lišejníků a mechů a uvnitř je vystýlají sobími chlupy. Na vejcích sedí samička a sameček ji zásobuje potravou. Také v době toku nabízí sameček samičce potravu a poskakuje kolem ní s načepýřenou chocholkou a svěšenými křídly. Brkoslav severní hnízdí v červnu a v červenci, v srpnu ptáci hnízdiště opouštějí a slétají se do hejn.
Názvy ve světě
Brkoslav severní
Anglicky: Waxwing, Finsky: Tilhi, Francouzsky: Jaseur boréal, Holandsky: Pestvogel, Chorvatsky: Kugara, Islandsky: Silkitoppa, Italsky: Beccofrusone, Maďarsky: Csonttollú, Německy: Seidenschwanz, Norsky: Sidensvans, Polsky: Pliszka siwa, Portugalsky: Tagarela-europeu, Rumunsky: Mătăsar, Slovensky: Chochláč severský, Španělsky: Ampelis, Švédsky: Sidensvans
Mohlo by vás také zajímat
Hohol severní, Brkoslav americký, Sněhule severní, Strnad severní, Potáplice severní, Buřňák severní, Rybák severní, Síh severní, Bahnivec severní, Mýval severní
Foto: http://enfo.agt.bme.hu