Sněhule severní

Sněhule severní

Plectrophenax nivalis

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Velikost: 15,5-18 cm
Hmotnost: 30-60 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 13-15 dnů
Potrava: Hmyz, semena
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2594 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Sameček ve svatebním šatě je nápadně černobílý. Samička má podobné zbarvení, ale nenápadně šedobílé. Při podzimním pelichání narůstá peří s hnědavým a rezavým lemem, který se odírá až v předjaří a tím odhaluje letní šat.

Prostředí

V létě skalnatá tundra, kamenité svahy, za tahu a v zimě štěrkové lomy, okolí vybagrovaných jezer, na polích, často je sněhule severní ve velkých skupinách.

Rozmnožování

Samečkové přilétají na hnízdiště až o čtyři týdny dříve než samičky a obsazují své okrsky, za špatného počasí se ale zpočátku opět shlukují. Koncem dubna přilétají první samičky, sedět na vejcích začínají ale až koncem května. Samečkové zpívají na skalách nebo při klesajícím letu. V květnu nebo červnu sedí ptáci 13 až 15 dní na 5 až 6 vajíčkách. Mláďata zůstávají na hnízdě 10 až 14 dní. Hnízdo je obvykle ve skalní štěrbině, v děrách v zemi nebo ve zdech. Na rozdíl od strnadů z jižnějších krajů je postaveno velmi teple a je bohatě vystláno měkkým peřím bělokurů.

Potrava

V létě loví sněhule severní hlavně hmyz, na podzim a v zimě semena, hlavně březová. Ve střední Evropě se sněhule objevují jen tehdy, když je na severu skutečně tuhá zima. Byly už pozorovány i u krmítek. Od února táhnou opět pomalu k severu, samečkové letí napřed, a když v době jarního tání přiletí i samičky, samečkové už nalezli a rozdělili si své revíry. Párek sně- hulí pak může využít krátkého polárního léta k odchovu potomstva.

Sněhule severníNázvy ve světě

Anglicky: Snow Bunting, Finsky: Pulmunen, Francouzsky: Bruant des neiges, Holandsky: Sneeuwgors, Chorvatsky: Bijela strnadica, Islandsky: Snjótittlingur, Italsky: Zigolo delle nevi, Maďarsky: Hósármány, Německy: Schneeammer

Foto: http://www.birdsasart.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.