Síh severní

Síh severní

Coregonus lavaretus

Výskyt: Chladnější řeky, jezera i brakické vody
Délka těla: 50-100 cm
Hmotnost: 1-2,5 kg
Počet jiker: 20 000-60 000 ks
Délka života: 8 let
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
26.03.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7412 zobrazení     0 komentářů

Síh severní dorůstá délky 50 až 100 centimetrů, je obyvatelem chladnějších řek, jezer i brakických vod severní Evropy a severní části střední Evropy. Už v roce 1882 byl vysazen na Třeboňsku síh severní maréna, což je jedna ze čtyř základních forem síha severního. Síh severní ostrorypý, další forma, známý také jako nošen severní, se kdysi vyskytoval i v Čechách v Labi.

V České republice obývá větší údolní nádrže, zejména Lipno, ale i Jesenice, Orlík a některé další. Místy i v tekoucích vodách.

Tření marén probíhá v listopadu a prosinci a hejna ryb k němu najíždějí do pobřežní zóny. Přirozený výtěr u nás probíhá jen na některých lokalitách (prokázán byl např. na Lipně a Jesenici). Do většiny revírů jsou proto vysazovány marény získané umělým výtěrem. Maréna dospívá ve 2.-3. roce života. Ryby ve věku 3-4 roky jsou pak vybírány jako ideální pro umělý výtěr. Počet jiker se běžně pohybuje od 20 000 do 60 000, výjimečně by mohl být i vyšší.

Maréna roste poměrně rychle, ale nedožívá se příliš vysokého věku (vzácně přes 10 let, většinou mnohem méně). Její růst byl u nás sledován nejvíce u jedinců z rybničního chovu, kde se ale marény nedožívají vyššího věku, protože jsou maximálně jako čtyřleté ryby (často i dříve) distribuovány na trh.

Síh severní se živí planktonem, který filtruje pomocí zvláštního zařízení žaberního ústrojí.

Síh severníNázvy ve světě

Anglicky: Baltic Whitefish, Chorvatsky: Velika ozimica, Slovensky: Síh morský

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.