Papoušek mnohobarvý

Papoušek mnohobarvý

Psephotus varius

Výskyt: Vnitrozemí Austrálie
Velikost: 26-29 cm
Hmotnost: 50-70 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 5-7 ks
Inkubační doba: 20 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 800 Kč/pár
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     29314 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Vnitrozemí Austrálie.

Velikost

Přibližně 26 až 29 centimetrů.

Rozlišování pohlaví

Rozdíl u dospělých jedinců je jednoznačný. Sameček má daleko sytější zbarvení než samička.

Povaha

Tyto papoušky je nejlepší chovat v páru, protože umějí být vůči sobě velmi nesnášenliví, a to hlavně v hnízdním období. S ostatními druhy papoušků obvykle dobře vycházejí.

Chovatelské zařízení

Protože tito ptáci rádi a mnoho létají, je nejlepší je umístit do podlouhlého výletu. Když rozmístíme bidélka daleko od sebe, stimulujeme ptáky k tomu, aby se udržovali v dobré kondici.

Klimatické podmínky

Papoušek mnohobarvý je celkem otužilý a v zimě ho můžeme mít i venku. Zastřešený úkryt před mrazem je zcela určitě podmínkou, ale vytápění není za normálního zimního počasí nutné.

Potrava

Těmto ptákům dáváme směs semen pro střední papoušky, kterou doplňujeme trochou vaječné směsi. Také jim chutnají kousky ovoce, zeleného krmení a zeleniny. Vždy musí mít k dispozici směs gritu a písku na trávení, aby se mohli podle potřeby zásobit.

Denní činnost

Papoušci mnohobarví jsou létaví a čilí ptáci. Potřebují však klidné prostředí, zvlášť chceme-li dosáhnout dobrých výsledků v jejich odchovu. Také se rádi zdržují na dně voliéry.

Hnízdění

Pokud usilujeme o zahnízdění páru těchto papoušků, je nutné pár umístit do samostatného výletu. Papoušek mnohobarvý je produktivní pták průměrná snůška je 5 až 7 vajec. Na vejcích sedí asi 20 dnů samička.

Mláďata jsou krmena oběma rodiči. Asi ve věku 28 až 35 dnů vylétají z budky a za několik dalších týdnů mohou být považována za zcela samostatná. Osamostatněná mláďata odchytíme, protože je rodiče často už nestrpí ve stejném prostoru.

Papoušek mnohobarvýNázvy ve světě

Latinsky: Psephotus varius, Anglicky: Mulga Parrot, Německy: Vielfarbensittich, Dánsky: Mangefarvet Sangparakit, Španělsky: Perico Variado, Finsky: mulgaparatiisikaija, Francouzsky: Perruche multicolore, Italsky: Parrocchetto multicolore, Japonsky: seikiinko, Japonsky 2: セイキインコ, Holandsky: Regenboogparkiet, Norsky: Mulgaparakitt, Polsky: swiergotka wielobarwna, Rusky: Разноцветный плоскохвостый попугай, Slovensky: speváčik pestrý, Švédsky: Mulgaparakit, Čínsky: 穆加鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.