Papoušek žlutotemenný

Poicephalus meyeri

Výskyt: Afrika
Velikost: 23cm (včetně ocasu)
Hmotnost: 130g
Kroužek: 6,5-7 mm
Počet vajec: 3-4
Inkubační doba: 28 dní, mláďata vylétají po cca. 60 dnech
Potrava: Směs zrnin pro větší papoušky + ovoce, zelenina
Cena: 5000 Kč za mládě
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Vojtěch Jelínek     46052 zobrazení     3 komentáře

Popis

Papoušek žlutotemenný upoutá snad každého chovatele svým zvláštním zbarvením. Hlava, záda a svrchní břicho je šedohnědé. Na temeni mají skoro všichni žlutý proužek. Peří pod ocasem a břicho mají zelenomodré. Kostřec jasně modrý naopak ohbí křídel a stehna jsou žlutá. Křídla a ocas jsou tmavě hnědé. Oční okruží a zobák jsou černé. Duhovka oranžově červená. Nohy tmavě šedé. Papoušek žlutotemenný má celkem šest zeměpisných ras barevně se od sebe odlišujících.

Poddruhy

Papoušek žlutotemenný má šest poddruhů, které se od sebe odlišují jednak svoji hmotností - 125 až 165 g, různě zbarveným bříškem a kostřecem, rozsahem nebo absencí žlutých znaků na hlavě.

  • Papoušek žlutotemenný středoafrický - Poicephalus meyeri meyeri
  • Papoušek žlutotemenný východní - Poicephalus meyeri saturatus
  • Papoušek žlutotemenný konžský - Poicephalus meyeri matschei
  • Papoušek žlutotemenný jihoafrický -  Poicephalus meyeri transvaalensis
  • Papoušek žlutotemenný angolský - Poicephalus meyeri reichenowi
  • Papoušek žlutotemenný damarský - Poicephalus meyeri damariensis

Výskyt

Papoušek žlutotemenný obývá území od Eritree, Súdánu, a Čadu na severu přes Etiopii, Ugandu, Keňu, Tanzanii, Zair, Angolu, Zambii, Zimbabwe, Namibii, Botswanu, Mozambik až po Jihoafrickou republiku.

Potrava

Tomuto papouškovi nabídněte směs zrnin pro velké papoušky, denně by měli dostávat hojnost ovoce a zeleniny. Vhodný doplněk jejich stravy jsou papouščí granule. Pochoutkami jsou například piškoty, kousek tvrdého sýra, nebo vařené drůbeží maso. Před hnízděním podávejte dostatek vaječné míchanice a zeleného krmení.

Chov

Tento papoušek má na chov stejné nároky jako papoušek senegalský. Pro chov v bytě můžeme použít klec 50x 30x 40 cm ( d, š, v). Tato klec je však pouze pro jednoho ochočeného jedince a proto by mělo být papouškovi alespoň jednou denně dopřáno prolétnutí po místnosti. Pár těchto papoušků umístěte nejlépe do kovové voliéry s možností vnitřního úkrytu. Papoušci nejsou tolik vybíraví a proto se je podařilo odchovat i ve větších klecích. Budku pro papoušky umístěte nejlépe do tmavého a stinného rohu voliéry, protože všichni papoušci z tohoto rodu neradi hnízdí v otevřených a prosvětlených voliérách.

Papoušek žlutotemennýNázvy ve světě

Latinsky: Poicephalus meyeri, Anglicky: Meyer's Parrot, Německy: Goldbugpapagei, Dánsky: Meyers Papegøje, Španělsky: Lorito de Meyer, Finsky: afrikankaija, Francouzsky: Perroquet de Meyer, Italsky: Pappagallo di Meyer, Japonsky: murakumoinko, Japonsky 2: ムラクモインコ, Holandsky: Meyers Papegaai, Norsky: Gulissepapegøye, Polsky: afrykanka zlotoplama, Portugalsky: Papagaio de Meyer, Rusky: Мейеров длиннокрылый попугай, Slovensky: papagáj hnedý, Švédsky: Stäppapegoja, Čínsky: 褐鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.09.2015, 09:30
Dobrý den.
Kolik let se dožívá papoušek žlutotemenný?Děkuji.
10.01.2014, 09:20 zbynek
Cone děkuju, doplnil jsem text o tvé poznámky.
07.01.2014, 20:41 cone
pap. žlutotemenný má šest poddruhů, které se od sebe odlišují jednak svoji hmotností - 125 až 165 g, různě zbarveným bříškem a kostřecem, rozsahem nebo absencí žlutých znaků na hlavě
-pap. žlutotemenný středoafrický - poicephalus meyeri meyeri/ východní -poic. m. saturatus/ konžský - poic. m. matschei / jihoafrický - poic. m. transvaalensis / angolský - poic. m. reichenowi / damarský - poic. m. damariensis
tři ssp. jsou spíše modrobřiché a tři zelenější