Papoušek žlutoramenný

Papoušek žlutoramenný

Psephotus chrysopterygius

Výskyt: Austrálie - Severní teritorium
Velikost: 21 cm
Hmotnost: 50-60 g
Kroužek: 5 mm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: inkubační doba 21 dní; mláďata vylétávají po 35 dnech
Potrava: senegal v klasech, směs pro střední papoušky, (ovoce)
Cena: 2000-2500Kč
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Luboš Tomiška     47115 zobrazení     0 komentářů

Výskyt

Tento australský papoušek obývá ve volné přírodě převážně suché oblasti na území Severního teritoria.

Popis

Popisuji základní subspecii, která se v našich chovech vyskytuje nejčastěji. Samec: temeno hlavy černé, oblast okolo řitního otvoru oranžová, celá přední část a líce jsou zelenomodrá, záda černá s výrazně žlutými křídly Samice: celkově méně vybarvená, celá zelená, pouze břicho a líce namodralé Mláďata: po vylétnutí z hnízda jsou od matky téměř k nerozeznání, jen zkušený chovatel dokáže rozpoznat intenzivnější zabarvení lící a světlejší břicho u mladých samečků

Péče

Papoušek žlutoramenný se určitě nehodí na ochočení, je to tichý pták, který má rád klid. Projevuje se občasným melodickým pískáním. Rád se koupe a často ho můžeme spatřit na dně voliéry, jak hledá travní semena a důležité minerály. Proto těmto papouškům hrozí začervení!!! Osobní zkušenost, přestože jsem dvakrát až třikrát do roka odčervoval, tak jsem po kontrole trusu pod mikroskopem narazil na vnitřní parazity, pták uhynul. Tím vás nechci nabádat, aby jste odčervovali každý druhý den, protože se těmito přípravky velmi intenzivně ničí játra, ale spíše bych doporučil ubikaci s pevným povrchem a dodržování přísné hygieny. Jinak ptáky krmím směsí pro australské papoušky od firmy Deli nature, která obsahuje: zelené, červené, žluté a Platta proso, kardi, niger, žíhaná a černá slunečnice, lesknice, semenec, lněné semínko, loupaný a neloupaný oves, paddy rýže, pohanka. Od této firmy používám také směs pro nakličování. S tímto krmením mám velice dobré zkušenosti a vřele doporučuji, zrní je čisté, bezprašné, což limituje výskyt roztočů a jiných parazitů v našich voliérách. Papoušek žlutoramenný je známý tím, že zbožňuje senegalské proso v klasech. Vše doplňujeme gritem nebo pískem na trávení a multivitamínovými přípravky Vitamix nebo Roboran. Obecně můžu říct, že „hudety“, jak se jim u nás říká, toho moc nesežerou. Když jsem je zakoupil, zdůrazňuji, že každého od různého chovatele, tak ovoce nebrali vůbec, ze směsi pro střední papoušky přijímali pouze proso a loupaný oves, všechno naštěstí doháněli senegalem. Za tu dobu co je mám se naučili akorát na jablka, zelené, klíčené a okus (všechno v hodně malé míře). Vaječnou míchanici mi neberou vůbec. Někteří ptáci jsou extrémně plaší. Jeden známý je raději ani nevozí na burzy, protože se mu už dvakrát papoušci v přenosce umlátili!!!

Chovatelské zařízení a chov

Stejně jako ostatní zástupce rodu Psephotus ho charakterizuje člunkovitý let a proto bychom mu měli nabídnout relativně dlouhou voliéru, já chovám tyto papoušky v ubikaci dlouhé něco přes dva metry a myslím, že ptákům vyhovuje. Samec je v době toku poměrně agresivní. V mimohnízdním období je můžeme umístit do smíšené voliéry. Ptáci pohlavně dospívají na druhém až třetím roce, plně dopeří až na třetím. Pokud usilujeme o odchov, musíme pár umístit do samostatné voliéry. Zajímavostí je, že v přírodě hnízdí tento papoušek v termitištích, proto bychom mu měli budku o rozměrech: průměr 25cm; výška 40cm, opatřit „vstupním tunelem“ o minimální délce 20cm. Jinak všechny údaje o hnízdění (inkubační doba, atd.) jsou stejné jako u papouška zpěvavého.

Mutace a poddruhy

Já osobně jsem se u nás setkal pouze se strakou. Papoušek žlutoramenný má dva poddruhy. Základní subspecii Psephotus ch. chrysopterigius a pak méně známou Psephotus ch. dissimilis u nás tento poddruh zatím není k dostání, takže si ani netroufnu odhadnout cenu. Druhý poddruh je často uváděn jako samostatný druh papouška, nikoliv poddruh. Kde je pravda těžko říct, i literatura se v tomto různí.

Papoušek žlutoramennýNázvy ve světě

Latinsky: Psephotus chrysopterygius, Anglicky: Golden-shouldered Parrot, Německy: Goldschultersittich, Dánsky: Guldskuldret Sangparakit, Španělsky: Perico Aligualdo, Finsky: kultaparatiisikaija, Francouzsky: Perruche à ailes d'or, Italsky: Parrocchetto aligialle, Japonsky: hisuiinko, Japonsky 2: キビタイヒスイインコ, Holandsky: Geelschouderparkiet, Norsky: Gulbåndparakitt, Polsky: swiergotka zlotoskrzydla, Rusky: Золотоплечий плоскохвостый попугай, Slovensky: speváčik žltoramenný, Švédsky: Gulskuldrad parakit, Čínsky: 金肩鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.