Krysa obrovská

Krysa obrovská

Cricetomys gambianus

Výskyt: Afrika
Délka: 35-40 cm bez ocasu
Hmotnost: 1-2 kg
Březost: 30-32 dnů
Počet mláďat: 1-5 ks
velikost písma:  A A A
03.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13269 zobrazení     3 komentáře

Krysa obrovská je noční krysa, připomínající svým způsobem života křečky, se živí pestrou paletou šťavnaté nebo masité potravy od termitů až po avokáda a od burských oříšků až po kukuřici. Někdy je nazývána rovněž také jako gambijská krysa nebo křečkomyš gambijská.

Krysa obrovská přenáší ve velkých lícních torbách do svých nor. Má několik prostorných odlišných komor pro potravu, odpočinek, rozmnožování a dokonce i jako záchod; samci ¡i samice obývají oddělené nory. Krysa obrovská má hrubou šedohnědou srst, přecházející do bílé na krku, bocích a na spodní straně, kolem očí má tmavé kroužky a na hnědém, řídce osrstěném ocase často bílou špičku. Díky silným zadním nohám výborně skáče.

Krysa obrovská dorůstá délky těla 35-40 centimetrů, ocasu 37-45 centimetrů, hmotnost u dospělých jedinců kolísá mezi 1-2 kilogramy.

Ve volné přírodě obývá západní, střední a část jižní Afriky, izolovaný výskyt tohoto druhu je ve východní Africe; na savanách v neopadavých lesích.

Tato krysa se chová pro maso i jako domácí mazlíček. Z kůže se vyrábějí váčky a tabák, zejména v pohoří Ruwenzori.

V přírodě krom člověka nemají přirozeného nepřítele, jsou přínosné hlavně jako dopravci semen. Jejich počet klesá díky oblíbenosti jejich masa, díky rychlému reprodukčnímu cyklu však počet nepřesáhl hranici ohroženého druhu.

Krysa obrovskáNázvy ve světě

Anglicky: Gambian Pouched Rat, Německy: Gambia-Riesenhamsterratte, Polsky: Wielkoszczur, Rumunsky: şobolan de Gambia

Foto: http://zniflheimu.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.02.2023, 14:59
Dekuji všem 20 krysám jenž byli poprvé nasazeny v záchraně lidských životů, děkuji APOPO a GEA více na www.apopo.org
a
You Tube apopo hero rats
09.02.2023, 14:43
Také děkuji Turecké organizaci GEA jsou to inteligentní zvířata jako pejsci, přesto těmito krysami někteří lidé pohrdají aniž by věděli kolik udělají práce Kryse Jo přeju uzdravení ať se uzdravý po té co jí jeden jí nalezený muž trefil sutí a poranil jí páteř,neboť se lekl.Tímto chci informovat neubližujte při zemětřesení krysám s batohy co mají kameru a zvoní. Kryso Jo doufám,
že to přežiješ a dostaneš ten vozíček, když nebudeš moci chodit, jak slíbili.
09.02.2023, 14:10
Předem chi poděkovat těmto inteligentním zvířatům a organizaci APOPO Hero Rats za jejich výcvik, pro hledaní nášlapných min, detekci nemocí TBC, rakoviny, malárie a HIV. Vyhledávání drog a pašovaných zvířat, nejvíce za pomoc při zemětřesení v Turecku. Děkuji Hamstere tvá smrt nebyla zbytečná zachránil jsi 2 životy lidí, sám jsi zahynul v krysí pasti. Byl jsi velký Hero Rats pravá Krysa HRDINA. RIP.