Chřástal polní

Crex crex

Výskyt: Od západní Evropy po střední Asii
Délka: 22–25 cm
Hmotnost: 110-140 g
Počet vajec: 7-9 ks
Inkubační doba: 18-20 dnů
Průměr kroužku: 5,8 mm
Potrava: Hmyz, červi, měkkýši, semena
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4784 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Chřástal polní je podobný křepelce, ale o něco větší. Létá jen zřídka a je-li vyplašen, a to jen na krátké vzdálenosti. Za letu mu nohy visí dolů, nápadné jsou kaštanově hnědé křídelní krovky. V období hnízdění je samečkův krk modrošedý. Prozradí se hlasem, který zní, jako když přejíždíme sirkou přes hřeben. V hlavním období hnízdění, od začátku do poloviny června, volá sameček často po dlouhé hodiny, hlavně v noci.

Prostředí

Vlhké, ne však mokré louky, pole a jeteliště mezi křovinami, v nichž se chřástal polní zdržuje, dokud na jaře nevytvoří tráva dostatečný kryt Moderní luční hospodářství, při němž se tráva hnojí umělými hnojivý a seká se a zpracovává na siláž, se pro chřástala a pro všechny ptáky hnízdící v louce stalo osudným. Na mnoha místech stav chřástala polního bud silně poklesl, nebo pták už vymizel úplně. Tam, kde může hnízdit v obilí, je situace lepší.

Rozmnožování

Chřástali hnízdí v květnu a v červnu, na 7 až 9 vejcích sedí samička 18 až 20 dní. Hnízdo je jamka na louce, v poli nebo v křovinách vyhrabaná v zemi a vystlaná stébly. V době, kdy samička sedí na vejcích, sameček přerušuje své volání. Když je snůška úplná a samička začíná na vejcích sedět, přikrývá při každé nepřítomnosti vejce stébly. V prvních 4 dnech předkládá černým mláďatům potravu, později je jen zahřívá. Malí chřástali jsou mistry ve skrývání, později v útěku.

Všeobecně

Chřástal polní si ve svém revíru v travinách vyběhává tunelovité chodby, jimiž dovede pobíhat neuvěřitelně rychle, aniž by se nad ním pohnulo jediné stéblo.

Chřástal polníNázvy ve světě

Anglicky: Corncrake, Finsky: Ruisrääkkä, Francouzsky: Râle des genêts, Holandsky: Kwartelkoning, Chorvatsky: Prdavac prolaznica, Islandsky: Engirella, Italsky: Re di quaglie, Maďarsky: Haris, Německy: Wachtelkönig, Norsky: åkerrikse, Polsky: Derkacz

Foto: http://500px.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.