Turecká kočka van

Turecká kočka van

Turkish Van

Původ: Turecko
Oficiální zkratka v ČR: TUV
Skupina plemen: II. Polodlouhosrsté kočky
Hmotnost: 3-8,5
velikost písma:  A A A
01.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7600 zobrazení     2 komentáře

Historie a původ

Na počátku 50 let 20. století se jedna britská turistka během svého pobytu v Turecku seznámila s kočkami van. Do Anglie si s sebou odvezla jeden pár tohoto plemene a později ještě další tři zvířata. Trvalo téměř dvě desetiletí, než byla turecká kočka van uznána zastřešující organizací spolku chovatelů čistokrevných koček jako plemeno. Mezitím si získala své příznivce nejen v Evropě, nýbrž i v USA a Austrálii.

Srst

Srst kočky van je relativně dlouhá a až ke kořínkům hedvábně měkká. Kvůli chybějící podsadě je srst tohoto plemene přiléhá těsně k tělu zvířete. U ideální kočky van je srst vápencově bílá, bez jakéhokoli žlutého nádechu. Její obličej je nad očima rezavě červený, přerušený vertikálně probíhající bílou skvrnou. Velké, ochlupené, vzpřímené a poměrně blízko sebe postavené uši jsou zvenčí bílé stejně jako relativně dlouhý noc, zevnitř však jemně růžové jako nosní zrcátko a bříška tlapek.

Barevné varianty

Rezavě červený jako znaky v obličeji je i dlouhý plný ocas. U některých koček van jsou malé rezavé skvrnky vypadající jako „otisky lidských prstů“ nerovnoměrně rozděleny po celé srsti. To sice neodpovídá ideálu krásy, ale při výstavách to nevede k přímé diskvalifikaci ze soutěže.

Velikost a tělesná konstituce

Z hlediska tělesné konstituce je kočka van středně velká, dlouhá a s výraznou muskulaturou. Její končetiny jsou středně dlouhé a její tlapky, které zdobí chomáčky srsti, jsou její vyloženou chloubou. Velmi výrazné jsou její velké, oválné, světle jantarově zbarvené oči s narůžovělými okraji. Tu a tam se setkáváme také s kočkami van, které mají modré nebo jinak zbarvené oči. Stejně jako u perských koček se však i u nich vyskytuje nebezpečí možné hluchoty.

Charakter a temperament

Kočky van jsou značně inteligentní, poměrně živé a zvědavé a také rády podnikají výlety do zahrady. Vzhledem k tomu, že se v žádném případě neštítí vody, můžeme jim pak dopřát příjemně vyhřátou koupel, po které je však musím důkladně osušit. V neposlední řadě jsou tyto kočky velmi hravé a přítulné.

Turecká kočka vanNázvy ve světě

Anglicky: Turkish Van, Německy: Türkisch Van, Holandsky: Turkse van

Foto: http://www.thewalcotts.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.10.2021, 17:18
Mám zájem o koťátko Van kedisi, TURECKÁ van
levent.v@seznam.cz
26.12.2016, 18:55
Koupim kotatko tureckeho vana, mejl: johny247@seznam.cz