Rejsek prostřední

Sorex caecutiens

Výskyt: Evropa
Délka: 5-7 cm
Březost: 23-25 dnů
Počet mláďat: 5-7 ks, 4x ročně
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2923 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Rejsek prostřední je drobnějším druhem, nežli jeho příbuzný rejsek obecný. V dospělosti dosahuje délky těla 50-70 milimetrů, ocas je dlouhý 31-44 milimetrů, zadní tlapka bývá dlouhá 10,5-12 milimetrů, váha 3,5-7 gramů. Velikostně je mezi druhy S. araneus a S. alpinus, proto druhový název- prostřední. Světlá spodina těla je zřetelně odlišena od hnědošedého hřbetu. Ocas je naspodu nažloutlý, tlapky jsou bílé až nažloutlé. Ocas mláďat je tlustě chlupatý

Rozšíření

Rejsek prostřední svým výskytem zasahuje do severovýchodního Polska

Způsob života

Aktivní je rejsek prostřední převážně v noci, kdy loví hmyz a další drobné bezobratlé živočichy. Hnízdo z trávy staví v norách hlodavců i na povrchu. Aktivní je pak zejména v noci, kdy především v půdě loví hmyz, jeho larvy a kukly.

Období páření probíhá u rejska od dubna do měsíce září. Březost trvá u samic 23-25 dnů, po této době přichází na svět 5-7 nevidomých mláďat. Toto se opakuje zpravidla 4x do roka. Mladí rejsci často tvoří „přívěs“ za matkou, kdy se každé mládě drží svými ústy ocas svého sourozence před sebou. Rejsek prostřední vyhledává nejraději vlhká travnatá místa v lesích, lukách, mokřadech, zahradách, atp.

Rejsek prostředníNázvy ve světě

Anglicky: Laxmann's Shrew

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.