Dlouhoretka obecná obývá teplejší písčitá místa. V písčitém břehu nebo ve vřesovišti si vyhrabává až 40 centimetrů dlouhé chodbičky. Otvor zakrývá pískem, své hnízdo však přesto najde dlouhoretka obecná neomylně.
V okolí hnízdní chodbičky chytá nejčastěji mouchy, které omračuje bodnutím, a přináší je do komůrky své larvě. Dokáže ulovit i velké ovády a pestřenky. Její larvy jsou neobyčejně žravé. Dlouhoretka obecná se zdržuje obvykle v koloniích až o několika desítkách jedinců. Její hnízdo často objeví cizopasná zlatěnka rodu Panorpes, vyhrabe je a na larvu položí vlastní vajíčko. Larva zlatěnky pak vyžírá larvu dlouhoretky.
Dlouhoretka náleží do řádu blanokřídlého hmyzu. Jedná se o velmi různorodý řád hmyzu se dvěma páry blanitých křídel, která jsou nejčastěji průsvitná. První pár bývá obvykle větší než druhý. U některých druhů se vyskytují bezkřídlí jedinci (např. mravenci, kodulky). Ústní ústrojí je kousací, někdy též lízavě-sací. U vývojově mladších druhů v řádu blanokřídlých mají samice kladélko přeměněné v žihadlo. Zbarvení těla může být jak nevýrazné, tj. hnědé až černohnědé, tak nápadné sloužící k zastrašení nepřátel (např. známá žluto-černá kombinace).
Komentáře ke zvířeti