Bruslařka obecná

Gerris lacustris

Výskyt: Evropa
Velikost: 20 mm
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
01.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5405 zobrazení     0 komentářů

Bruslařka obecná je v dospělosti až 20 milimetrů velká a má tělo a nohy pokryté krátkými chloupky, které se nesmáčí. Tato velice hojná ploštice je někdy veřejností nesprávně nazývána vodoměrka.

Jejím životním prostorem jsou pomalu tekoucí vody. Tato ploštice se vyskytuje také na kalužích. Bruslařka obecná se pohybuje (zásluhou brv na povrchu nožních článků) trhavými a velmi rychlými veslovitými pohyby po vodní hladině a přitom velmi úspěšně loví menší hmyz. Na hladině vody se udrží zásluhou povrchového napětí. Vyvíjejí se jako všechny ploštice bez stadia kukly. Dospělá zvířata přezimují. Dobrá schopnost letu umožňuje široké rozšíření tohoto druhu.

Proto může rychle pobíhat po hladině, kde loví jiný hmyz. Svoji kořist pak vysává. Samice klade vajíčka v rosolovitém obalu na rostliny. Dospělí jedinci dobře létají. S touto plošticí se setkáte od konce března až do října.

Dospělí jedinci tohoto druhu dobře létají. Setkáváme se s ní již od měsíce března. Doba jejího výskytu je závislá na podzimním počasí, nejčastěji to bývá do měsíce října. Tmaví dospělci mají nápadné dlouhé nohy; přední pár noh je však nápadně kratší než pár střední a zadní. Tělo bruslařky obecné je štíhlé a protáhlé.

Bruslařka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Common Pondskater, Dánsky: Almindelig skøjteløber, Německy: Gemeiner Wasserläufer, Slovensky: Korčuliarka obyčajná

Foto: http://www.probertencyclopaedia.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.