Papoušek krátkoocasý

Psittinus cyanurus

Výskyt: Thajsko, Malajsie, Indonésie
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 85 g
Kroužek: 5 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Semena, plody, květy, …
velikost písma:  A A A
21.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12324 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec má šedomodrou hlavu. Hrdlo a spodní partie jsou modroolivové, svrchu je modročerný s jemnými zelenými a šedými skvrnkami. Dolní partie zad, kostřec a svrchní ocasní krovky jsou temně modré. Ohbí křídel je červené, na vrchních křídelních krovkách je kaštanová skvrna. Krovky i letky jsou shora zelené se žlutými okraji, jen velké ruční krovky jsou fialové. Boky a spodní křídelní krovky jsou rudé. Červená je také svrchní čelist, zatímco spodní je spíše šedavá. Duhovka je žlutá. Samice má hlavu hnědou, svrchu je spíše zelená, jen s menší fialovou skvrnou nad kostřecem. Zobák má šedohnědý. Mladí ptáci jsou zbarveni jako samice, mají však zelenou hlavu. Mladí samci mají čelo s náznaky modré.

Výskyt

Jihozápadní Thajsko, barmská provincie Tena Serim, Malajsie, Indonésie (Borneo a Sumatra).

Život v přírodě

Nejčastěji ho můžeme najít v nížinných lesnatých oblastech, zaletuje i na plantáže a do ovocných sadů. Papoušek krátkoocasý žije v párech nebo menších hejnech. Větší hejna tvoří mladí ptáci po skončení hnízdní sezony, kteří společně zaletují na plantáže palmy olejné, kde mohou působit značné škody. Hnízda byla nalezena ve stromových dutinách, často velmi vysoko. Samice snáší jen dvě nebo tři vejce, na kterých sedí pravděpodobně sama.

Chov

Do Evropy se papoušek krátkoocasý vždy dovážel jen vzácně, i když tu byl chován i v minulém století (zoologické zahrady v Londýně a Berlíně). Jeho chov je poměrně náročný, neboť se stále experimentuje s optimálním složením krmiva. V zajetí pravděpodobně dodnes nebyl odchován.

Potrava

Různá semena, ovoce a zelenina, směs pro nektarožravé, květy.

Papoušek krátkoocasýNázvy ve světě

Latinsky: Blue-rumped Parrot, Anglicky: Psittinus cyanurus, Německy: Rotachselpapagei, Dánsky: Blågumpet Papegøje, Španělsky: Lorito Dorsiazul, Finsky: palmukaija, Francouzsky: Perruche à croupion bleu, Italsky: Pappagallo groppone blu, Japonsky: rurigoshiinko, Japonsky 2: ルリゴシキインコ, Holandsky: Blauwrugpapegaai, Norsky: Blågumppapegøye, Polsky: modrorzytka, Rusky: Крас но плечий попугайчик, Slovensky: ladniak červenozobý, Švédsky: Blåryggad papegoja, Čínsky: 蓝腰鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.