Netopýr rezavý

Nyctalus noctula

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 60-82 mm
Hmotnost: 19-40 g
Březost: 70-80 dnů
Počet mláďat: 1
Délka života: Až 10 let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
30.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4425 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr rezavý je velký druh, jehož předloktí dosahuje délky 48-58 milimetrů, délka těla 60-82 milimetrů, ocas 41-60 milimetrů, ucho je velké 16-21 milimetrů, rozpětí křídel má dospělý jedinec 320-400 milimetrů, váha 19-40 gramů. Má tmavý, hranatý boltec a krátký, charakteristicky zakulacený tragus. Srst je rezavá, jednobarevné chlupy přerůstají na plagiopatagium. Vně ostruhy je vytvořena epiblema s přepážkou.

Rozšíření

U nás se netopýr rezavý vyskytuje celoročně, konkrétních dokladů o letních koloniích ovšem mnoho není - vesměs pocházejí z jihočeských pánví, ze středních Čech a jižní Moravy. Lovící jedince však běžně zaznamenáváme na celém území vyjma souvislých lesních komplexů ve vyšších polohách.

Způsob života

Tvoří letní kolonie, samičí či samčí (10-100 kusů) přebývají v dutinách stromů. Zimní kolonie (50-1000 kusů) ve štěrbinách budov (i ve městech), ve skulinách skal či mohutných stromech. Loví vysoko v parcích, lesích, nad rybníky atd. Častěji 2 mláďata se rodí v červnu, populace jsou tažné. Netopýr rezavý zimuje v soudružných shlucích, mnohdy i dosti početných (až 600 jedinců). Snadno upadá do hluboké strnulosti a při nízké okolní teplotě jen obtížně obnovuje plnou aktivitu (četné zimní nálezy strnulých kusů v okolí zimovišť, např. v panelových sídlištích apod.). Vyznačuje se dlouhými migracemi na zimoviště (až přes 2000 km).

Netopýr rezavýNázvy ve světě

Anglicky: Noctule, Dánsky: Brunflagermus, Holandsky: Rosse vleermuis, Chorvatsky: Rani večernjak, Maďarsky: Rőt koraidenevér, Německy: Großer Abendsegler, Rusky: Ryžaja večernica, Slovensky: Netopier hrdzavý

Foto: http://de.wikipedia.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.