Sviňucha obecná

Phocoena phocoena

Výskyt: Pobřeží Atlantiku, Černé moře
Délka těla: 135-185 cm
Hmotnost: 45-65 kg
Březost: 290-310 dnů
Počet mláďat: 1 ks
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8676 zobrazení     0 komentářů

Charakteristika

Délka těla 135-185 cm, hmotnost 45-65 kg. Malá tupě končící hlava, malé úzké přední ploutve a nikterak výrazná ploutev hřbetní; ocasní ploutev není na zadní straně vykrojena, má hladký trojúhelníkovitý tvar. Na rozdíl od delfínů nevyskakují sviňuchy z vody. Mají tupý čumák bez náznaků zobáku.

V každé polovině čelisti mají 22-28 zubů, které zůstávají částečně ukryty v dásni. Hřbet je vždy černý, břicho bílé. Mezi nimi je přechodová zóna více méně šedá. Tato zóna se poněkud zvedá mezi okem a hřbetní ploutví. Zuby jsou lopatkovité, nikoli kuželovité jako u delfínů.

Výskyt

Sviňuchy se vyskytují hojně při evropských pobřežích Atlantiku od Severního mysu po Baltské moře až k moři Středozemnímu. Poměrně více jich je v Černém moři. Někdy pronikají sviňuchy do ústí řek a plavou i hodný kus proti proudu, avšak těžištěm jejich výskytu jsou pobřežní vody. Na otevřeném moři jsou vidět poměrně málo. i když každoročně táhnou na velké vzdálenosti.

Způsob života

Více než ostatní delfíni jsou sviňuchy obyvateli příbřežních vod. Mají velmi výkonný orientační systém na základě sonaru, velice dobře slyší a pomalu plavou. Jejich potrava se skládá ze sleďů, platýsů a dalších pobřežních ryb, jakož i sépií, které žijí v mělkých vodách. Vyskytují se většinou v malých skupinkách. Mezi červencem a říjnem se dospělá zvířata shromažďují i s potomstvem ve vodách při pobřeží Britských ostrovů a Severní Ameriky, aby se tam narodila mláďata po březosti trvající okolo 290-310 dní.

Sviňucha obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Harbor Porpoise, Francouzsky: Marsouin commun, Holandsky: Bruinvis, Chorvatsky: Perajasta pliskavica, Německy: Schweinswal

Foto: http://bezdna.wordpress.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.