Existují dva příbuzné poddruhy, jeden z nich žije v Jižní Africe a druhý v Austrálii. Jihoafrický je tmavě šedohnědý a potápí se mnohem hlouběji než jeho australský příbuzný. Samci bojují o území ještě dříve, než připlují samice, a ty si volí také vlastní území, kde porodí mládě. Matky je asi týden kojí, aniž by samy přijímaly potravu. Mláďata se potom zdržují ve skupinách u tůněk, zatímco matky odplouvají na několik dní na moře, aby se nakrmily.
Lachtan jihoafrický dosahuje délky těla 1,4-2,3 metru, hmotnost kolísá od 100 až do 360 kilogramů.
Domovinou tohoto druhu je Jižní Afrika, také severovýchodní Austrálie, Tasmánie a ostrůvky v Bassově průlivu; lachtan jihoafrický obývá pobřežní linie i otevřený oceán.
V Namibii je povolen lov těchto lachtanů, každoročně určitý počet, kdežto v Austrálii je zakázán od roku 1975.
Doba páření připadá na listopad a prosinec. Rodí jedno mládě a samice je březí 51 týdnů. Oplodněné vajíčko se z toho asi 4 měsíce nevyvíjí. Mládě bývá obvykle pouze jedno. Samice ho kojí přibližně rok. Nemůže do vody, protože jeho srst nemá ochranu a utopilo by se. Toto období trvá asi dva měsíce. V době rozmnožování se vyskytují na souši. Když jsou malí lachtani schopní plavat, na souš se vrací zřídka. Na rozdíl od tuleňovitých mají lachtanovití uši a rozdělenou ploutev.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel