Jelenec ušatý obývá rozsáhlé území na západě Severní Ameriky a živí se pestrou paletou rozmanitých rostlinných druhů. V létě je rezavě hnědý, v zimě šedohnědý a má proměnlivé bílé skvrny v obličeji a na hrdle. Čelo je černé, ocas svrchu černý a zespodu bílý. Poplašen zvedá ocas vysoko, takže se bílá skvrna nápadně zvětšuje a funguje jako výstražný signál pro ostatní členy stáda.
Délky těla dosahuje jelenec ušatý 1,85-2,5 metru, délky ocasu 10-35 centimetrů, hmotnost se pohybuje v rozmezí 100-210 kilogramů.
Jelenec ušatý obývá západ Severní Ameriky; konkrétně prérie a zemědělská půda, okraje lesů, občas se zatoulá do měst.
Za potravou se vydává zrána nebo navečer a vyhledává ji především v otevřených biomech (na polích, lukách), přes nejteplejší část dne odpočívá v pelechu ve stínu stromů. V létě se živí především trávou nebo jinými rostlinami, občas si zpestří jídelníček i lesními plody nebo žaludy, v zimě okousává větvičky jehličnatých stromů. Samice obvykle žijí spolu s mláďaty v menších skupinách, samci jsou po většinu roku samotářští, mladí pak tvoří mládenecké skupiny.
Jelenec ušatý se páří obvykle na podzim. V období páření u samců vzniká několik soubojů o samice a území. Samice je březí 190-200 dní a jedno až dvě mláďata rodí na jaře. Mláďata matku opouští na podzim, po 60-75 dnech života.
Komentáře ke zvířeti