Poštovní holub

Columba livia f. domestica

Původ: Belgie, Anglie
Plemenná skupina: Holubi bradavičnatí
Průměr kroužku: 9 mm
velikost písma:  A A A
11.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6647 zobrazení     0 komentářů

Poštovní holub je plemeno holuba domácího, jehož šlechtění bylo zaměřeno na prostorovou orientaci a schopnost vrátit se domů i z velkých vzdáleností. Už od starověku byli holubi využíváni k přenosu pošty. Jednalo se o různé typy a plemena ze skupiny bradavičnatých holubů. Poštovní holub v nynější podobě byl vyšlechtěn v 18. a 19. století v Belgii a Anglii. Na vzniku poštovního holuba se podílela plemena jako bagdeta, dragoun, kariér a někteří rejdiči a rackové.

Poštovní holub má mezinárodně uznávaný vzorník. Mezinárodní vzorník je mezi holubími plemeny spíše výjimkou.

Vzhledem se podobá holubovi skalnímu. Stavba těla je podřízena rychlému letu a vytrvalosti. Tvar těla je proto aerodynamický a vyvážený. U ptáků se vyžaduje dobré osvalení pro velký výkon. Křídla má poštovní holub krátká, silná a kvalitně opeřena. Oči jsou výrazné a živé. Končetiny, ocas i hmotnost jsou úměrné k trupu. Poštovní holub je chován ve všech barevných a kresebných rázech.

V současné době je „pošťák“ spíše sportovním plemenem. Za letu dosahuje rychlosti 80-100 kilometrů v hodině. Za jeden den dokáže překonat hranici 1000 kilometrů. U špičkového poštovního holuba jsou jeho vrozené schopnosti upevňovány výcvikem i samotnými závody.

Hodnocení poštovních holubů na výstavách probíhá ve dvou kategoriích - standart a sport. Ve sportovní kategorii se hodnotí dosažené výkony a zevnějšek není hlavním cílem. V kategorii standart se hodnotí exteriér, ale holub musí splnit i letové limity, aby se na výstavu kvalifikoval.

Poštovní holubNázvy ve světě

Slovensky: Poštový holub
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.zoopetr.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.