Poštovní holub

Columba livia f. domestica

Původ: Belgie, Anglie
Plemenná skupina: Holubi bradavičnatí
Průměr kroužku: 9 mm
velikost písma:  A A A
11.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3202 zobrazení     0 komentářů

Poštovní holub je plemeno holuba domácího, jehož šlechtění bylo zaměřeno na prostorovou orientaci a schopnost vrátit se domů i z velkých vzdáleností. Už od starověku byli holubi využíváni k přenosu pošty. Jednalo se o různé typy a plemena ze skupiny bradavičnatých holubů. Poštovní holub v nynější podobě byl vyšlechtěn v 18. a 19. století v Belgii a Anglii. Na vzniku poštovního holuba se podílela plemena jako bagdeta, dragoun, kariér a někteří rejdiči a rackové.

Poštovní holub má mezinárodně uznávaný vzorník. Mezinárodní vzorník je mezi holubími plemeny spíše výjimkou.

Vzhledem se podobá holubovi skalnímu. Stavba těla je podřízena rychlému letu a vytrvalosti. Tvar těla je proto aerodynamický a vyvážený. U ptáků se vyžaduje dobré osvalení pro velký výkon. Křídla má poštovní holub krátká, silná a kvalitně opeřena. Oči jsou výrazné a živé. Končetiny, ocas i hmotnost jsou úměrné k trupu. Poštovní holub je chován ve všech barevných a kresebných rázech.

V současné době je „pošťák“ spíše sportovním plemenem. Za letu dosahuje rychlosti 80-100 kilometrů v hodině. Za jeden den dokáže překonat hranici 1000 kilometrů. U špičkového poštovního holuba jsou jeho vrozené schopnosti upevňovány výcvikem i samotnými závody.

Hodnocení poštovních holubů na výstavách probíhá ve dvou kategoriích - standart a sport. Ve sportovní kategorii se hodnotí dosažené výkony a zevnějšek není hlavním cílem. V kategorii standart se hodnotí exteriér, ale holub musí splnit i letové limity, aby se na výstavu kvalifikoval.

Poštovní holubNázvy ve světě

Slovensky: Poštový holub
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan žlutolící, aratinga jendaj, papoušek senegalský, alexandr malý, alexandr rudohlavý, křepelky čínské a holoubky diamantové. Tyto druhy se mi daří i odchovávat. Z terarijních zvířat chovám suchozemské želvy čtyřprsté (Testudo horsfieldii), v současnosti už 28 kusů různého stáří. Několik let už se mi daří odchovy. Vysokoškolský titul jsem vystudoval na Mendlově univerzitě v Brně v oboru zaměřeném na rostliny, v tomto oboru jsem také zaměstnán.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: http://www.zoopetr.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.