Aktuálně: 4 852 inzerátů175 001 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů
honzapm
honzapm (269 příspěvků) 25.07.2023, 23:25:16 xxx.xxx.0.1

Ano, letos je extrémně málo motýlů. Malé Babočky v Císařském lese zcela schází, létá pár admirálů (jeden-dva). Z jara bylo běžné při procházce zahradou pozorovat desítky-stovky modrásků, letos slovy DVA samečky, žádnou samici. Je to velká bída. 

Nočních motýlů je dostatek. Byl tu i lišaj. Konečně mi došlo, proč se hejna špačků zdržují kolem krav. Když místní “zemědělec” vypustí krávy do vysoké trávy, ty plaší noční motýly a špačkové je chytají. 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
honzapm
honzapm (269 příspěvků) 25.07.2023, 22:47:42 xxx.xxx.0.1

Pokud byste neopomněl slova jako Dobrý den, prosím vás (když očekáváte, že vám někdo zdarma bude věnovat svůj volný čas a své znalosti), možná by se vám sešlo více, než nula odpovědí.

Kachna trávu nespásá. 

Pižmovka není kachna, je samostatným druhem. Někteří slabší ji nazývají husokačenou, právě pro její pastevní schopnosti. Mnohdy ale trávu spíš vytrhává i s kořeny.

Vynikající pro údržbu trávníku jsou perličky. Samozřejmě jsou speciální. Hodně létají a mají velmi silné běháky. Takže hodně hrabou. Mnohem víc, než slepice. Pasou se jak ovečky.

Krůty se též dobře pasou, ale krom toho, že, jako perličky, jsou speciální, jsou i zdravotně náchylnější a nevhodné pro společný chov se slepicemi, pokud mají být krůty především konzumní (neexistující nekarcinogenní léčba na někt. nemoci).

Husy jsou pro spásání ideální.

Dělá se to tak, že pozemek se uvede do kultivovaného stavu, kdy pažit nemá více, než 5 cm. Delší trávu drůbež nespásá.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 25.07.2023, 22:33:21 xxx.xxx.0.1

U Green shell se uvolňují dva žloutky najednou častěji. Z pěti slepic lze sebrat denně 2-3 taková vejce. Několikrát snesly i vejce se třemi žloutky. Co ale pozoruhodné je, že i tak velké vejce dokáže tak malá slepička kvalitně pokrýt velmi silnou skořápkou, která skoro nejde rozklepnout a málem zlomí ocelovou pánev. Mangold na to vliv nemá. Jinak obecně Green shell na začátku snášky klade menší vejce, na což upozorňují i někteří prodejci, aby lidé nebyli zklamaní. 

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 11.07.2023, 00:20:20 xxx.xxx.0.1

Představujete si to špatně. Pokud prodejce prodává registrované zvíře, tak do Evidence uvádí, kam šlo - číslo vašeho registrovaného hospodářství. Bude po vás to číslo chtít, často se píše do smlouvy, pokud ta se při prodeji vystaví. Takže nemůže zvíře “odhlásit” a vy nepřihlásit. Samozřejmě, že se na to přijde - původního chovatele kontaktují a on bude volat vám, proč jste nepřihlásili.

Jediné, co může, pokud je s vámi domluven, uvést “Domácí porážka” a zvířeti známky sundá a prodá ho vám. Ze systému zvíře vypadne a je neregistrované u vás. Samozřejmě na to mnoho chovatelů nepřistoupí - proč taky. Registrace není žádná buzerace, aní šmírování, slídění. Naopak, v případech plošných nakažlivých onemocnění, je alespoň přehled, kde jsou jaká zvířata, kolik je v zemi kusů a kolik léčivé látky se např. má objednat a podobně. Registrovat chov zvládne každý.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 10.07.2023, 21:07:33 xxx.xxx.0.1

Když mi bylo 5 let, začínal jsem s elementkou o objemu 2 litry. Měl jsem tam 2 okružáky a párek Poecilia wingei. Nádrž byla oválná a dovnitř vedlo jen hrdlo o průměru 2 cm. nádrž byla krásně osázená (sázeno pinzetou skrz 2 cm otvor). Takže i bonsaje mezi akvárii existují a fungují. Vybavení nebylo žádné, to ani v této litráži nejde. Rostliny zařídily vše potřebné, stěny očištili plži. Redukce množství plžů spočívala v přiložení krmiva k hrdlu nádržky, plži vylezli k hrdlu a sbíral jsem je. Za chvíli další a pak ještě znovu a znovu. Tato nádrž mě mj. naučila absolutní trpělivosti, už v mých pěti letech. 

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 10.07.2023, 20:39:17 xxx.xxx.0.1

Klíčení pšenice záleží na počasí - v těchto teplotách (nad 30 stupňů) je to následující.

V pondělí namočíte pšenici tak, že nad ní je ještě stejně vysoký sloupec čisté studené vody. V úterý ve cca stejný čas vodu z pšenice slijete a ideálně pšenici 1-2x propláchnete čistou studenou vodou. Ve středu pondělní namočení zkrmíte. V úterý namáčíte pro čtvrteční krmení, ve středu pro pátek atd. Před podáním slepicím pšenici ještě propláchnu čistou studenou vodou. Krásně je v horku osvěží. Doporučuji zkrmovat po částech - pokud máte čas. Třetinu ráno, druhou během dne, třetí navečer před sezením. Jinak to od rána ušpiní, oschne a podobně. Taky nevyzobou tak dokonale vyšší vrstvu, raději mají menší množství a doplňování (není nutné). Pro zabránění kvašení (krom propláchnutí) můžete přidat pár kapiček Acidomid, hlavně po prvním slití. V zimě při nízkých teplotách trvá proces o den-dva déle, podle toho, kde klíčíte. Voda z proplachování je vhodná na zálivku. Kuřata od pátého týdne už mohou pšenici zobat - podle plemene a velikosti. 

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 10.07.2023, 20:33:05 xxx.xxx.0.1

Hejno se doplňuje každý rok. Ideálně v jarním turnusu (duben) a v podzimním turnusu (srpen, září). Tak máte jistotu, že budete mít vejce jak v létě, tak v zimě. V létě jsou starší slepice unavené, na podzim přepeřují a přitom je na svátky nejvyšší spotřeba vajec. Každý rok pořiďte novou cca třetinu až polovinu hejna. Slepice starší dvou let brakujte. Tříleté slepice už mohou být přenašečem tuberkulózy, např. 

V čistokrevném chovu má nejvyšší cenu dvouletá slepice, případně tříletá. Hejno se obměňuje podle chovatelského plánu chovatele, v podstatě líhne novou populaci každé jaro. Čistokrevné slepice vysoké hodnoty lehkých plemen lze nechat i 4-5 let, jinak dle plemenné příslušnosti a kvalit a “obměny krve” (pokud není uplatňován inbreeding).

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 10.07.2023, 20:25:41 xxx.xxx.0.1

Prosím, Lubomíre, v Inzerci je absolutně otravné číst - Celá ČR. Prosím, mělo by být povinné uvádět lokalitu i ve výpisu inzerátů. Lze tam uvést třeba - zasílám zvířecím kurýrem a podobně. Což je druhá věc - kdyby ve výpisu a/i v inzerátu byla kolonka - Zasílám ANO/NE. Třeba já nemám auto a nejbližší sběrné místo Přivez zvíře i ZveraDo je 45 km a ještě tam bývají v 5 ráno a podobné časy - takže nezasílám. A lidi se na to ptají v podstatě denně. Tahle možnost by vás hodně odlišila, hodně pozvedla. Nemáte zač. 

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 10.07.2023, 20:23:26 xxx.xxx.0.1

Fauna Market smysl pro zakladatele má. Důvod jejich chovu je právě obchod. Nechovají pro radost, pro uchování plemen pro budoucí generace. Ale pro kšeft. Měli několik skupin na Facebooku, prodej zvířat Facebook zakazuje, takže už jim minimálně dvě skupiny zrušil a navrch jim skončila iFauna. Tím, že si založili Fauna Market, tak mají jistotu, že jim to už nikdo nesmaže. 🤠 Takže to v podstatě není kopírování, ale z nouze. 

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 08.07.2023, 08:52:03 xxx.xxx.0.1

No, záleží, co myslíte tím “večer”. Ono dnes je vidět do 21.30 a část mých kuřat ještě ve 21.10 trajdá venku a chytá hmyz. I když dobře ví, kde mají domov a podmínky tam mají top. Pokud v tom kurníku nezažily negativní věci (vedro, čmelík, noční útoky predátora např. přes pletivo aj.), tak tam normálně chodit mají a budou. Ale pokud to srovnáváte se slepicemi, které třeba v 18.00 už sedí, tak se to srovnat nedá. Kuře je víc aktivnější, mladá slepice taky. Čím starší, tím chodí obvykle sedět dřív.

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 07.07.2023, 23:46:57 xxx.xxx.0.1

Je legrační, jak fPortál to tady pročítá a podle mého know-how opravuje svůj web. Probůh - to to vytváří až takoví amatéři, že musí opisovat? Fantasie a praktičnost už vymřela? Takže tady veřejně už nic. 

honzapm
honzapm (269 příspěvků) 07.07.2023, 22:10:37 xxx.xxx.0.1

Vary nám zítra končí. To to uteklo. Napršelo nám tedy za trvání festivalu 15,5 + 1 + 1,5 mm. To je celkem 18 mm za světově nejteplejší červen + zač. července. Uf… Není divu, že dnes u nás hořela louka od traktoru. Nebýt festivalu, byla by to nula. 

Výhoda je, že v záhonech uschnul veškerý plevel, takže vypadají jako vypleté. Trvalky a keře zatím žijí. Když jsem před léty psal bakalářku na téma Suchuvzdorné rostliny v trvalkových výsadbách, netušil jsem, jak moc budu mít opět i po letech pravdu. 

Komtesy pořád krásně nesou, sbírám většinou 17 vajec od 18 slepic. Už to asi budu muset udávat po tchýních a dalších nepřátelích, lednice je plná melounů a vajec. 

Včera jsem potřetí protřídil dorost. Už to dostalo jakési rozměry - nechal jsem 8,42. 

Obrázek Obrázek Obrázek
honzapm
honzapm (269 příspěvků) 07.07.2023, 21:46:34 xxx.xxx.0.1

Pro husu je škubání naprosto přirozené. Je to její nejvrozenější instinkt. Pokud nemůže škubat trávu, pak škube jedince svého druhu. Pastva, prostor, voda a dostatek bílkovin v přidaném krmivu je zásadní.