Aktuálně: 4 591 inzerátů178 059 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 10.07.2023, 10:20:18 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 10.07.2023, 09:06:16

Také praktikuji.

Můj největší problém je, že i přes ježdění s trenérem moc nevím jak na tzv. odžvýknutí. Začala jsem teď pár dnů jezdit právě na jízdárně v klusu, především kruhy, kruh zmenšit, vlnovky o x obloucích. Především na kontaktu, s koněm se nervu, ale věší se mi do ruky. Vím, že by měl postupně "povolovat hlavu směrem ke mněů - já nevím, jak to jinak napsat 😀 ale prostě se zatím opírá do udidla. Ještě tím, jak je to began, tak si myslím, že o to je těžší se do celého toho rámce poskládat….nicméně když jsem v minulosti jezdila právě kruh zvětšit/zmenšit v pracovním klusu, teprve tehdy by schopný se unést na ve cvalu na kruhu, s jezdcem i bez jezdce. Také jsem zjistila, že když mám kratší otěž, kůň nemá šanci mě vyvést, jelikož ještě dřív, než stihne například z kroku vyklusat, tak stihnu dát zádrž a zasednout. 

Spíš mám z ježdění na otěži respekt právě i kvůli tomu, že mi vždy bylo vytýkáno, že mám tvrdou ruku. No máme na čem makat, na čas je bezprizorní lítání po lesích tabu 😀 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 09.07.2023, 18:53:49 xxx.xxx.77.122

Děkuju všem za reakce.

Ráda bych ještě upřesnila, že celý problém tkví v tom, že je kůň vysoko ve stádě a když jede sám ven, ne že by nedokázal odejít od koní, nikde se mi netočí, v pravém smyslu slova mne nevozí, tak daleko to nikdy nenechám zajít. Ale spěchá vždy cestou k domovu, v místech, kde si myslí, že by se mohlo zatočit k domovu, a to i na začátku vyjíždky. Už to mám odkoukané zkušeností, prostě potřebuje mít o stádě přehled a samozřejmě taktéž - pocit bezpečí větší se stádem než se mnou. Ale to je dlouhá cesta.

Tento projev chování graduje teď, přes zimu byla v pohodě, jinak bych si bezudidlově jezdit netroufla. Na sidepullu to také bylo v klidu, přestala se rvát úplně, i sama na vyjížďce, až na poslední měsíc. Jako kdyby objevila, že mě přeci jen může přetáhnout.

S novou trenérkou jsme hodně jezdili dopředu a dolů na hodně volné otěži , aby se kůň hezky uvolnil , dál jsme se zatím nedostali.

Nicméně asi zkusím prozatím Vaše rady, jezdit více na otěži a ohybat ohybat ohybat a snažit se víc sedět na zadku. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 08.07.2023, 12:29:59 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.07.2023, 12:03:06

Dobrý den, děkuji velmi za reakci. 

Měla jsem několik trenérů , chvíli jsem pracovala i sama, nejlepší je teď ten poslední , v indispozici. Práce s koněm trvala abnormálně dlouho, nespěchala jsem.

Kůň je sedmiletý. Jiné udidlo jsem myslela spíš kvůli případnému diskomfortu ,prostě jestli 16 mm není moc tlusté…má hlavu jak kýbl, ale když mu tam narvu jablko menší velikosti, nezvládne ho sežvýkat najednou…a to bezudidlo mu vyhovovalo.

Čili myslíte i začít více jezdit na otěži? Ten terén dle Vašich rad mám též v plánu.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 08.07.2023, 11:35:03 xxx.xxx.135.226

Ahoj, mám odborný dotaz.

Obsedla jsem si a přijezdila svého chlaďase cca 2 roky zpět, řekněme samo-dómo. Samozřejmě se spoustou chyb, kůň se samozřejmě valí po předku, ale chvíli jsem měla dobrou trenérku a úplně mi to nezdrbala, je to prostě cesta. Kůň mi alespoň chodil hezky uvolněný.

Mým cílem bylo jezdit bezdudilově. Kůň byl zvyklý na stihlo 16 mm, vždy na co nejvíce zahozené otěži, no před půl rokem jsem ho zahodila a začala jezdit na sidepullu. Vše v pohodě, ale pár týdnů zpět jsem se dostala do situace, kdy mě na bezudidle kůň silou stahoval do strany za jinými koňmi, situaci jsem zvládla, ale řekla jsem si, že je čas asi přejít na chvíli zase na udidlo a začít dělat především na jízdárně. 

Vrátila jsem se do původního módu, vyjížďka na stihle na co nejvolnější otěži. V případě zpomalování dříve na koni stačilo zasednout, přenést váhu dozadu, zádrž. Teď se mi v úplně stejné situaci stane, že se mi kůň při pobrání otěže do ruky položí a má snahu mě vézt. To samé když chci jet například v klusu v mém, pomalejším tempu, začali jsme se o otěž prát. 

Prostě si najednou a velmi nerada vyrábím z ničeho nic tank s plechovou hubou. Rozhodla jsem se tedy zbytečně problémovým situacím nevycházet v ústrety a prostě nejezdit sama ven, kde se kůň nejvíc rve, ale spíš s dalším koněm a prostě snažit se pracovat na ohybání na jízdárně. Ale úůně nevím, co to udělá. Ještě mne pak napadlo vyměnit udidlo za slabší, že má kůň prostě diskomfort.

Sedlo sedí, zuby by neměly být problém.

Trenérka má zdravotní indispozici, takže čekám na ni a nechci jí teď otravovat, má svých problémů dost…proto to prvně zkouším zde, jestli mi třeba někdo neporadí. Moc díky!

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 08.07.2023, 11:16:20 xxx.xxx.135.226

Zažila jsem, nedoporučuji.

Měla jsem koně cca 40 km od domova v obstojné stáji a jezdila jsem MHD. Minimálně jsme věděla, že s koněm manipuluje zkušená osoba, nestál v hnoji, seno pěkné blablabla, mohla jsem odjet na dovolenou a věděla jsem, že mi kůň nebude chodit s otevřenou ránou x dnů po pastvině a že ustajovatel pozná koliku.

Dlouho jsem sama sebe přesvědčovala, že je to v pohodě a našla se řada lidí, kteří mi potvrzovali, že lepší je mít koně daleko a v pohodě, než za bukem a ve špatném.

Tohle je určitě svatá pravda, nicméně to dojíždění vás fakt doběhne, tedy také záleží na práci, ale když děláte klasicky 5x8 v týdnu, tak je to po čase fakt masakr. Já to vydržela 2 roky a totálně mě to utavilo, takže mimo jiné i ta vzdálenost byla, proč šel kůň jinam.

Zkušenost mě naučila následující:

1) je fajn mít koně natolik blízko, abych tam mohla bez problému kdykoli dojet čímkoli, jelikož i sebelepší ustajovatel je jen člověk a je fajn mít možnost zajet si za vetem/ošetřit koně sám pod vlastní taktovkou a necestovat při tom "přes půl republiky". Dává to dost velkou svobodu.

2) někdy se s koněm i jezdecky dostanete do takové situace, kdy prostě potřebujete třeba nějakou dobu přijěžďovat na jízdárně, a to často a kontinuálně. Dovolím Vám tohle dané vzdálená stáj? Nebo prostě zjistíte, že máte koně, který vám tloustne i ze vzduchu (což se může stát i teplokrevníkovi) a kvůli možnosti schvácení musí chodit často - jak to pak vyřešíte? A mimochodem ne vždy je B jezdec vhodné řešení, zaprvé je velmi těžké ho najít, no a taky na to nemusí být doba - já mám teď třeba koně mladého a prostě někým dalším než mnou si ho kazit nepotřebuju.

3) v minulosti jsem silně bazírovala pouze na ustájení 24/7, jiná varianta nemožná. Stále to mám za nejideálnější způsob ustájení koně, nicméně za ty roky vlastnictví jsem se dost posunula a říkám, že lepší dobré boxové, než špatné 24/7 za podmínek, že box má přes den prostorný výběh. Další věc je, že kdybych ve svém okolí blízko nenašla dobré 24/7, tak prostě půjde kůň na box, kdyby přišly děti, tak budu potřebovat koně k ruce - když se za ním nedostanu, tak k čemu mi to úžasné ustájení daleko bude? 

Osobně to mám nyní nastavené tak, že horní hranice vzdálenosti je pro mně cca do 30ti km, půl hodiny autem a  ideálně aby se tam dalo dojet sockou, jelikož nikdy nevíte. Sockou to mám teď dveře-dveře hodinu a to se dá, autem méně. Preferuji první způsob, nerada řídím, ale chystám se třeba na pořízení skútru.

Ovšem dnes je všude koní habakuk. Možnosti ustájení mraky a i když se říká, že nikde není nic ideální, kvalita stájí se v porovnání s minulými desetiletími podstatně zvyšuje. Čili zde vyvstává otázka, je-li opravdu toto ustájení jediné spolehlivé ve Vašem radiusu řekněme do 30ti km?

Takže do začátku tohle ustájení dobré, ale rozhodně bych ho nebrala jako bernou minci a pořádně si proklepla vše v okolí. Vše výše uvedené je potřeba prostě zvážit. Ale dokud to nezkusíte, tak nevíte.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 07.07.2023, 23:42:57 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 07.07.2023, 21:54:52

Romové a houby - to jste mi připomněla Telgart , který člověk projíždí a směrem na Muráň za vsí je x Romů každý den pprodávající houby - krásné houby! 

Celkem cestuji , ale tohle jsem nikde neviděla. Tenhle výjev nikdy nezapomenu.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 07.07.2023, 21:25:21 xxx.xxx.11.172
Horsana:

Nah, dnes zase ďalší útok medveďa…vraj na farme… a matka bránila syna vidlami, aj ubránila….VIDLAMI!

Takže teraz ho hľadá zásahový tím a policajti so samopalmi…džízs…matka s vidlami, cajti so samopalmi…uf!

Idem zajtra do Ždiaru na huby, úplne šťastná z toho nie som, medvede tam sú, v tomto prípade si ale ani ja netrúfam ísť sama, tak ideme dvaja, ale aj tak…ideme neznačene do mladiny, minulý rok to tam bolo obsraté fenomenálne…nah…🤔


Horsano, před každou nepřehlednou cestou vzít velký klacek a několikrát třísknout do nejbližšího stromu.A minutu počkat. Není to 100%, ale takové ty ještě aspoň trochu plaché jedince to přiměje k odchodu….mám od hochů že správy jednoho vašeho NP. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 07.07.2023, 10:22:35 xxx.xxx.135.191

Ono taky záleží, po jakém půjdete terénu. U nás loni ve stáji vyšli takhle dva koně na víkendový pohoda čundr, oba celoročně 24/7 s celkově vysokou denně aktivitou, práce 3x týdně na hodinu až dvě, dvě lehké jezdkyně. Jeli dost po tvrdém a jeden z koní se vrátil s mechanickým schvácením, byl bos.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 07.07.2023, 10:14:49 xxx.xxx.135.191

Je to pes pro člověka s velkou zkušeností s výchovou psa (ne, jedna vychovaná bordera a deset čivav nestačí). Pokud si ze stovek plemen, které existují, opravdu nedokážete vybrat pro začátečníka vhodnější, tak bych si načetla hodně literatury, začala chodit na cvičák, kde se tito psi cvičí a našla si dobrého člověka k ruce, aby pomohl s výchovou.

Není nic horšího, než takto silný pes nezvládnutý svým majitelem.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 13:39:46 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 30.06.2023, 13:36:42

Elektřina se skrze vodu dělá, ale u nás pro velkovýrobu není takový potenciál (myslím malé vodní eletrárny).

A voda je nedílnou součástí výroby energie z jádra.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 13:13:08 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 30.06.2023, 13:05:10

Megi, klid :) Internetové didkuze kromě hromady sr**** a lidské nenávisti a blbosti nabízejí i možnost takového řekněme sebetréninku - můžete si říci, co chcete, ale také musíte přijmout to, že to nikoho nemusí zajímat :) ale i kdyby informace od Vás zaujala byť je jednoho člověka, tak dobře :) no a když dojde na urážky, tak lze trénovat staré známe, že se nás týká jen to, co si sami připustíme :)

Mně to trvalo děsně dlouho - ale je to osvobuzující. Svůj názor mám, taky se kolikrát divím, jak se lidi nechají z mého pohledu opít rohlíkem a lžemi, ale to je tk maximálně můj problém, že jo .D a neročiluju se, že někdo například horuje pro PP nebo AB, i když pro mně jsou nevolitelní oba. Prostě jsem úplně v klidu s věcma, který stejně nedokážu ovlivnit.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 12:18:14 xxx.xxx.27.178

Trošku Vám závidím, úplně bych s etaky pustila do odchovu mláděte a měla druhého koně, Jen jednoho druhého, posledního....jenže to bych se musela už naklonovat :D 

Džím palce, ať koník zraje jako víno .) 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 11:57:26 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 30.06.2023, 11:54:25

Tak já to beru už tak, že v dnešní době existují i lidé, kteří jezdí na tréninky práce ze země (jako je třeba Vija apod.), nemyslím jen konvenčního treneéra ČJF.  On ten "trenér" může být i zkušená tetka od vedle, když se mi její práce s koňmi líbí, že .) Problémeme ale je, že tohle zčátečník velice těžko pozná a může se mu zprvu líbit i něčí diletantaská práce.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 11:44:45 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 30.06.2023, 11:34:31

Ruský plyn je za normálních okolností spolehlivý, jelikož na něj máme v Evropě vyšperkovanou technologickou soustavu a je na něm postavena myšlenka Green Dealu. 

Nespolehlivé jsou tak maximálně jeho dodávky, jenže za ty si můžeme sami:

1) prodali jsem  a zpětně nevykoupili plynové zásobníky, čili jsme závislí na tom, co nám pošlou Němci, ale teď už spíš především co přiteče draze z Norska přes Polsko - a to je zatím dost u koncového spotřebitele poruchové, protože prostě ten plyn má jiné složení. Problematika zkapalnělého plynu je další příbeh, dost šílenej.

2) vzdali jsme se obchodu s Rusem, přestože s ním již prokazatelně řada států EU i nadále obchoduje.

Elektřina je další příběh plný paradoxů, my normálně máme elektřiny dost, jenže její cenu pro domácnosti a podniky přizpůsobujeme spotovým cenám na lipské burze a to je průšvih naprosto totální a nic se s tím nedělá.

Takže suma sumárum, energetická krize by nemusela být, kdybychom měli příčetné vedení státu od doby 10 let zpátky doposud, a vedle toho jsme se mohli investičně připravovat na přechod na aletrnativy. Věřte mi, že funkční systém byl, jen byl teď totálně rozharbán ideologií Green Dealu, který s epořád prosazuje i přes to, že se ví, že bez levného ruského plynu je to totálně nefunkční plán a destrukce pro EU a především pro průmyslové země jako je ČR.

Je to těžko pochopitelné, já vím, a aby to člověk alespoň laick ypochopil, chce to moře času se tím prokousat. Ale co, nějak to dopadne, pořád máme dříví a 30 % rozlohy lesů :D 

Každopádně to prosím neberte jako nějakou hádku, jen jsem měla potřebu to upřesnit. Rozhodně je dneska krásný den, který po práci stojí za to prožít venku a zajít třeba na pivko s přáteli :)

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (797 příspěvků) 30.06.2023, 11:34:59 xxx.xxx.27.178
orionka:

Když jedu z Liberce do Turnova a vidím tam po sadech hromady shrabaných jablek, a položené uschlé jabloně.... Neměl je kdo sklidit, tak je taky ruší. Jak je to možné? Nejsou lidi na práci a přitom plné úřady žadatelů?

Nemám tušení, co s těmi pozemky bude. Prodají je developerům a budou tam (muslimská) sídliště? 

A lidi z nich budou jezdit pracovat do Prahy? Taková protichůdná prohlášení : "Lidi si musí zvyknout, že za prací budou dojíždět !"  X  "Musíme omezit osobní dopravu!"


Nevím. Prodávám, jak jsem nakoupila. Jen vím ještě to, že ty výnosy z toho nejsou ani nula k nule, čili je velký problém zaplatit brigádníky, kteří nejsou.

A zrovna politiku zemědělství musí člověk prochodit od terénu, aby jí pochopil, vč. všech jejích aspektů a proměnlivých. Tohle opravdu není věc, která se dá plánovat od stolu. A já zemědělec nejsem, takže se do kritiky českých zemědělců nechci pouštět.

Jen mám zkušenost s dotacemi a myslím si jediné - dotace se u nás strkají do kdečeho, ale do zemědělství jako v jiných státech EU. Potravinářství je svébytné a primární produkce by měla být zadotovaná daleko lépe, jinak nemůžeme konurovat zadotovaným výrobkům ze zahraničí. A ať s eto někomu líbí nebo ne, funkční zemědělství by mělo být základ státu a každý stát by měl být alepsoň v zákaldních potravinách soběstačný.

Svého času jsme byli v Norsku a vlezli jsme do Mekáče. Norové si Mekáč na trh pustili, ale jen za těch podmínek, že bude využíváno jejich místní maso. A tohle není nic ojedinělého ani v jiných státech. Stačí se jen podívat, jak své výrobky protlačují a podporují Francouzi, Němci a další....

Je toto proti jednotnému evropskému trhu?