Aktuálně: 4 831 inzerátů175 423 diskuzních příspěvků17 762 uživatelů
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 14.06.2023, 12:27:36 xxx.xxx.27.178

Já bych ten dotaz trochu diverzifikovala:

1) v parku - nepouštěla bych psa z vodítka, pokud nemám zvládnuto přivolání, případně chůzi u nohy

2) v lese - to samé jako v bodu 1 s tím, že mohu použít stopovačku (ta se může dost často v parku, kde se pohybují kola, psi, kočárky docela plést)

3) pole - pokud by nebyla doba kladení mláďat, bylo by posekáno a přehledno a nikde v dohledu žádná silnice, asi bych tam klidně psa pustila, i když přivolání není úplně 100% (ale funguje aspoň většinově za odměnu)  a pes nemá kondici tak, že by vydržel běžet za srnou a uhnat jí. Myslím, že je to dobré místo na trénink poslušnosti ve volnosti.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 14.06.2023, 11:32:17 xxx.xxx.27.178

Ale stejně, jak už to někdo napsal, chraňme své děti výchovou.

Naučme je se bránit, nebo apsoň eliminovat riziko. Romlouvejme s nimi o sexu otevřeně, ale úměrně věku. Vyvětlujme jim biologické pochody, jak řešit kritické situace. Tohle je nevíc, co můžete dceři dát, ne jen spoléhat na nějaké vysoké tresty a nové zákony. 

Osobně nejsem žádný puritán, ale - chodím u nás ve velkém městě a když vidím, jak od 13ti let holkám leze půlka zadku z kraťasů a přes prsa maj skorem jen proužek látky bez podprdy - kolik z nich ví, že tím mohou provokovat a kolik z nich to má v hlavě tak, že se to nosí a nic netuší? OPĚT - případným úchylům to nedává právo vopruzovat, ale kolik z těch děvčat to ví, že přitáhne daleko spolehlivěji tahle individua - a když se tak stane, že dojde k obtěžování, vědí, jak se alepsoň snažit zachovat?

Pro rejpaly - ne, nepíšu, že si za problémy mohou dívky vyzývavým oblékáním. Ale že prostě nebývají dostatečně poučené, jak na sebe dávat pozor (znám to z předešlé praxe volnočasového pedagoga).

A tady to by mělo to předcházení průšvihu začíat.

No a pak tlačit na to, by byly za znásilnění úděleny opravdy tresty jakože tresty. 

Každopádně blbý je, že tenhle trestný čin nevymizí nikdy. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 14.06.2023, 07:21:22 xxx.xxx.21.160
Odpověď na příspěvek uživatele chvd z 14.06.2023, 05:13:01

On má právo to chtít, nemá právo dělat, když to ona nechce.

Jinak pohled z druhé strany-zaznamenala jsem, že teď chtějí popotahovat hlavního zpěváka z kapely Ramstein, to mě celkem pobavilo. Mezi velmi blízkými známými mám letité skalní fanoušky, kteří se v rámci cestování za touto kapelou kolikrát dostali i na after party a co tam ty holky prý vyvadely, jen aby se dostaly Lindemannovi do postele...skoda slov.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 12.06.2023, 23:53:55 xxx.xxx.34.160

Thielli:

Nemohu si pomoci, ale pokud někdo do diskuze přispěje bez přihlášení pouze odkazem na parlamentní listy, pak je to pro mě, jako by se mi v noci pod rouškou tmy vykálel před branku...

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 12.06.2023, 14:57:25 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 12.06.2023, 14:41:14

Já osobně se tomu zákazu nedivím vůbec a absolutně. 

Já jsem to jedno procento :)), jehož vlastní pes poslechne na za 99,9 % (to 0,1 si nechávám jen protože mám úctu k vlastnímu myšlení svého psa:)), a dokonce chápe, že se chodí po chodníku/lesní cestě a když chce sejít, většinou se "zeptá" nebo naznačí, že tam něco je a zajímá ho to. Není to ani tak, že bych byla výborný cvičitel, ale měla jsem za 1. kliku jako prase, za 2. jsem si pořídila psa úplně přesně svým schopnostem a životnímu stylu. Za 3. jsem si prostě na toho psa dělám čas. 

Zároveň dělám už nějaký ten pátek do OŽP a moc dobře vím, jaké má tohle lidské chování následky. A kolik stojí času, peněz alidských zdrojů tyhle následky řešit. 

Takže to bohužel asi jinak řešit nejde a osobně i když nejsem příznivce jakýchkoli zákazů a spíš osvěty a dobrého příkladu, tady je to bohužel na místě. Na Čechy, Poláky, Slováky atd. stejně nic jiného neplatí. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 12.06.2023, 13:20:37 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Thielli z 12.06.2023, 12:57:41

A možná tak vyrazíte do jiných slovenských hor, CHKO a národních parků, kde je daleko méně lidí a slovenský duch tam pulzuje daleko více a nebudte tak hlídaná :) osobně jezdím na SK každý rok, pokaždé někam jinak a ze zásady se TANAPu vyhývám veeeelkým obloukem, ten už nedokáže dát ten klid a uvědomění si sebe sama, to, kvůli čemu se do hor jezdí.

Vše zlé je k něčemu dobré :))

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 12.06.2023, 09:40:16 xxx.xxx.27.178

Když si vezmu, kolik může stát jedna blbá kolika z pár suchých rohlíků (a to nemluvím o utpení toho konkrétního zvířete), rozhodně bych nebyla tak odevzdaná. Nastavit si hranice se sousedy nemusí hned znamenat, že si to s nimi rozházím. Tj. snažila bych se udělat maximum, a to v osvětové činnosti.  Např. nechat rozhlásit rozhlasem prosbu o tom, aby koně nebyli krmeni, udělala bych vysvětlující plakátek a vyvěsila do školy a na společné prostory, hodila bych letáky do schránek s prosbou a vysvětlením. Případně bych byla otevřená tomu, že když někdo zavolá, můžeme se dohdonout na návštěvní den. Kdo by porušoval pravidla, po tom bych nemilosrdně šla. Pořád jsou koně Váš majetek, případně pozemek taktéž a na to platí úplně stejná pravidla jako na jiný majetek movitý i nemovitý.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 12.06.2023, 09:23:45 xxx.xxx.27.178
Jesie:

Já bych taky bez zpevněné plochy už nechtěla být. Je to mazec a ve chvíli,kdy člověk  ( a i kůň) pozná to blaho,stát na pevném a bez nánosů bahna....už nechce jinak :) A dají se vymyslet finančně dostupné varianty.pamatuji si,jak jsme před lety tahali umělý trávník ze zrušeného fotbalového hřiště :) a bylo to super.


Já tady mluvím za skupinu ustájených, i když myslím, že tady dost kopu i za ustajovatele :) pro mne je zpevněná plocha + její pravidelný úklid  při výběru alfa omega. Mám tím na mysli přístřešek a okolí + tam, kde stojí balík. Už jsem v minulosti řešila x zbytečných zdravotních problémů způsobených tím, že kůň stojí v kombinaci bláto + s.ačky. Úplně zbytečné.

Průšvih je, že jako tady majitelka budoucího ustájení nemůže sehnat solidního platícího nájemce, tak já jsme ten zas solidní platící nájemce, který ví, co je nutný základ, je to ochoten zaplatit, ale těch stájí, co chápou, že jsem platící klient a oni poskytují službu, je jak šafránu :D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 09.06.2023, 15:11:36 xxx.xxx.27.178
-Elvira-:

Po dostavbě jízdárny by těch 5000 byla podle mě přiměřených, zvlášť, když by byla zajištěna ta asistence u kováře a veterináře.


Než ta jízdárna je důležitější to zpevnění, alespoň v okolí přístřešku a balíku. Hlína je bohužel většinou málo. 

Jízdárnu může nahradit kruhovka anebo někam dojít po kopytě, tam stejně sporťák nepůjde. Asistence u kováře a veterináře se téměř všude platí navíc a je to tak dobře. 

Už jsem zažila ošetření, kdy hloupá kontrola srůstající rány skončila několika hodinovou operací, jelikož vet našel v ráně nebezpečné pouzdro hnisu.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 09.06.2023, 09:36:31 xxx.xxx.27.178
Kallisto:

Rozumím, ale myslím si že 6 je za pastevko na Vysočině asi nereálné.


Záleží, která část Vysočiny to je, Vysočina je obří, osobně znám  i Pražáky, kteří nemají důvěra ve stáje v okolí prahy a prsknou koně klidně i 100 km, když je to alespoň někde u dálnice a je to tam super...6 000 by už na ně asi byla horní hranice.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 08.06.2023, 22:02:58 xxx.xxx.17.33

Co jste za kraj?

Jinak pokud jste erudovaná, prostředí je velké, bezpečné a máte pěkné seno a máte čisto, tak si nechte zaplatit. Buďte vstřícná, ale ne hloupá. Uvědomte si, že od koní Vy a kolikrát ani Vaše děti narozdíl od majitele koně nepojedete ani na víkend pryč, natož na tyden.

Je typicky české nenechat se za kvalitu dobře zaplatit.

Lepší si počkat na kvalitního klienta, ušetříte si starosti a soudní majitele jsou.

Začínala bych na 4500 bez služeb navíc, ať je to kdekoli. Ale spíš 5500 a víc.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 08.06.2023, 15:07:07 xxx.xxx.17.33
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 14:45:47

Já tím Liberty Dressage myslím třeba naší Viju, ktera si myslím, že pod žádným nátlakem nepracuje a nedělá ani pamlskovou pozitivku.

Jinak je my úplně jasné, že je něco jiného, když je člověk s koněm denně. Halt my takove podmínky nemáme a chlap by ani nechtěl....a já to nijak nerozporuji, v koních mě podporuje, nevyčítá a nemá blbé řeči a našeho koně má rád...a to je až dost.

Jinak jsem si uvědomila, že to,  co popisujete, mám se svým psem, tam taky netřeba slov, duševní napojení je maximální. Kde kdo mi říká, jak je ten pes vychovanej-a on se při tom rozhodl sám právě pro ono partnerství, které je nad respektem dle mého :D nikdy jsem ho nijak vyrazně necvičila a při tom umí vše a já se nikdy nemusela prosazovat.

Kdežto u koně jo :D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 08.06.2023, 13:47:58 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 13:43:06

Pro mně je úplne top "Liberty dressage". 

Nebo taky to, co mají kočí v lese se svými koňmi, to je častokrát pecka.

Jenže na to potřebujete buď nadání nebo koně se "psíů povahou anebo kombinaci obojího.

Anebo tak trochu nahradit koni stádo a fakt s ním celé dny makat a i když máte dva koně do party, tak prostě to jejich stádo doplňujete a ten kůň s vámi žije.

No, nemám ani jedno z těch tří výše uvedených věcí, ale říkám, pro mně je naprostý základ, že kůň na pastvině zvedne hlavu, když z dálky hvízdám a nejde zdekovat a že s emně nesnaží odstranit ze sedla při jízdě :D 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 08.06.2023, 13:35:49 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 08.06.2023, 13:15:51

Každý to vnímáme jinak. U nás prostě ten vztah, že někdo rozhoduje, takový je a může to tak fungovat. Není to o žádném násilí, ale mám prostě velmi sevědomého silného koně, který není sprostý, ale jakmile o sobě zapochybuji, přebírá vedení. Je to vlastně celkem logické, jelikož je šlechtěný k tomu, aby při práci částečně přemýšlel a řešil práci po svém. Někdy dokonce záměrně zkusí, jestli opravdu něco nemusí, většinou to vyřeším po dobrém, ale občas se prostě musím prosadit bičem. Plus má stádo nad lidmi (a to hodně).  A zároveň s ním trávím, jenom zlomek času, vždyť co to je 3x až 4x týdně na dvě až tři hodiny? Takže to takhle už nějaký ten rok a prostě se mi nedaří dostat dál.

Ale je to celé myslím celkem fér.

To, co popisujete, to už je nadstavba. To je právě to, že se kůň rozhodne Vás následovat, ale to už je nadstavba respektu, to je dle mého už partnerství. Někdy mě to mrzí, že to tak se svým koněm nemám, ale možná jsme spolu moc krátce, možná je to zase o nějakém mém přenastavení v hlavě.

Ale jsem ráda, že s koněm obecně fungujeme dobře, neodchází, když pro něj jdu ve výběhu, můžu ho jezdit na stájovce a nezdrhne se mnou, umí stát na povel a já nevím, kdesi cosi....tuhle mi kovář říkal, že je to nejvychovanější began, kterýho dělá :D

tak jsem jen měla potřeba to upřesnit, v čem je Vaše a moje výpověď rozdílná :) 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 08.06.2023, 12:58:58 xxx.xxx.27.178
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.06.2023, 12:09:54

Jak tak čtu Váš příspěvek, Horsano, tak mi došlo, že jsem ve svém příspěvku byla dost krátkozraká, je pravdou, že se můžu i s vlatsním koněm dostat do stavu, kdy je pro mne neovladatelný, i když to pře dtím fungovalo. Čili tuto část beru zpět.

Za výčtem vzorů na práci ze země si ale stojím :)

A to Vaše: "Takže, celý ten prirodzený rešpekt sa rodí v ľudskej hlave, ak sa tam neprestaví niečo, tak ťažká pomoc." - to do kamene tesat, vlastně mám úplně stejnou zkušenost, můj kůň si se mnou taky na začátku vytíral prrr.....), ale vše se změnilo téměř ze dne na den, dkyž jsem procitla já a v hlavě mi uzrálo, že mě ten kůň prostě poslechne. Nebylo to odhodlání, ani agresivita, ale prostě to bylo daný, že tady šéfuju já...asi jsem se tak nějak přestala bát - jeho i sebe.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (775 příspěvků) 08.06.2023, 11:59:05 xxx.xxx.27.178

Když Vás nevidíme na videu, jak pracujete, tak těžko radit.

Takže obecně.

Začít úplně od začátku. Jsou k dispozici na internetu videa od trenérky jménem Vija, od Bořánka, od Clintona Andersona. Na Fb se teď objevuje často ta paní z Ranče Na příčnici, kde tyto konkrétní problémy mezi majitelem a koněm reší a vysvětluje na návodných videích, je to z mého pohledu celkem fajn.  Takže šup kouknout na to a začít jako s mladým koněm prací ze země. 

Pokud na to nebudete stačit, tak trenéra.

Jinak neznám Vás ani koně, ale podle toho, co popisujete, mám pocit, že za to nemůže jen tohle vyhánění do výběhu, ale dost možná tam byl problém s respektem už před tím a že jste třeba neměli zvládutou dokonale "mateřskou školku", jak ji popisuje Bořánek ve své předposlední knize (mimochodem ta je taky na Váš problém hodně dobrá). Jelikož kůň svého pána zná a moc dobře ví, co si ke komu smí a nesmí dovolit.

Tak držím palce :)