Varaxi: Já to vzala odsud:
https://web.natur.cuni.cz/zoologie/biodiversity/prednasky/ZakladyGenetiky/prezentace/Populacni-genetika-I-2019_final.pdf
Je to jednodušší systém. Nechápu sice, jak může vycházet různě, ale že má potomek od rodičů 50 % genů, lze považovat za fakt.
Já se většinou těch věcí zabývala, když můj pes ještě žil. Opravdu už jsem mnoho zapomněla.
Přesto - jeden společný předek. Od společného předka ke psu - 50 % genů, jelikož to je její syn. Od společného předka k rodiči feny - 50 %. Od rodiče feny k feně - 50 %. Tj. ½ na třetí. To je 1/8. A to je 12,5 procent. Ať na to jdu podle vzorce nebo logicky, pořád mi vychází to samé.
Takže… dokud mi to někdo nevyvrátí, budu tvrdit, že to mám správně. 😀
Děkuju za odkazy, vlítnu na čtení o víkendu😀.
Přesto - je přeci zcela vyloučené, abych byl já příbuzný k svému vlastnímu strýci (kterého měl můj děda s mojí babičkou) stejně, jako já k mému polo-strýci (kterého měl můj děda s úplně cizí paní).
assil: Podle mě v tomhle případě bude koeficient vyšší než u bratrance-setřenice.
Ale to je fuk, u většiny plemen není žádný důvod tohle dělat.
Doporučený koeficient příbuzenské plemenitby u málopočetných plemen je vhodné nepřesahovat 10 %, max. lze uvažovat o 12,5 %.
Polosourozenci, stejně jako neteř x stýc, mají koeficient 12,5%. Protože v daném případě jde o jen o “polo” strýce, musí být tento koeficient logicky nižší; o kolik, to bych studoval a počítal dlouho…
Vycházím pouze z prolétnutí stránky: https://www.strakaci.cz/plemenitba.php
Chovatelstvím a zoologií se zabývám i profesionálně, leč zrovna kynologií se nezabývám vůbec, a příbuzenskou plemenitbou spíše jen v praxi u hus (spíše tedy v konzultacích, než ve vlastním chovu), kde řešit případné negativní důsledky je u nich (oproti psům, koním…) primitivně jednoduché.
Téma upoutalo mou pozornost spíše z akademického zájmu. Zda je, či není v konkrétních případech důvod či řešení bližší příbuzenská plemenitba, je už tématem jiným, nesouvisejícím.
assil: A neopomenout taky to, že některé kluby mají takovouhle příbuzenskou zakázanou.
Jinak myslím, že to není bratranec- sestřenice, když mají shodného předka v 1. a 2.generaci. To jsou spíš skoro polosourozenci.
V nějakým běžným plemeni je tohle úplně zbytečný dělat.
Jen technická z mé strany - “krýt chovnou fenu chovným psem, kterého matka je její babička”.
Levoboček mé babičky má dost daleko k mému polosourozenci. Dle mého je tam podobná příbuznost jako ten bratranec-sestřenice.
Anonymní: Řeším něco podobnyho? Jak moc to vadí takto vzdálená přízeň?
Takže plánovaný pes je to také fenčin polo-strýc? Cca genetická vzdálenost na úrovni bratranec - sestřenice? Intuitivně pro mě, jak by to bylo tak nějak OK u lidí, proč ne u psů - v první generaci příbuzenské plemenitby. Daleko důležitější bych viděl, jak jsou na tom s genetickým zdravím oba jedinci.
Zdravím. Nevím, co je to Vaše “motat se”. Pokud dospělé, dosud po několit let bezproblémové zvíře při chůzi najednou neudrží směr a rovnováhu, a v chovu se Vám to předtím nikdy nevyskytlo a máte zvířata v dobré formě a zdravotním stavu, přikláněl bych se k fyzickému traumatu (např. naražení hlavou o něco); krátkodobá dezorientace je v takovém případě pravděpodobná, ale měla by sama relativně rychle odeznít. Pokud ne, no, pak je problém.
Otravu a zdrogování jinak také nelze vyloučit. Letos je mj. evidováno několik případů zdrogovaných labutí po pastvě na makovém poli. Že by se takto projevila jiná nemoc, či parazitace, se mi zdá dost nepravděpodobné.
Anonymní: A proto jsem z toho zmaten i já, někde se píše, že to je kachna pižmová a někde že kříženec kachny pižmové a kachny pekingské.
Lepší je používat pro druh název - kachna pižmová (Cairina moschata), a pro ty bastardní křížence název “mulard”. Pak je záměna vyloučená.
Anonymní: Vážení přátelé,
rád bych zjistil nějaké informace o tzv. husokachnách. Vůbec nevím, co si pod tím pojmem mám představit - nějakou husu, nějakou kachnu, vysedí si housata, kachňata, husokachňata. Potřebují spíše intenzivně krmit, nebo se také pasou? Prosím, poraďte a napište, co víte.
Díky
Jako husokachny se v hantýrce označují zaprvé domestikované formy kachny pižmové (americký druh vrubozobého ptáka). Jiné výrazy: pižmovka, čínka, barbarie (poslední by mělo označovat konkrétní brojlerový typ). Celkově vzato je kachna pižmová - odvisle od typu - na chov zvíře dosti nenáročné, se zachovanými rodičovskými instinkty, a vhodné i pro začínající chovatele.
Zadruhé se jako husokachna někdy označují neplodní bastardi tohoto druhu s plemeny odvozenými od kachny divoké - klasicky s plemenem kachna pekingská.
Anonymní: Jestli je to historicky úplná náhoda, že si tak po staletí chováte husy a najednou z nich jsou takové s lalokem, nebo byly speciálně selektované aby se ten lalok ukázal. Nebo kde se vzal?
Osobně se domnívám, že možné je obojí. Obdobně, jako jsou dneska sklopené, plandavé uši u mnoha psích ras, přestože divocí předci je mají vždy vztyčené - kynolog nejsem, ale pochybuju, že před novověkem byla v psích chovech klapouchost zásadním chovným kritériem.
Sklopené uši se začaly objevovat třeba i lišek u známého pokusu Beljajeva - přestože v jeho chovu bylo jediným kritériem výběru plemeníků klidnost a kontaktnost na člověka, nikoli klapouchost.
Dále, většina dnešních laločnatých plemen domácích hus má (a zároveň na to byla cíleně šlechtěna) velikost a hmotnost několikanásobnou oproti divokým předkům - a na přerostlících se prostě záhyb volné kůže (lalok pod zobákem, či podbřišky na břichu) objeví s vyšší pravděpodobností, a přes cílený výběr a příbuzenskou plemenitbu takový znak pak v populaci dost pevně zakotví.
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 02.09.2023, 20:59:47
S asijským podruhem z mé strany jen střelba od boku, na základě země původu. Ono však bůhví, odkad zakládající divocí předci byli. Po nějakém slušnějším článku s rozborem genetického původu různých plemen občas zkouším pátrat, zatím bez úspěchu.
A z foto jedinců tuly, co jsou na internetu, tam klasické znaky asiatek, jako nápadně celorůžový zobák, nevidím.
Jinak štajnbaška ano má ten krapet divnější zobák, ale nic v takové dimenzi, jako je na první foto.
acher: Viděla jsem kdysi na obrázku husy Tula a tahle jim je hodně podobná.
Souhlasím, na tulskou (resp. jí nejblíže) by mi to sedělo dle hlavy a zobáku také, pokud vím, nic jiného podobný “xicht” nemá. Staré ruské bojové plemeno hus. Druh (zoologicky) předpokládám něco odvozené od hlavně od Anser anser, příměs Anser cygnoides asi také nevyloučím. A jak jsme na východě, rovnou střelím Anser anser rubrirostris.
Markyza: No nejsou to husy české, ale husy landeské ale to asi bude s tím věkem pohlavní dospělosti hodně stejny? Pro kometu: já je nechci na podzim množit spíš mě zajímalo jestli mužu čekat snůšku nebo ne.
A ještě dotaz, když se husám odebírají vejce, snesou jich za rok hodně nebo nanesou nějakej počet a končí?
Osobně se specializuji na čistokrevné české husy. O landéských vím akorát jen právě tolik, abych je nepovažoval za vhodné kandidáty pro svůj vlastní chov. Obecné vlastnosti plemene: https://www.energyshobby.cz/husa-ladenska/ (neručím za kvalitu zdroje).
Odpověď na příspěvek uživatele Markyza z 31.08.2023, 07:27:50
Zdravím, co se týče plemene česká husa ohledně snášení:
- snáší téměř výhradně zjara. První snáška klasicky únor/březen. Obzvláště rané mohou snášet již po Vánocích. Druhá, ať už uměle násilným odběrem vyvolaná náhradní snáška, či přirozené podnášení některých husiček, přichází o něco později z jara, řekněme cca květen. Loni jsem evidoval případ, kdy mladičká 8mi měsiční holka snesla první a jediné vajíčko už v listopadu (a následnou klasickou snášku druhý rok v březnu). Byl ovšem netypický rok a ten listopad vypadal počasím spíše jako konec dubna.
Kvalitní český houser by měl být normálně plodný již koncem zimy roku poté, co se vylíhnul. Tj. např. vylíhnul se 4/2022 - už snůšky z 2/2023 by měl mít oplozené. Pokud se úspěšně s husičkou páří ("pojímá"). Pozná se, že po aktu uspokojením zakřičí nejen kluk, ale i holka (pokud jen on, tak se trefil vedle do peří). Pokud by mi loňský houser pojímal, k úspěšnému propojení došlo, a vejce přesto neoplozená, u mě by další šanci nedostal; někteří kolegové nechávají takové raději třebas i dalším rokem. Ovšem, nevím do jaké míry sledují, zda a jak k pojímání vůbec došlo.
Houseři těžších, pomaleji vyspívajích plemen jsou naproti tomu standardně plodní teprve jako víceletí.
Tak, aktualizace…už hejno zredukováno na 2.2 plánované na další chov, většina slušně vypadajících odchovanců už udána po celé republice.
Osvědčená tříletá Filamína (nejvíce vpravo na foto), vlevo dvouletá, letos pořizovaná Amanita z chovu v nedaleké hájence, uprostřed dva letošní kluci ("Leonardo a Dráček"). Mohutnější Leonardo s modrým kroužkem je nejsilnější housírek z mého odchovu, koukám křídla se u něj tolik nevyvedly - no, uvidím ještě časem. Dráček je nejpěknější housírek z chovu souseda (cca 15 km vzdáleného), obdivoval jsem ho u něj už když byl ještě žluté house. Hlavně podbřišky když kluci časem nenahodí, na to už jsem pes…
V listopadu k nim asi přijde ještě třetí houser na chov😀, a na pár podzimních dní se možná ještě u mě ohřeje navíc několik “tranzitních" jedinců.
Dneska trochu potěšilo trochu “uznání”, že se těm češkám opravdu věnuju…resp. cizí člověk použil do svého inzerátu na své husy mojí fotku z netu 😏 - po tel. upozornění prý změní alespoň na popisek “ilustrační foto” a za mě OK.
Anonymní: Děkuji vám za psaní, netušila jsem že se paní sousedka dopouští takového zvěrstva, měla jsem to za normální postup. S tím krmením ji to musím opatrně vysvětlit ale nemužu napsat že jsem o tom psala na internetu, aby nebyla naštvaná, ale mužu napsat že jsem si o tom přečetla na internetu.
Osobně, v rámci udržení sousedských vztahů, bych Vám nedoporučil se nějak výrazně angažovat.
Pokud to paní pravidelně provádí, a nikdy jí samotnou netrklo, že by toto neměl být běžný problém a jeho standardní řešení, tak to je sousedka už těžký případ.
A i dobře míněné rady od Vás (která, jak chápu, se sama chovatelsky neangažuje?), a z jejího úhlu pohledu strká zbytečně nos do cizích záležitostí, věc nevyřeší a jen nadělají zlou krev.
Ale nenápadná nenásilná zmínka či nevinná otázka, jen mezi řečí, může alespoň nasadit brouka do hlavy🙂.
Zdravím. Mám jednu osobní zkušenost. V rámci své tehdejší prázdninové praxe v ZOO Ohrada jsem se ze své inidiativy dobrovolně nabídnul, že nakrmím pijavice lékařské, vystavené tam tehdy (cca 10 let zpátky) v expozici “Pijáci krve”. Už nějakou dobu tam hladověly a hledaly se alternativy pro jejich nakrmení.
Žížalkovitá pijavice mě ráno během cca 20 min odsála (z levého zápěstí), že byla tlustá na dva prsty. Pro mě - nic zvláštního, takové vibrováníčko na žíle, ale bez bolesti. Problém přišel pak…ony ty protisrážlivé látky u nich opravdu fungují😀. Až do večera mi ta pidiranka krvácela, že jsem z levačky měl takový ohyzdný “pařát” se zasychající, stále však pomalu kanoucí a odkapávající krví. Bordel z toho na podlaze pode mnou slušný. Fungoval jsem normálně (obsluha informačního stánku v ZOO, levou ruku jsem držel z dohledu návštěvníků), chvilkami možná trošku pocity anemie, ale celkem pohoda. Snahy obvázat ranku (mj. svou ponožkou😀) se míjely úspěchem, prokapávat po čase začlo vše. Konečně odpoledne se mi srážlivost krve nahodila nazpět. Možná (určitě) jsem holku nechal ze sebe cucat příliš dlouho. Zajímavý zážitek, rozhodně nelituji, žádné větší nečekané komplikace, ale dneska už by se mi to zopakovat nechtělo.
Jinak - nakrmil jsem jen tu jednu pijavici, a po jejím přidání do akvária ji okamžitě napadly dvě zbylé a nacucaly se z ní. Všechny byly tímto nakrmené. Na té původní se ranky od kolegyň okamžitě zatáhly a normálně žila a fungovala.
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 23.08.2023, 15:30:57
Letka bylo (v ptačí anatomii, ne vojenském letectví😀) vždy pouze a jedině označení pro samotné pero, brk.
De facto se dá však říci, že je to poslední část křídla, ale ve stejném smyslu jako je nehet poslední částí ruky, či vlas poslední částí hlavy.
V běžném dialogu je relativně jedno, jak se co pojmenuje, jak však jde o konkrétní chirurgický zákrok a něco se má stříhat, sekat či amputovat - tak je lépe použít přesnější terminologii😀.
Odpověď na příspěvek uživatele XY. z 23.08.2023, 14:43:00
Ano, používá. Např. ze současné inzerce na bazoši: https://zvirata.bazos.cz/inzerat/172979077/kachnicka-mandarinska.php
Kupírování křídla to technicky je také, v praxi u ptáků tolik nevyužívané jako “křídlování”. Zní to lépe, u “kupírování” je i laikovi hned jasné, že = zmrzačené.
Termín se ještě tuším používá třebas při lovu - křídlovaná kachna/husa/bažant = trefení broky do křídla a neschopní dalšího letu.
Termín “amputace” u letek jsem ještě neslyšel, to je jako amputace vlasů😀
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 23.08.2023, 12:58:51
Zdravím. A ano, kdyby to neudělala, uhynuly by - pokud opravdu tzv. “žabky” mají. Polykání nejspíše bolí tak, že raději hladoví a hynou vyčerpáním.
Jinak, dohledat, co to ty “žabky" jsou, není vůbec snadné. Občasně popisovaný “hnis” může být obyčejné tukové tělísko (normální součást jazyka) - nevím, zda při “žabkách” dojde k jeho zánětu, zduření, či je problém někde jinde…sám jsem při vlastním chovu hus s tímto dosud nesetkal.
U některých majitelů se problém vyskytuje tak často, že ho raději (rozříznutí a vymačkání jazyka) provádějí preventivně. Ovšem, samotný výskyt (a pravidelný - tuplovaně) znamená neschopnost majitele zajistit odpovídají podmínky a výživu zvířat.
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 23.08.2023, 13:19:17
Ano, jako prevence, aby Vám ptáček neodlétnul 😉. Avšak u domácí drůbeže se úplně běžně nepraktikuje, pokud vím - má šlechtěním sama od sebe většinou schopnost letu dost omezenou.
Běžnější je třebas při chovu divokých hus, ozdobných druhů kachen, pávů, bažantů atp. - nedomestikovaných druhů se zachovanou schopností letu, kteří opravdu v nestřežený moment můžou odlétnout až do sousedního okresu. Běžné v ZOO či větších chovech, kde hlídat i stovky, tisíce zvířat (chovaných běžně ve výbězích bez horního krytí) , kdo už vyměnil letky a může upláchnout, není úplně reálné, navíc samotný pravidelný odchyt pro úpravu letek takových jedinců sám o sobě přináší nesnáze a zbytečný stres.
Kolegovi letos takto frnkla pávice…několik let bezproblémového chovu ve voliéře, zjara na chvíli otevřel, aby se chovná skupinka naslunila na dvorku…v mžiku se zvedla, odlétla někam přes sousední baráky, a už ji nikdy neviděl. Druhá pávice i páv zůstali. Na příště právě plánuje pečlivě obnovovat zastřihávání letek jednoho křídla, či právě trvalé křídlování.