Aktuálně: 4 318 inzerátů190 578 diskuzních příspěvků17 960 uživatelů
Arbora
Arbora (357 příspěvků) 30.09.2023, 08:22:49 xxx.xxx.227.241

Lacné prilby nebudú tak dobre vetrané a pohodlné, ako prilby z trochu vyššej cenovej kategórie. Z toho väčšinou pramenia také tie blbosti typu, nemôžem nosiť helmu, lebo mi na hlave vadí. 

Skúste si pozrieť značku Casco, je to taký cenový stred. Posledné roky používam na koňa mtb prilbu, dokonca mi prešla aj na fei súťažiach, o nej fakt neviem na hlave a bola lacnejšia, než jazdecká. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 29.09.2023, 07:39:15 xxx.xxx.235.117

Ja sa len opýtam, prečo potrebujete mať kone na kolmici? Chápem pohyb odzadu, podsadený, vyklenutý, hlava v rozumnej polohe. Ale na kolmici? Keď sa to vyžaduje vdrezúre od nejakého stupňa, pričom ostatné cviky ignorujme a sústreďme sa iba tú kolmicu? Na čo? Od parkúraka predsa tiež nikto nečaká, že skočí sólo oxer 145 cm, keď má problém preskákať kompletný parkúr o výške 80cm. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 28.09.2023, 10:16:56 xxx:xxx.deb6:bfd

S tými všetkými informáciami vám to príde ako fajn prostredie na jazdenie pre dcéru? Chápem, že dcéra bude nadšená, že si krotí koníka, ale podľa popisu môže byť kôň poriadne boľavý, preto sa prejavuje, ako sa prejavuje. To, že táto otázka a možnosť ešte nenapadla, naznačuje, že dcéra nebude skúsená a vyjazdená. V kombinácii s týmto koňom by to chcelo dozor od skúseného človeka, ktorý dokáže rozlíšiť, či si koník robí srandu z dieťaťa, alebo to myslí vážne a má na ten odboj dôvod. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 27.09.2023, 08:21:26 xxx.xxx.131.25
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.09.2023, 20:44:29

Polovičný francúz, nie polovičný klusák. Druhá polovička amerika. 

Polovičný klusák je už úplne iné plemeno, občas chody a exteriér nie sú vôbec poznať.

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 26.09.2023, 16:22:53 xxx.xxx.131.25
kometa:

Tak nějak. Redrezúra může být obtížná, chody nepohodlné, ale - osobní zkušenost, jsou to velmi charakterní koně.


Netvrdila by som plošne, že majú nepohodlné chody, ten môj má práve veľmi príjemný klus a aj cval. Ale, je to polovičný Francúz a dosť robí aj jeho výška. Iné chody majú menšie kone. 

 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 26.09.2023, 12:50:57 xxx.xxx.131.25

Rozkliknem si diskusiu napríklad kone, alebo kočky. Prečítam príspevok, dám späť na zoznam témat, vráti ma to na všetky diskusné príspevky, zo všetkých kategórií. Ešte nedávno ma to vrátilo na všetky príspevky v konkrétnej kategórii, toto mi nepríde úplne užívateľsky friendly. (prehliadač chrome)

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 26.09.2023, 08:02:06 xxx.xxx.131.25

Amerických klusákov nájdete v ČR možno tak dvoch. To “americký” je niečo ako "český v prípade teplokrvníka. S výnimkou francúzskych, tí majú uzavretú PK a nepúšťajú do nej iné kone, než francúzskej krvi. 

Ináč je klusák pomerne zdravé a nenáročné plemeno, veľa odpustí, dostihy mu až nevymažú hlavu a nezhuntujú zdravotne, ako trebárs býva často vidieť u A1/1. Jediný problém je redrezúra, nie vždy je to ľahké a nie vždy si to jazdec užije, pretože tie chody sú iné a nie vždy úplne komfortné. 

Najbižšie klusky uvidíte v akcii v Bravanticiah pri Ostrave túto sobotu. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 25.09.2023, 09:45:45 xxx.xxx.131.25

Samozrejme, že existujú, vzory majú často v profesionáloch, ktorí tak jazdia. V stovkách trénerov, ktorí to učia žiakov. V stovkách jazdeckých školách, ktoré majú kone na gumách so zalomenou hlavou. Prečo by to začiatočníci, alebo mierne pokročilí začiatočníci nemali považovať za vrchol jazdeckého umu?

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 22.09.2023, 09:56:26 xxx.xxx.235.117

Nějak nechápu zachraňování novorozence, který bude mít stálé problémy a stojí to moře peněz, které majitel nemá.

Odmyslime si tú finančnú časť, pretože v tomto prípade to bude asi úplne ináč.

Equitom je snáď najlepšie vybavená klinika v Európe a istotne sa radí aj medzi svetovú špičku - nie raz sa u nich ocitajú aj pacienti z USA.  Verím tomu, že ak operujú, robia to preto, že sú schopní operovať koňa tak, aby viedol minimálne bezbolestný život. A že si niekto dá radšej operovať vlastné žriebä, než by opatroval koňa po niekom, kto sa ho zbavil, to už je snád každého vlastná voľba. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 22.09.2023, 08:22:40 xxx.xxx.235.117

Preposlala som ten bazoš na Donio, som zvedavá na reakciu. 

Zjavne si ale už aj ľudia dvakrát rozmyslia, kam peniaze pošlú, podobné zbierky typu “mám herku a prekvapilo ma, že to žere peniaze, vyzbirajte sa mi na ňu” majú dosť slabé výsledky. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 21.09.2023, 09:32:13 xxx.xxx.131.25

Klinika bude pravdepodobne Equitom, majú skvelé profily na sockách a operujú fakt veci, ktoré som netušila, že sa operovať dajú. Z viacerých operácií dávajú videá, pacientov pred, počas rekonvalescencie, aj po.  Oplatí sa sledovať.

Ale samozrejme, keď chcem operovať koňa za pol mega niekde v Belgicku, bolo by fajn zvážiť, či si to môžem dovoliť a nesomrovať peniaze od cudzích ľudí. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 21.09.2023, 08:38:01 xxx.xxx.131.25

Nj, keby sme ale zabíjali úplne všetko, tak by medicína bola stále v plienkach a nikam by sa nevyvíjala. Pokiaľ si to človek/klinika financujú sami a má to presah pre ďalšie generácie… 

Keby sa utratil každý kôň so zlomenou nohou, dnes by lekári neboli schopní šróbovať a zachraňovať niektoré životy. Nechcela by som ale rozhodovať o tom, čo má zmysel a čo je už trápenie. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 19.09.2023, 11:05:11 xxx.xxx.131.25
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 19.09.2023, 10:50:57

Hmm, to je fakt, ten matrac nie je žiadna hitparáda, ale mantinely fakt držia. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 19.09.2023, 09:06:50 xxx.xxx.131.25

Pre môjho psa, ktorý potrebuje mantinely, je naobľúbenejší pelech kiwi walker. Má fakt pevné okraje  a pamäťovú penu ako matrac. Matrac je obojstranný, dobre sa perie. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 15.09.2023, 11:30:52 xxx.xxx.235.117

No, to záleží od toho, či noha bolí, alebo nie. Ale teda, skôr, než to, či sa na koni dá jazdiť, by ma zaujímalo to, ako sa podlomu zbaviť, ale každý máme iné priority. 

Pokiaľ je noha biela (a že v 99 % prípadov je biela), treba zabrániť po celú dobu hojenia kontaktu so slnkom. Mne sa osvedčil postup oholiť nohu, jemne rozmočiť strupy, ktoré idú dolu, tu poslúži betadine mydlo. Dôkladne, fakt naozaj dôkladne osušiť. Následne natrieť niečím mastným - cicaderm, zinková masť, sudokrém, a podobne. Prekryť a zabandážovať. Opakovať, kým nebude pod strupami ružová a zdravá koža. Pokiaľ neviete, ako nohu zabaliť, poproste veterinára, aby vám to ukázal, aby ste nechtiac nespravili viac škody, ako úžitku. Pokiaľ je podlom hlboký, určite by som riešila antibiotiká a lieky proti bolesti. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 14.09.2023, 11:36:30 xxx.xxx.131.25
Pája:

Dobrý den, 

můžu se zeptat jak vám to dopadlo? Mám něco u sportovně vedného psa. Také není jisté, že je to od kolene. Odlehčuje pravou nohu, pravé koleno horší má… ale také zjišťuji.. nemá všechny příznaky na křížové vazy… 


máte RTG, sono? Vyšetrenie od ortopéda? To vám povie diganózu takmer s istotou. 

Arbora
Arbora (357 příspěvků) 14.09.2023, 08:31:19 xxx.xxx.131.25
Anonymní:

12 let byla v soukromém chovu sama a teď je ve stáji s více koňmi. Už jsme zkoušeli nejrůznější věci i jiné kýble a nic nepomohlo. Možná má s vodou nějaké špatné zkušenosti z dřívějších dob. Pod sedlem jak výjde ven je jak beránek. Ale také jak to bude možné chystáme její první zapuštění, tak třeba to hříbě a starostlivost o něj vyřeší, snad ještě nezhorší.


Prosím, nepripúšťajte asociála. Dosť pravdepodobne sa to zhorší a môže sa stať, že žriebä odmietne úplne, prípadne bude agresívna aj voči nemu. Naozaj to nie je dobrý nápad.