Aktuálně: 4 588 inzerátů178 048 diskuzních příspěvků17 802 uživatelů

Stop pozitivním seznamům zájmových chovů živočichů

Jiri24
Jiri24 (33 příspěvků) 22.06.2023, 19:58:34 xxx.xxx.225.173
Odpověď na příspěvek uživatele chvd z 22.06.2023, 17:02:48

Hrůzu jsem měl, protože jsem viděl 11 nepřečtených stránek diskuze a představil jsme si čas, který mi to zabere přečíst.

Naprosté většině lidí je to jedno? Možná jo, nemohu posoudit, ale třeba o vakovlkovi mluví stále hodně lidí a rozhodně to třeba nebude jedno všem.

Obdivoval bych je v zoo, kde by pravděpodobně mohli přežít, vzhledem k tomu jak v Indonésii v současné době probíhá odlesňování kvůli palmě by třeba tygr balijský asi nedokázal dnes tvořit životaschopnou populaci v přírodě, ale konkrétní situaci na Bali neznám. To že v Indii tygři zabijí lidi nevím jak s tím souvisí, možná moje chyba.

To že v zoo již není tygr, jistě chovem v lidské péči jisté domestikační změny probíhají, ale rozhodně nejsou tak rychlé. Myslím že kdyby někdo před vás postravil 2 tygry třeba sumaterské a o jednom řekl že je čerstvě odchycený a druhý narozený v lidské péči a přitom byly oba narozeni v lidské péči, tak by jste to nepoznal.

Ve volné přírodě se okolo jejich území nepohybují stovky či tisíce lidí. V menších výbězích si zvyknou snaději na to že to co je za sklem je prostě mimo, jakýsi jiný svět a lidi pak tolik nevnímají. Slyšel jsem o tygřici co zásadně žrala pouze v noci, protože se ve velkém výběhu začla bát lidí včetně chovatelů.

Ano, samozřejmě že vodušky občas musí toto malé území opusti, nicméně je pak ihned zabráno a musí si jej znovu vybojovat.

A my umíme vytvořit živočišný druh? Vytvořili jsme domestikované formy, ale druh? Možná nějaký je, budu rád, když mi rozšíříte vědomosti.

Tato varinata tady je u nosorožčích rohů, tygřích kostí, . Jak to vypadá v realitě, vidíme všichni... Tresty směšné. Nosorožci stále umírají. Kdo chce hledá způsoby.

chvd
chvd (389 příspěvků) 23.06.2023, 00:06:20 xxx.xxx.0.1
Odpověď na příspěvek uživatele Jiri24 z 22.06.2023, 19:58:34

To, ze o vakovlkovi mluvi hodne lidi ve vaseom okoli, bubline, ani trochu preci neznamena, ze by to vetsine nemohlo byt jedno. Zkuste si udelat pruzkum a jit se zeptat na vakovlka lidi na ulici nebo klidne i do zoo.

Tak mohli by prezit, to ano, ale zrovnaa tak by mohli vymrit. Bud se my lide chovejme racionalne a s respektem vuci sobe navzajem a vuci okolnimu svetu a nebo prijmeme, ze jsme hovada a smirme se s nasledky naseho chovani.

To ze tygri zabiji lidi jsem zminil, nebot mi prijde, ze vy o tech tygrech pisete jako o roztomilych kocickach, co je je treba chranit a muckat. Ale jsou na Zemi stale ista, kde je lide povazuji za sve nepratele , vubec je nechteji obdivovat, ale naopak zabijet.

Myslím že kdyby někdo před vás postravil 2 tygry třeba sumaterské a o jednom řekl že je čerstvě odchycený a druhý narozený v lidské péči a přitom byly oba narozeni v lidské péči, tak by jste to nepoznal.

To dopredu nelze rict. nevime, jak by byl patrny rozdil v chovani. Nicmene jsem si skoro jisty ze pokud byste toho odchovaneho v zajeti soupnul do prirody, tak neprezije. V tom vidim hodne zasadni rozdil mezi temi tygry.

Ve volné přírodě se okolo jejich území nepohybují stovky či tisíce lidí. V menších výbězích si zvyknou snaději na to že to co je za sklem je prostě mimo, jakýsi jiný svět a lidi pak tolik nevnímají. Slyšel jsem o tygřici co zásadně žrala pouze v noci, protože se ve velkém výběhu začla bát lidí včetně chovatelů.

Jenze to jsou jen takove ty dohady a odhady, odpozorovane a mnohdy vymyslene temi, kteri se chteji jen delat zajimavi. V podstate mohu tvrdit opak a pokud ho bude tvrdit napriklad nejaky osetrovatel ze ZOO, nebude mu to jak vyvratit.

Ano, samozřejmě že vodušky občas musí toto malé území opusti, nicméně je pak ihned zabráno a musí si jej znovu vybojovat.

To je najednou hodne jina formulace, predtim jste to pouzival jako argument, jak zviratum staci malo zivotniho prostoru.

A my umíme vytvořit živočišný druh? Vytvořili jsme domestikované formy, ale druh? Možná nějaký je, budu rád, když mi rozšíříte vědomosti.

Nejspise umime. Nejspise to nebude vubec slozite pro nekoho, kdo je z oboru a ma potrebnou,mmch nikterak narocnou vybavu. A nejspise toho v teto oblasti dnes jiz umime mnoooohem vice, nez si 99,99ˇ% z nas umi jen v nastinu predstavit. Samozrejme je otazka, co budeme brat jako novy druh:. O tom se stale vedou debaty. Nicmene genova manipulace je s nejvyssi pravdepodobnosti dnes jiz tak daleko, ze nejspise neni treba mit pochyby, ze jsme schopni vytvaret nove druhy.

Tato varinata tady je u nosorožčích rohů, tygřích kostí, . Jak to vypadá v realitě, vidíme všichni... Tresty směšné. Nosorožci stále umírají. Kdo chce hledá způsoby.

Njn tak znasilnena casto chce nejmene trest rozctvrceni pro znasilnitele, byvaly majitel autoradia zase chce 15 let pro zlodeje, co mu ho ukradl, to tak proste je ....kazdy si hrabe na svem pisecku .... tresty vsak resi pramalo. Problem je v nas, ne v malych trestech.

Leithian
Leithian (581 příspěvků) 23.06.2023, 01:23:31 xxx.xxx.28.205
Odpověď na příspěvek uživatele chvd z 23.06.2023, 00:06:20

Co ty kterej zvířata nemáš, nemáš s nima zkušenosti. Nemáš je ani rád a považuješ je za zbytečný děláš na zvířecí diskuzi? Budeš někdy schopen logické a smysluplné odpovědi? 

Quash
Quash (273 příspěvků) 23.06.2023, 05:23:08 xxx.xxx.32.234

Když je každé  vlákno vztahující se k nějakému problému  dříve nebo později zahnojené spoustou balastu o ničem, ztrácí diskuze význam, stává se herním polem narcisů, histriónů atd. Téma se vytrácí, čtení i přispívání je zbytečné...

 Pouze EQCH si to hlídal a příspěvky, které nebyly k tématu mazal. Nechával možnost popovídání jen tak, ale v samostatných vláknech. 

Jiri24
Jiri24 (33 příspěvků) 23.06.2023, 06:57:40 xxx.xxx.66.28
Odpověď na příspěvek uživatele chvd z 23.06.2023, 00:06:20

Ano, mám kolem sebe jistou sociální bublinu, ale psal jsem, že to nemohu posoudit, žádnou vědcekou práci, výzkum jsem na toto téma nečetl, ale pokuď si třeba na webu youtube nakdete nějaké video o vakovlkovi, jsou tam stovky komentářů, spousta z nich říkajících, jak je smutné že druh zde již není atd...

Ano, k přírodě se šetrně nechováme, to však za mě není arfument pro to se vykašlat na záchranu druhů.

Setkal jsem se s karpatskou rysicí, která byla odchována v lidské péči a po úniku se fo 14 dnů naučila lovit, myslím že tygr by dokázal totéž, spíše je zde problém že není místo je někam vracet, u těchto zvířat je vyšší šance konfliktu s člověkem.

Akorát že kdyby si to chovatel vymyslel, tak by to stejně nezvrátilo fakt, že když se pak zvíře stěhovalo, spolu s ním poslali několikastránkový manuál, jak se o starat aby alespoň nějak fungovalo.  

Hodně jiná formulace je to díky tomu, že to zjednodušuji, predátoři útočí na samce, kteří obývají leky (jak těmto malým územím říkáme), kteří nejsou tak silní, aby jsi vybojovali území uprostřed uskupení. Nejsilnější samci uprostřed tak, nemusí toto území opouštět kvuli predaci. Šlo mi spíše o to ukázat, že zvířata mají tak velké území aby přežily, a pokuď je dokážeme v lidské péči uživit na třeba 500m², zvířatům to nevadí. Jisté stresy zde možná stále jsou  ale ty jsou i v přírodě, pouze jsou nahrazeny jinými (nedostatek potravy zřejmě nenastane, naopak v přírodě není takový stres z lidí).

Nejspíše umíme neberu. Pokušeli jsme se oživit vyhubený druh kozorožce, mládě přežilo několik minut. I kdybychom uměli vytvořit nový druh, pořád zřejmě nedokážeme vrátit ten vyhubený. V budoucnu to možná bude jinak, ale nyní ne.

A v posledním bidě si malinko protiřečíte, nejprve jste psal že řešením jsou silné tresty, aby si danné chování každý rozmyslel, nyní píšete že tresty jsou zbytečné. Autor zastává stanovisko, které sám vyvrací, tak nějak to myslím bylo v jedné Cimrmanovské hře řečeno.

chvd
chvd (389 příspěvků) 23.06.2023, 08:35:26 xxx.xxx.0.1

Ano bude tam spousta komentaru, ta je ale skoro vsude, aleto vubec nesvedci o tom, jak velkou cast populace zajima vakovlk napr. To by byl nejlepsi proste ten pruzkum v terenu na nejruznejsich mistech. A vakovlk bude zajimat jen lidi, kteri se o zvirata zajimaji nejakym zpusobem hloubeji. Drtiva vetsina populace na tom e znalostmi o vakovlkovi bude asi jako. tedy ten nazev uz jsem slysel, vim, ze je to nejake zvire a vic nevim. Pokud bych chtel vedet, najdu si info.

Neni ro argument pro vykaslani, to ne. Ale je to argument pro to, abych se chovali racionalneji.

Rysice byla sikovna. jak by to bylo s tim tygrem, se muzeme prit do nekonecna, dopredu to stejne nikdo nevi. Ponechame si kazdy svou predstavu asi tedy :)

Chovatel si to nemusel vymyslet ve stylu, ze by zamerne nekoho mystifikoval Spousta z nas, skoro vsichni delame mnoho spatnych usudku a pak je jako pravdu posilame dal. Priklad: pani Anna si v lekarne koupi lek "Ukonciprujem", prijde domu a da si ho a prujem ji opravdu prejde. Jenze treba proto, ze uz se telo vyrovnalo s vcerejsim obedem, ktery prujem zpusobil. Pani prijde znovu do lekarny a rekne tam, ze ze ten novy lek "Ukonciprujem" funguje fakt vyborne a pan lekarnik to tak stejne rekne dalsim zakaznikum. To jen takovy priklad prenosu nespravnych informaci nechtene.

Tak jinak. Nyni bez urazky, ale zkuste si predstavit, ze by Vas strcili do lesa treba petihektaroveho a s Vami dalsi lidi treba deset chlapu a dve zenske a chodili by se na Vas koukat, jak si poradite. Nebo naopak by Vas soupli do te klce, jakou maji zvirata v ZOO a k tomu i ten vnitrni prosturek. Jasne, muzete si rict, ze to zvire si prece zvykne. To ano, ale to si zvykneme i my. Kdyz budou od utleho veku ucit divku, ze je tu jen proto, aby poskytovala sex klientum sveho pana, bude to bez problemu delat. Pokud ji nenauci treba ani mluvit a budou ji drzet izolovane, bude to proste delat a nejspise nebude ani nikterak vyrazne nespokojena pokud ty naroky na ni nebudou fyzicky prehnane. U chlapu je to samozrejme podobne...proste jsme lide a taky si zvykneme na ledasco. Nicmene proc se radeji nechovat v duchu "zij a nech zit"?

No tak proc se porad snazime tu prirodu nekam smerovat, kdyz nezvladame sami sebe? Na jedne strane se chovame tak, ze nejaky druh hubime. No a na druhe jini z nas se ten druh snazi zachranit leckdy dost nesmyslne, nebot treba jsme uz znicili jeho prirozene podminky pro zivot.

Ted nepisi, ze tresty jsou zbytecne, ale ze resi pramalo. A kde ze jsem psal o nutnosti vysokych trestu, prosim?

 

chvd
chvd (389 příspěvků) 23.06.2023, 08:46:44 xxx.xxx.0.1

Jiri24:

Myslite ten kartac u zelv, tam ze jsem volal po velkychtrestech? To jsem myslel spise tak, ze by melo dojit k tomu, aby ten trest opravdu prisel.

Tresty moc nefunguji nebo moc toho neresi krom nejake zakladni hrozby pro "slusne lidi",

Nicmene je absurdni, jak se chovame, vymyslime nejakou pravni ci etickou normu a trest za jeji nedodrzovani. Pak, protoze jsme lini a nezodpovedni, tak dodrzovani one normy ci uskutecnovani sankce realne moc nevymahame a radeji tvrdime, ze norma je spatna, ze musime vymyslet novou. A tak vznikaji treba i seznamy, o kterem by mel byt ten topic.

assil
assil (1593 příspěvků) 23.06.2023, 09:04:43 xxx.xxx.121.3

Tak jsem se schválně koukla do výroční zprávy zoo Praha, odkud mají peníze a ano, nemalou část tvoří státní dotace na obecný provoz a dále dotace na jednotlivé projekty.

chvd
chvd (389 příspěvků) 23.06.2023, 11:01:16 xxx.xxx.0.1

Nedivim se, co mi chodivaji newslettery, tak snad v kazdym je zminka na to, kam poslat penize, co jiz nepotrebuji :)

Rekl bych, ze to bude standard a ZOO budou fungovat jako vyborna schovka/pracka atd na penize. To samozrejme neni nic zvlastniho, proste normalni soucast nasi civilizace.

 

Doron
Doron (1907 příspěvků) 23.06.2023, 11:10:13 xxx.xxx.162.50
assil:

Tak jsem se schválně koukla do výroční zprávy zoo Praha, odkud mají peníze a ano, nemalou část tvoří státní dotace na obecný provoz a dále dotace na jednotlivé projekty.


Jj, to bych předpokládala, to je v pořádku.

Aby ZOO byly výdělečně soběstačné, musely by se "podbízet" návštěvníkům ( jako např.některá delfinária). Takhle se můžou v klidu věnovat výzkumu a záchraně druhů, zvířata mohou mít lepší životní podmínky.

assil
assil (1593 příspěvků) 23.06.2023, 11:26:44 xxx.xxx.121.3
Doron:

Jj, to bych předpokládala, to je v pořádku.

Aby ZOO byly výdělečně soběstačné, musely by se "podbízet" návštěvníkům ( jako např.některá delfinária). Takhle se můžou v klidu věnovat výzkumu a záchraně druhů, zvířata mohou mít lepší životní podmínky.


No ono tu největší část tvoří samozřejmě vstupné a služby, takže ta motivace k podbízení je tam velká. Pak mají samo taky sponzory. Dotace slouží jen k tomu, aby to nemuseli zavřít. Pokud se chtějí v klidu věnovat výzkumu a záchraně druhů, tak by v každé zoo měl být pár druhů a žádní návštěvníci. Zoo v současné podobě je v dnešní době už jen přežitek, jiných zábavních parků bez zvířat je taky dost.

Bodlinka
Bodlinka (993 příspěvků) 23.06.2023, 11:28:08 xxx.xxx.25.133
assil:

No ono tu největší část tvoří samozřejmě vstupné a služby, takže ta motivace k podbízení je tam velká. Pak mají samo taky sponzory. Dotace slouží jen k tomu, aby to nemuseli zavřít. Pokud se chtějí v klidu věnovat výzkumu a záchraně druhů, tak by v každé zoo měl být pár druhů a žádní návštěvníci. Zoo v současné podobě je v dnešní době už jen přežitek, jiných zábavních parků bez zvířat je taky dost.


pár druhů a žádné návštěvníky a žádné dotace, to jsou soukromí chovatelé, které má tahle snaha za cíl zničit.

assil
assil (1593 příspěvků) 23.06.2023, 12:39:28 xxx.xxx.121.3
Bodlinka:

pár druhů a žádné návštěvníky a žádné dotace, to jsou soukromí chovatelé, které má tahle snaha za cíl zničit.


Ne, pár druhů, žádné návštěvníky a klidně pak dotace nebo vůbec státní financování jako každé jiné vědy. Financovat ze státního zábavní park se mi prostě nelíbí.

A k seznamu, nikde jsem nepsala že schvaluju tenhle pozitivní seznam, když už nějaký, tak by to měl být negativní seznam.

Leithian
Leithian (581 příspěvků) 23.06.2023, 13:49:39 xxx.xxx.28.205
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 23.06.2023, 12:39:28

Ty už jsou a úplně stejně nesmyslné. Viz korálovka kalifornská která je invazivnim druhem pro celou unii ač jinde než na těch Kanárech kde je se rozmnozit nemůže. A u nás a v okolí ani přežít zimu natož množení. Výsledek? Tisíce mrtvých kaliforen jen v ČR. Co se neprodalo včas skončilo jak? 

assil
assil (1593 příspěvků) 23.06.2023, 14:13:51 xxx.xxx.121.3
Leithian:

Ty už jsou a úplně stejně nesmyslné. Viz korálovka kalifornská která je invazivnim druhem pro celou unii ač jinde než na těch Kanárech kde je se rozmnozit nemůže. A u nás a v okolí ani přežít zimu natož množení. Výsledek? Tisíce mrtvých kaliforen jen v ČR. Co se neprodalo včas skončilo jak? 


No předpokládám, že i ty invazivní druhy se mohly nechat dožít, to že je někteří radši zabili, není vina seznamu. Ale teda popravdě vidím poněkud rozdíl mezi mnou zmiňovaným hypotetickým negativním seznamem a invazivním seznamem, ve kterém jsou docela nesmysly.

chuck (neregistrovaný) 23.06.2023, 14:41:28 xxx.xxx.94.104

Pár zvířat je fakt děs, zbytek je většinou v pohodě, ale to se do toho seznamu nevejde.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 25.06.2023, 09:06:47 xxx.xxx.147.163
assil:

V Americe původní koně vymřeli cca před 10 tisíci lety, lidi už tam byli dávno předtím a o tom, že lidi ty koně lovili, najdete zmínku v každém článku o historii koní.


No, každý článek není pro mě ten správný článek.

Viz výše, náš dávný praprapra...předek určitě nepřispěl k vyhynutí živočišných druhů jako současný přemnožený Homo sapiens.

kometa
kometa (4408 příspěvků) 25.06.2023, 09:12:18 xxx.xxx.147.163
chvd:

Jakoze ti lvi si antilopu nedaji, kdyz by to ohrozilo stav antilop?


Ne, lvi si dají jenom tolik antilop, kolik potřebují k přežití. A ten zbytek antilop se množí pro další generace lvů.

Prostě přírodní rovnováha, o které určitě víte. A která fungovala, dokud do ní nezačal fušovat člověk.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.