Aktuálně: 4 977 inzerátů173 990 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Diabetes

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 11.06.2023, 10:58:15 xxx.xxx.62.8

Dobrý den, ahoj všem!

V prvé řadě se moc omlouvám, že jsem zadala téma jako psí. Mám opět pocit, že psí diskuze jsou zde nejnavštěvovanější. Mně jde nicméně o mého kocoura. Psala jsem o něm opakovaně, i na té naší FB skupině... 

Jsem téměř přesvědčena, že má cukrovku. Strašně moc pije, úměrně tomu močí, ale hlavně z 10kg obřího kocoura je najednou asi 6kg vážící zvíře. Na zítra jsem konečně domluvená s kamarádkou, že mi s ním pomůže stran přepravy na veterinu a dovyšetří se - chtějí mu udělat UTZ břicha a hlavně odběry na štítnou žlázu (první vyšetření proběhlo asi před 14 dny - viz dále). Ta by (dle dr.) mohla hyperglykémii také způsobovat. Jen zopakuji, že vyšetření prováděné u mě doma ukázalo biochemii i hematologii OK, ale glykémii 15.

No a můj dotaz: Já si samozřejmě umím představit jaké komplikace s sebou diabetes nese, a že ty komplikace mohou být velmi závažné... Ale co mě teď zajímá úplně nejvíc, je to, zda kocour v tuto chvíli nějak subjektivně trpí. Mám-li to vztáhnout na humánní medicínu, tak cukrovka nebolí a je zákeřná právě až těmi komplikacemi. Mně se přesto můj kocour jeví jiný než dřív. On je obecně jiný než moje dvě zbylé kočky, které se alespoň jednou denně po bytě divoce honí, loví a nahánějí, jsou hravé. Fido vyrostl v kliďase, nesmírně mírného a hodného kocoura. Ale přes ten jeho klid pozoruji u něj jakousi "depresi", "zádumčivost" (takto jsme to s kamarádkou, která jej zná, popsaly) až apatii. Asi se tu většinově známe, komplikace diabetu nepotřebuji vypisovat. Ale něco o event. subjektivních příznacích diabetu u zvířat bych uvítala, dá-li se to vůbec popsat. A pak ještě velmi prosím - zatím jsem po tom pátrala jen okrajově a určitě se vyptám na veterině, ale předpokládám, že existují nějaké diabetické diety. Čemu se mám u něj vyhnout? Kocour miluje hodně ryby, ale také syrové vnitřnosti typu jater či ledvin. Občas si dá i kapsičku a nepohrdne ani granulemi... No a s tím vlastně souvisí ještě jeden dotaz + příznak: Má dost velkou chuť k jídlu, ale to zhubnutí je tedy výrazné. Bez inzulínu je možné, že by úplně zkachektizoval? A ještě jedna věc: Máte někdo psa/kočku diabetika? Jak často inzulín pícháte? Stanovujete denně glykémii?

Budu ráda, když se někdo ozve, za případné odpovědi předem děkuji.🌺

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 11.06.2023, 14:23:50 xxx.xxx.0.1

tak diabetes způsobí, že buňky hladoví, protože cukr nemůže dovnitř. takže proto je tam hlad a zároveň hubnutí a nakonec i apatie, protože se prostě umírá hlady. konec je hyperglykemické koma nebo diabetická ketoacióza a oboje je v pohodě smrtelné.

u koček se většinou píchá 2x denně, protože účinek dostupných inzulinů není dostatečně dlouhý. když je známá dávka, tak stačí měřit glukózu v moči. ty diety jsou dobré, protože jsou stabilní a předvídatelné. u zvířat se neměří cukr a nepíchá inzulin na nějaký pokrm, ale máte dávku inzulinu a dávku známého krmiva a krmíte ve stejný čas, stejně jako ve stejný čas dáváte inzulin.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 11.06.2023, 20:17:40 xxx.xxx.62.8
Bodlinka:

tak diabetes způsobí, že buňky hladoví, protože cukr nemůže dovnitř. takže proto je tam hlad a zároveň hubnutí a nakonec i apatie, protože se prostě umírá hlady. konec je hyperglykemické koma nebo diabetická ketoacióza a oboje je v pohodě smrtelné.

u koček se většinou píchá 2x denně, protože účinek dostupných inzulinů není dostatečně dlouhý. když je známá dávka, tak stačí měřit glukózu v moči. ty diety jsou dobré, protože jsou stabilní a předvídatelné. u zvířat se neměří cukr a nepíchá inzulin na nějaký pokrm, ale máte dávku inzulinu a dávku známého krmiva a krmíte ve stejný čas, stejně jako ve stejný čas dáváte inzulin.


Děkuji Bodlinko!🌺

Já myslím, že teď na umření hlady není, má vše OK, jak jsem psala, i výživově (CB)...zatím...

Vlastně ještě jeden dotaz si dovolím: Šlo by mu píchat "lidský" inzulín?

A to měření glukózy v moči? Chodí samozřejmě poctivě do záchodku, takže to bych mu musela odchytávat moč do zkumavky nebo nějaké nádoby? Potřebuje na vykonání potřeby svůj klid, vůbec si to neumím představit...☹️

Stran té apatie: On je teda takový už dlouho, poměrně mě ale děsí ten váhový sešup. Loni přesně před rokem měl ten absces a to vážil 10kg! Každopádně nastane "jeho hodina" a začne si velmi umanutě vymňoukávat, že chce ven a venku si to užívá...tam tedy apatický není.

Modlím se, aby to byla ta štítka...ale moc tomu nevěřím...

A ještě jedna věc: Musela bych mu tedy odvažovat krmivo? Co třeba to syrové? Teď jsem se vrátila z OC, měli zrovna játra v akci a hned se k nim hnal... Nevím, zda je to podobné jako u člověka: Že v určitém bodě dojde k nějakému zlomu a to zvíře začne takto hubnout...? Vybavuji si cca únor, kdy právě na návštěvu kamarádky reagoval extrémní hravostí...až jsme z toho byly vedle, ptž to pro něj není obvyklé. Už byl zhubnutý, ale ne nějak moc.

No a ještě si teda dovolím ten dotaz na hodnotu glykémie. Jak jsem psala, měl ji 15. Vím, že to bylo změřeno jednorázově, kocour byl ve stresu a vetka mi řekla, že kočky - diabetičky mívají hodnoty kolem 25. Řekla mi, že těch 15 se jí nezdá až tak moc (mně tedy ano, ale ona říkala opak).

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 11.06.2023, 21:27:30 xxx.xxx.25.183

když je diabetes, tak je to na umření hlady bez ohledu na to, co se žere, protože prostě inzulin slouží k těle jako klíč je dveřím, kudy do buněk leze glukóza. když není, tak buňky glukózu nemají a hladoví a přitom mohou v glukóze plavat.

lidský inzulin, často ano, většině koček docela sedí lantus. ale musí se to vyzkoušet, druh inzulinu i dávkování.

existují i odběrné sady, stelivo, které nesaje a které slouží k odběru moči.

a ano, pokud je zvíře diabetik, tak se mu krmení odměřuje. domácí strava je dosti nevhodná právě proto, že to neodměříte, každá porce je jiná. proto je dieta, tam prostě určitý počet gramů je určitý počet gramů.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 11.06.2023, 23:04:29 xxx.xxx.62.8
Bodlinka:

když je diabetes, tak je to na umření hlady bez ohledu na to, co se žere, protože prostě inzulin slouží k těle jako klíč je dveřím, kudy do buněk leze glukóza. když není, tak buňky glukózu nemají a hladoví a přitom mohou v glukóze plavat.

lidský inzulin, často ano, většině koček docela sedí lantus. ale musí se to vyzkoušet, druh inzulinu i dávkování.

existují i odběrné sady, stelivo, které nesaje a které slouží k odběru moči.

a ano, pokud je zvíře diabetik, tak se mu krmení odměřuje. domácí strava je dosti nevhodná právě proto, že to neodměříte, každá porce je jiná. proto je dieta, tam prostě určitý počet gramů je určitý počet gramů.


Opět děkuji moc!

Je to hrozné, obzvláště, když sdílí domácnost se dvěma dalšími kočkami. Mám na mysli to odvažování krmiva apod. Ach jo...

Každopádně děkuji moc za ty informace! Patfyz. diabetu znám, a ono to asi je aplikovatelné z lidí na zvířata. A pochopila jsem, že tedy kočky mají pouze diabetes I, nikoli II. typ.

kometa
kometa (4176 příspěvků) 12.06.2023, 08:46:45 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Opět děkuji moc!

Je to hrozné, obzvláště, když sdílí domácnost se dvěma dalšími kočkami. Mám na mysli to odvažování krmiva apod. Ach jo...

Každopádně děkuji moc za ty informace! Patfyz. diabetu znám, a ono to asi je aplikovatelné z lidí na zvířata. A pochopila jsem, že tedy kočky mají pouze diabetes I, nikoli II. typ.


Myslím, že mají častěji ten II. typ. Více u kocourů, zejména kastrovaných. I když z hlediska léčby je to ve finále asi jedno.

Anonymní (neregistrovaný) 12.06.2023, 12:07:17 xxx.xxx.60.100
Trickyvoo:

Fíkovnice a jak vlastně je ten váš koucourek starý?

Jinak ty příznaky, co popisujete, znám u lidí cukrovkářů.


Narodil se na jaře 2013, je to útulkový kocour...

Anonymní (neregistrovaný) 12.06.2023, 12:08:12 xxx.xxx.60.100
kometa:

Myslím, že mají častěji ten II. typ. Více u kocourů, zejména kastrovaných. I když z hlediska léčby je to ve finále asi jedno.


Tak to mě ale udivujete... Proč tedy nelze podávat PAD (perorální antidiabetika)? Nevíte, prosím?

kometa
kometa (4176 příspěvků) 12.06.2023, 12:53:10 xxx.xxx.224.101
Anonymní:

Tak to mě ale udivujete... Proč tedy nelze podávat PAD (perorální antidiabetika)? Nevíte, prosím?


Možná proto, že u pokročilých případů nezabírají. Zeptám se praktikujících kolegů.

efe
efe (1052 příspěvků) 12.06.2023, 13:47:09 xxx.xxx.199.5

Jani, mám zkušenost jen u psa. U jedné naší staré mopsinky spustila cukrovku velká infekce v těle. Ačkoliv jsme dodržovali všechny postupy, krmili diety, odvažovali a píchali stanovené množství inzulinu (Caninsulin) 2x denně, nepodařilo se nám ani během několika týdnů správnou dávku s veterináři vychytat a mopsli bylo strašně zle. Párkrát jsme byli v tom akutním stavu na kapačkách, zlepšila se, ale když už se to stalo potřetí a ten cukr byl opět neměřitelně vysoký a kolabovala i na těch kapačkách, nechala jsem to ukončit... 

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 12.06.2023, 14:10:07 xxx.xxx.227.193

já znala labradora - v pokročilém věku u něho propukla cukrovka - vyladili dávkování inzulínu, pes měl přesně určenou krmnou dávku granulí včetně času podání. Nesměl ani žádné pamlsky - jen malé kousky syrové mrkve a papriky (tu miloval). Dožil se solidného věku - i díky vzorné péči, kterou měl.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 12.06.2023, 19:38:00 xxx.xxx.61.179

Milí přátelé, kamarádi, bývalá iFAUNí rodinko.

Píšu vám a přes slzy nevidím... Před chvílí jsem se vrátila z veteriny... Vstupní glykémie nějak přes 27, Po asi hodině 26.6. (před odjezdem na vet chtěl Fido jíst, dostal jednu kapsičku). UTZ břicha, ledvin - jen malé a nevýznamné změny. Štítná žláza v pořádku... Dr. mě přesvědčila ještě na stanovení fruktosaminu, ale myslím, že to je zbytečné. A pak mě ještě přesvědčila na stanovení SDMA. Kreatinin i ureu měl v pořádku...nicméně SDMA je zvýšené.

Na fruktosamin budu čekat do zítřka nebo pozítřka... Pro mě to má nicméně šílené konsekvence. "Můj" penziónek, kam jsem jezdila téměř zadarmo, a vlastně vůbec jakékoli odjetí z domova je passé. Fido je moje nejbližší bytost. Má evidentně těžkou cukrovku a načaté ledviny...a já to momentálně vůbec vůbec nedávám... Už jsme se bavili o inzulínu - Dr. navrhuje ten inzulín Lantus...anebo mám prý já předepsat nějaký humánní inzulín. Ale preskripce je v tomto hrozně hlídaná... Ano, půjde to do peněz, ale vem je čert. Nicméně krom píchání inzulínu je tu nutnost stanovovat glykémii (a sama mu tedy krev ze žíly nevezmu, to vím). A je definitivní konec s jakýmkoli mým výletováním. Nedá se nic dělat, ale proboha, ať mu není zle!!! Váha dnes na veterině 6.330kg. Loni touto dobou asi 10.0kg. Koupila jsem už renální kapsičky, s inzulínem prý ještě pár dní vyčkat - až budou výsledky kompletní.

Vážím si vás, co jste napsali. Nicméně i to odvažování a příděly jídel...jak to udělat, když mám 3 kočky, které spolu jedí z jedné misky. A jsou na to zvyklé mnoho let.

Omlouvám se, ale opravdu to teď nedávám... A sobecky si stěžuju, proč je mi vše v životě bráno... Všechny blízké jsem ztratila, ale Fido byl a je moje jistota, Fido je moje všechno. Teď má těžkou cukrovku a začínající ledvinné selhání. No, a po těch ztrátách jsem si našla penziónek, kde je mi dobře a s tím je konec. Kamarádka, co se mnou dnes na veterině byla, řekla, že mi kočky nakrmí, vyčistí záchody, ale nikdy nebude nic píchat. Naprosto ji chápu... A vím, že všichni mí přátelé mi řeknou totéž. A omlouvám se za ty moje sobecké myšlenky teď. Já se zase později zklidním, jen...teď je to prostě moc ran najednou...

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 12.06.2023, 19:44:50 xxx.xxx.61.179
efe:

Jani, mám zkušenost jen u psa. U jedné naší staré mopsinky spustila cukrovku velká infekce v těle. Ačkoliv jsme dodržovali všechny postupy, krmili diety, odvažovali a píchali stanovené množství inzulinu (Caninsulin) 2x denně, nepodařilo se nám ani během několika týdnů správnou dávku s veterináři vychytat a mopsli bylo strašně zle. Párkrát jsme byli v tom akutním stavu na kapačkách, zlepšila se, ale když už se to stalo potřetí a ten cukr byl opět neměřitelně vysoký a kolabovala i na těch kapačkách, nechala jsem to ukončit... 


Evi, PROSÍM, jak jsi poznala, že je jí zle?

Myslíš po tom inzulínu? Fido je mnohem víc apatický než býval...ale na noc chce chodit ven. A nejméně jednou denně se za mnou přijde pomazlit. Já se na veterině právě pořád ptala, zda se dá říct, jestli je mu zle. Napíšu něco narovinu - mám také cukrovku, i s komplikacemi, ale nějaké stavy, aby mi bylo strašlivě zle, to nemám (ale asi je to do času). Na veterině Fida strašně obdivovali - on je pořád veliký a krásný, má nádherné velké oči, a ptali se mě, jestli je kousne, před tím odběrem. Tak jsem řekla, že ani náhodou! I když se mu 3x píchalo do žíly, jen trochu zanaříkal. A když bylo vyšetření u konce, asi to pochopil, lehl si do přepravky, natáhl packy a začal se se mnou mazlit... NIKDY v životě jsem neměla takovéto zvíře... Opravdu za celý svůj život ne.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 12.06.2023, 19:50:28 xxx.xxx.61.179
efe:

Jani, mám zkušenost jen u psa. U jedné naší staré mopsinky spustila cukrovku velká infekce v těle. Ačkoliv jsme dodržovali všechny postupy, krmili diety, odvažovali a píchali stanovené množství inzulinu (Caninsulin) 2x denně, nepodařilo se nám ani během několika týdnů správnou dávku s veterináři vychytat a mopsli bylo strašně zle. Párkrát jsme byli v tom akutním stavu na kapačkách, zlepšila se, ale když už se to stalo potřetí a ten cukr byl opět neměřitelně vysoký a kolabovala i na těch kapačkách, nechala jsem to ukončit... 


Ještě Evi, ten Caninzulín mi dr. právě hodně nedoporučovala. Prý dělá hodně nestabilní hodnoty glykémie... Právě radila, ať buď něco předepíšu já, anebo od nich ten Lantus. Prý, když bude štěstí, by mohl držet i jeden den...

Dokonce říkala, že ten Lantus je humánní, každopádně já tedy znám s podobným názvem jen Lente.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 12.06.2023, 20:20:53 xxx.xxx.61.179

Tak teď chtěl jít ven, což je na něj brzo... Vzala jsem odpadky, že půjde jen ke kontejnerům. Venku zjistil, že je ještě světlo, zalezl pod auta, jenže pak viděl mě, jak jsem u kontejneru. Tak se vydal za mnou...a bylo zle. Totálně blbá mařka s psékem navolno, ten začal Fida nahánět, mařka řvala a ječela, a když jej po nejméně 10 min chytila, spráskala ho se slovy:"To je jenom blbá kočka!" Měla jsem milión chutí jí říct:"A Ty jsi dementní blb!" Fida jsem samozřejmě nenašla, netuším, zda jej čokl dostihl, bylo tam křoví... Na mé volání žádná reakce...

Jo a mařka je od nás z domu a Fido byl vidět na vzdálenost asi 30 metrů...

Doron (neregistrovaný) 12.06.2023, 20:36:55 xxx.xxx.26.239

Chůdě Fido :((.

A nějaké inzulínové pumpy se pro zvířata nedělají?

Plaka
Plaka (399 příspěvků) 12.06.2023, 21:14:45 xxx.xxx.235.18

Fikovnice, držím palce. Klíče zarachtají a on za tmy pofrčí domů. Určo se vrátí zpět bez problémů, musel být vyděšený.

Stejně jako vy, když se dozvíte ne úplně dobré zprávy o jeho zdraví, chce to vydýchat. ❤️ Dát si odstup a pak řešit krok po krůčku třeba krmení. Penzionu se nevzdávat, brát Fida s sebou? Nebo najít na hlídání někoho, kdo by byl schopen o kocourka pečovat i nadstandardně. Zkuste to brát pozitivně, víte, co Fidovi je, můžete teď napnout síly správným směrem. 🍀

 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.