Aktuálně: 4 792 inzerátů176 088 diskuzních příspěvků17 778 uživatelů

Diabetes

kometa
kometa (4303 příspěvků) 08.01.2024, 10:02:37 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

V té souvislosti bych se chtěla zeptat, zda někdo náhodou neví: Mohla Fidovi cukrovka “odejít”? Myslím, že se zde psalo, že někdy stav může být reverzibilní. Vidíte, že výrazivem kopíruji exprezidenta, ale já se fakt ptám vážně… Jinak jsme na aplikaci á 24h Lantusu (6 UI). Já bych šla i trochu dolů, naše vetka zatím nechce. Ale z výsledků je nadšená, stejně jako já.


Mohla Fidovi cukrovka “odejít”?

Já si myslím, že ne. Prostě je kompenzovaný diabetik.

Ph (neregistrovaný) 08.01.2024, 10:46:58 xxx.xxx.88.218

Mohla Fidovi cukrovka “odejít”? Myslím, že se zde psalo, že někdy stav může být reverzibilní

ano, u kocky k tomu - na rozdil u psa -dojit muze. 

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 12:24:45 xxx.xxx.60.162
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 08.01.2024, 10:46:58

Já to také někde četla…

V tom případě je ale na Lantusu zbytečně…???

No, po výplatě budeme muset zajet na ten fruktosamin - ten u koček ukazuje dlouhodobě stav diabetu. Jsem zvědavá!!! On také výrazně zhubl - přejídal se strašným způsobem a ve své době měl kolem 10kg!!! To teď nemá, tak že by…?👍

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 12:27:01 xxx.xxx.60.162
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.01.2024, 10:02:37

Kometo, myslím, že někde na začátku tohoto vlákna o tom psala Bodlinka…ale popravdě nechce se mi celou diskuzi procházet…😉

kometa
kometa (4303 příspěvků) 08.01.2024, 15:42:38 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 08.01.2024, 12:27:01

Já se začala vyptávat praktikujících kolegů (dneska jsem oslovila tři). Zatím mi žádný tuto možnost nepotvrdil.

Jako co by se mohlo stát

1) Špatně diagnostikovaná cukrovka - u koček je lepší hodnotit hladinu fruktosaminů než glukózy. Ona hyperglykémie může vylítnout i stresem z ordinace, odběru krve a tak.

2) Co mívá pozitivní efekt, je kastrace. Ale to se týká hlavně fen. Kocouři nebo psi mají smůlu.

Ve vyptávání budu pokračovat. Samotnou mě to zajímá.

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 16:11:33 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.01.2024, 15:42:38

Jo jo, děkuji!

Nicméně ta cukrovka byla jasně potvrzená a fakt primární. Navíc mu šly nahoru právě i hodnoty fruktosaminu… Navíc měl pu/pd, hubl, žral strašným způsobem, hodnoty glykémie (nejvyšší) byly až 30, však si pamatujete jaký to byl děs. Probrečela jsem xy nocí.

Ale já opravdu někde četla, že diabetes u koček může být (samozřejmě ne vždy, spíš jako zázrak) reverzibilní.

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 16:18:39 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.01.2024, 15:42:38

Tady je něco k diabetu u psů, ale je tam souvislost s tou kastrací…a prostě toto se Fida netýká. Takže dávám jen jako zajímavost:

“…nejčastěji cukrovkou postižené feny a to z toho důvodu, že feny se v určité fázi, v určitém věku dostávají do takových obtíží řekněme s gynekologickým aparátem, kdy mohou vznikat změny na vaječnících, které způsobují větší tvorbu progestinu, progestagenu v takové fázi, které my říkáme diestrus, to je mezi dvěma háráními. A v této fázi vlastně ty protestiny stimulují tvorbu zase jednoho hormonu, který se jmenuje somatotropní hormon, který působí proti účinku toho inzulinu. A tak v podstatě se ten inzulin neuplatňuje, tvoří se ho málo, dochází tam zase k té hyperglykemii a ta fenka trpí cukrovkou. A to je cukrovka, která je částečně reverzibilní. Říkáme tomu, že prostě potom, když se ta fenka vykastruje, tak po nějaké době, pokud tam je zachované dostatečné množství tady těch buněk na té slinivce břišní, které ten inzulin ještě dokáží vyrobit, tak ještě ta fenka se dokáže vrátit jakoby do normálního života bez toho, aniž by potřebovala píchat ten inzulin. Ale opravdu to záleží jenom, jak rychle se to chytne a jaká vlastně ta populace těch buněk je zachovalá.”

Vahine
Vahine (478 příspěvků) 08.01.2024, 16:19:19 xxx.xxx.179.11
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 08.01.2024, 16:11:33

Koukám, že ten diabetes je fakt věda, je to složité, aspoň mně to tak připadá…ale Fíkovnice, vypadá to s Fidouškem dobře a mám radost s Tebou. 🍀 dej vědět, jak dopadla ta hodnota fruktosaminu, jestli to píšu dobře…držím palce!

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 16:25:40 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 08.01.2024, 15:42:38

Ještě k tomu stresu z odběru krve…

Teď, jak jsem jej měřila naposled, tak to bylo snad na 10. pokus!!😔 Ze mě už skoro crčela krev, prsty propíchané a jemu se ne a ne udělat pořádná kapka. Když to už už vypadalo, zahlásil glukometr error. Krve bylo málo, tedy z něj!🤣 Tak jsem si říkala, že chudák po takovém stresu bude mít nutně hyperglykémii…a měl nakonec těch 5.3!!!👍 Btw, právě mě okupuje a šíleně se mazlí, nevidím na klávesnici…😛

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 16:31:50 xxx.xxx.61.49
Vahine:

Koukám, že ten diabetes je fakt věda, je to složité, aspoň mně to tak připadá…ale Fíkovnice, vypadá to s Fidouškem dobře a mám radost s Tebou. 🍀 dej vědět, jak dopadla ta hodnota fruktosaminu, jestli to píšu dobře…držím palce!


Moc děkuji Vahine!❤️

Víš, já fakt řeším milión problémů, tak si říkám a prosím, ať se osud smiluje aspoň tady…

Trvalo to dlouho…ta stabilizace Fida, ale já mám kromě hodnot glykémie jako indikátor i přátele. A ti bez výjimky říkají, že Fido vypadá moc dobře. Už jen to, že si pán v letech začal zase hrát!😄👍

Ph (neregistrovaný) 08.01.2024, 16:35:06 xxx.xxx.88.218
kometa:

Já se začala vyptávat praktikujících kolegů (dneska jsem oslovila tři). Zatím mi žádný tuto možnost nepotvrdil.

Jako co by se mohlo stát

1) Špatně diagnostikovaná cukrovka - u koček je lepší hodnotit hladinu fruktosaminů než glukózy. Ona hyperglykémie může vylítnout i stresem z ordinace, odběru krve a tak.

2) Co mívá pozitivní efekt, je kastrace. Ale to se týká hlavně fen. Kocouři nebo psi mají smůlu.

Ve vyptávání budu pokračovat. Samotnou mě to zajímá.


ach jo…

Tak treba tady: 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25418027/

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 08.01.2024, 18:04:34 xxx.xxx.90.135

u kocoura máte cukrovku 2. typu a remise je možná, ale v tomto případě teda spíš nepravděpodobná, proč, protože problém trval hodně dlouho. ono je to tak, že inzulinová rezistence (z obezity plus další vlivy) a beta buňky se na tom vyčerpají k smrti. 

ale některé jsou jen vyčerpané ale ještě nejsou mrtvé. někdy je jich dost a pak je možná remise, někdy je jich méně a pak je možná třeba udržovací léčba dietou a per os léky, někdy je jich ještě méně a pak ale pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru plus inzulin a je z toho pěkná kompenzace diabetu.

kolik jich na počátku je ještě živých se nedá nikdy předem říct, ale obecně platí, že čím déle máte neléčenou cukrovku tím více jich je kaput.

pokud ten kocour pije šest jednotek inzulinu denně a nemá z toho hypoglykémie, pak mu nic nezmizelo, ale je akorát krásně kompenzovaný.

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 18:10:21 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 08.01.2024, 18:04:34

Děkuji!

No, některé hodnoty nízké jsou, když jsem to procházela, tak tam byly i hodnoty něco nad 3 (a to vím, že už se mi svíral zadek a měla připravenou glukózu). Navíc Lantus se prý kočkám dává zásadně 2x denně a mu drží tady ty hezké glykémie 24h. Je to, z mého pohledu, divné. Myslela jsem, že už bude navždy na inz. 2x denně. 

Vím, že 6 UI je hodně; a vzhledem k tomu, že se tak drží, tak jsem chtěla zkusit jít níž. Bez schválení dr. to ale neudělám. A bude to chtít ten fruktosamin, vidět dynamiku. Tak mě napadá, že TEĎ dr. zavolám… 

Edit: Jak jsem to sestudovávala, tak vím, že kočky mají dvojku. Jo a ta vetka ode mě z práce se tváří spíš nevěřícně a neustále mi říká, ať to zaklepávám na dřevo. Jdu volat. Pokud se dozvím něco zajímavého, napíšu to sem. Ono je to i u těch zvířat civilizační nemoc a co jsem se doslechla, zas až tolik zkušeností není. Důvod je hrozný: Řada majitelů kočku po stanovení dg. nechá uspat (vlastně mnohé důvody pro takovéto rozhodnutí jsem schopna pochopit).

Fikovnice
Fikovnice (4435 příspěvků) 08.01.2024, 18:18:00 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 08.01.2024, 18:04:34

Jinak to, co popisujete, je v podstatě kopie situace v humánní medicíně. Teda samozřejmě tu dobu je potřeba odlišit. U člověka se uvádí prediabetes až 20 let…kdy lze ještě nástup diabetu zvrátit. Pak se překročí to, o čem píšete (vyčerpání beta buněk) a rozvoji diabetu už nezabrání nic. Jaká je ta časová dynamika u kočky, samozřejmě nevím. Ani nevím, zda jsou nějaké výrazné interindividuální rozdíly v počtech beta buněk pankreatu (??).

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 08.01.2024, 18:22:57 xxx.xxx.90.135

a to zas ne, léčených koček je hodně. lantus u většiny potřebuje podávat 2x denně, ale není a nemusí to být pravidlem, každé zvíře je v tomhle jiné, proto se dělají glykemické křivky, protože prostě nedá se to nijak předem odhadnout.

častokrát se u dobře kompenzovaných koček daří časem snižovat dávky, právě proto, že se proberou nějaké betabuňky. takže dávka je menší, i když třeba úplně vysadit to nelze. prostě taková berlička ke slinivce, místo kryplkáry. 

Bodlinka
Bodlinka (986 příspěvků) 08.01.2024, 18:25:07 xxx.xxx.90.135

jaká je časová dynamika u kočky asi neví nikdo, prediabetes u ní totiž nijak nezjistíte. nedá se v zásadě vůbec odlišit od té stresové hyperglykemie. jediné, co se dá říct je, že obézní kočka středního věku je v riziku.

nějaké individuální rozdíly mezi zvířaty asi budou, ale myslím si, že důležitější je ta doba trvání nekompenzované cukrovky.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.