Aktuálně: 4 955 inzerátů174 115 diskuzních příspěvků17 751 uživatelů

Diabetes

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 08.01.2024, 18:27:50 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 08.01.2024, 18:04:34

Takže s dr. jsem mluvila úplně kratičce, ještě má dva pacienty.

Opět byla neskutečně nadšená (stihla jsem jí základ říct) a řekla, že by tedy šla s Lantusem dolů (ne pryč, ale snížit). Mám jí zavolat za hodinu a vše probereme podrobněji…

Přesto se, Bodlinko, s dovolením zeptám: Klinika vypadá OK, váhově je Fido akorát, není pu/pd, prakticky úplně zmizelo línání, žere normálně, jen teď trochu víc pije (psala jsem výše), hodnoty glykémie v průměru něco málo přes 5. Za ty poslední nejm. 2 měsíce ani jednou nebyla hyperglykémie. Dovedete si, prosím, představit trochu Lantus snížit? Respektive doporučila byste to (zatím, pravda, bez stanovení fruktosaminu)…?

Za případnou odpověď moc děkuji.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 08.01.2024, 18:30:22 xxx.xxx.90.135

tak zkusit se to může, když se bude po změně pečlivě měřit. velký experiment to není, když se to neosvědčí, tak se dávka prostě zase vrátí.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 08.01.2024, 18:35:57 xxx.xxx.61.49
Bodlinka:

a to zas ne, léčených koček je hodně. lantus u většiny potřebuje podávat 2x denně, ale není a nemusí to být pravidlem, každé zvíře je v tomhle jiné, proto se dělají glykemické křivky, protože prostě nedá se to nijak předem odhadnout.

častokrát se u dobře kompenzovaných koček daří časem snižovat dávky, právě proto, že se proberou nějaké betabuňky. takže dávka je menší, i když třeba úplně vysadit to nelze. prostě taková berlička ke slinivce, místo kryplkáry. 


Jo jo, opět děkuji.👍 Uvidím, co mi za tu hoďku řekne dr. na telefonu.

Ale narovinu se zde přiznám, že tuším, že v prosinci, když jsem zas byla asi na 4 dny pryč, tak jsem jeden den nesehnala nikoho, kdo by inzulín zvládl píchnout (obsluha koček přišla, ale byla to osoba, která má z injekcí panický strach). No a samozřejmě jsem se bála, že se zase rozhodí, takže ihned po návratu jsem glykémii opět měřila - a i tehdy měl pod 6, maximálně možná něco málo přes 6 (musela bych se podívat do zápisků). Ono to je i zde někde v diskuzi, že se mi rozhodil, když jsem byla pryč a aplikaci dělali moji přátelé, ale to byl snad začátek listopadu. Od té doby ťukám fakt na dřevo!!!

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 08.01.2024, 18:40:39 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 08.01.2024, 18:30:22

Já v podstatě doaplikovala jedno celé balení Lantusu. No a jak jej mám v těch kontejnerech a píchám normálně stříkajdou s jehlou a inzulín už tam je fakt na dně, tak ať se snažím, jak se snažím, tak si všímám, že ty poslední dny už nezabráním tomu, aby ve stříkačce byla malá vzduchová bublinka. Takže de fakto odhaduji, že je poslední dny spíš na 5 UI. Další věc je, že mám stovkové stříkačky; pokud dr. řekne přejít třeba na těch 5 UI regulérně, nebude tam ta přesnost stoprocentní (dílky jsou po dvou).

Naštěstí jsem tehdy koupila hned dvě balení Lantusu. Kdo ví, jak to zas je aktuálně s výpadky…i tehdy byly jakési problémy. Takže dnes už otevřu nové balení.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 08.01.2024, 18:51:28 xxx.xxx.61.49
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 08.01.2024, 18:25:07

Hmm, to je pravda, že prediabetes je u koček (zvířat) de fakto nezjistitelný…

Jako přiznám se, že už mě mockrát lákalo zkusit Lantus úplně vyexovat. Ale zas až takový šílenec nejsem, abych na Fidovi dělala hokusy pokusy.

Další pravda je, že se (asi celkem logicky) mnohem víc bojím hypo- než hyperglykémie. I proto mám vždy tu ampuli s glukózou po ruce.

Ještě mě napadá, že u lidí se pořád ještě dělá oGTT, právě na zjištění porušené glukózové tolerance. Tuším se dělá i v graviditě. U koček se prosím Vás stanovuje jak? 

Mě samotnou oGTT děsí: Myslím, že vypít čtvrt litru extrémně sladkého nápoje nalačno by u mě vyvolalo vomitování!🤮😛

Ach jo, zas mě přišel okupovat a mazlit se = chce jít ven, potvora!! Doufám, že až pocítí jaká je venku kosa, tak jej to přejde.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 08.01.2024, 19:02:27 xxx.xxx.90.135

nijak. to je nedůležitá věc. když bude v ordinaci tlustý kastrovaný indoor kocour, tak k takové nějaké péči patří zmínit, že je tlustý a že jsou rizika to a to… většina lidí se pousměje že to ví, že to zvíře má nad limit a příště bude mít nad limit taky. takže proč se k tomu pokouštet o nějakou diagnostiku prediabetu. 

plus kočky na tom s glukózovou tolerancí nejsou dobře od přírody. zdrojem energie je pro ně přirozeně hlavně bílkovina, se sacharidy se divoká kočka skoro nepotká, takže na tyhle věci nejsou stavěné. proto je jedním rizikovým faktorem krmivo postavené na sacharidech (což je většina komerčních krmiv s obilninami)

megi-the-pes
megi-the-pes (2210 příspěvků) 08.01.2024, 19:39:07 xxx.xxx.124.17

Ten nápoj není extrémně sladký, je takový hnusně sladký. Jako umělé sladidlo. A nemusí se vypít celý. Mám pocit, že nás tam bylo asi 10… a nikdo to nechtěl pít, jako že vůbec, tak paní pravila - vypijte, kolik zvládnete. Něco jsem zvládla. Já ze sladkého žiju. Nalačno nefunguji. Tak eště že mi tohleto dali. 😀 
Kočka vlastně fakt ty cukry neto… to je pravda. A my je krmíme granulemi = víc jak polovina sacharidy. No a moji kocouři žerou chleba. Suchý chleba. Taky koblihu, veku. A to mi někdo říkal, že kočky neznají sladkou chuť. A jeden žere mašličky z dárků. 
No nic, sorry za OT.

Bodlinka
Bodlinka (978 příspěvků) 08.01.2024, 19:46:48 xxx.xxx.87.249

moje kočky žerou všechno, bez ohledu na to, jakou to má chuť. chleba. koblihu, vánočku, jakoukoliv buchtu, knedlík. šlupky od brambor.

normální lidi mají chlebník aby jim chleba neokoral, já musím mít všechno jídlo zavřené kvůli kočkám.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 08.01.2024, 20:42:20 xxx.xxx.61.49
megi-the-pes:

Ten nápoj není extrémně sladký, je takový hnusně sladký. Jako umělé sladidlo. A nemusí se vypít celý. Mám pocit, že nás tam bylo asi 10… a nikdo to nechtěl pít, jako že vůbec, tak paní pravila - vypijte, kolik zvládnete. Něco jsem zvládla. Já ze sladkého žiju. Nalačno nefunguji. Tak eště že mi tohleto dali. 😀 
Kočka vlastně fakt ty cukry neto… to je pravda. A my je krmíme granulemi = víc jak polovina sacharidy. No a moji kocouři žerou chleba. Suchý chleba. Taky koblihu, veku. A to mi někdo říkal, že kočky neznají sladkou chuť. A jeden žere mašličky z dárků. 
No nic, sorry za OT.


Jo jo, myslím, že řada mých kamarádek ten nápoj taky nedopila…😄

A cosi se mi plete, že jedna si z něj i blinkla… ;-)

A také jsem četla to, že kočky nepoznají sladké. Přitom Prostřední třeba miluje jednou za čas mističku smetánky. Tak pokud by mu to chutnalo nějak neutrálně, tak je divné, že by to pil s takovým nadšením. Těžko říct. Vím, že kočky vnímají hodně slané. A Elsa je závislá na těch shitech Dreamies. Já vím, nemám jí to kupovat. Ale ona fakt mívá regulérní absťáky. Přijdu s taškou s nákupem, zaboří do ní hlavu a začne tlapou přehrabovat, jestli tam Dreamies nejsou. A když náhodou jsou, tak je jak utržená ze řetězu…

No a mašličky z dárků = další specialita Elsy.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 08.01.2024, 20:49:13 xxx.xxx.61.49

Pro ty, koho zajímá náš příběh mého Fida🐈:

S vetkou jsem kecala skoro hodinu. Znovu a ráda píšu, že i ona byla přímo nadšená z Fidova stavu a výsledků - i když to má jen zprostředkovaně. No a domluva je teda ta, že dnes přecházíme na 5 UI (ze 6 UI) Lantusu. Už už jsme domlouvaly biochemku a fruktosamin, když dr. říká:"No jo, ale pokud se tedy teď udělá ta změna v dávce inzulínu, tak je lepší nejméně měsíc počkat na ustálení." S tím, že samozřejmě můžou nastat nějaké výkyvy. Takže odběry prý teď ne. No a na závěr mě šokovala: Je pak ochotná přijet ke mně, čímž odpadne Fidovi stres z cestování a veteriny. Říkala, že věří tomu, že by se mohla pozastavit Fidova polyneuropatie. Kéž by! Ono to zas až tak vidět není…ale pořád klape těmi drápy, takže chodí jinak než dřív. Každopádně je pozitivní, že pokud jde ven (což už teď není každou noc), tak se ráno vrací domů tryskem. Dřív jen poměrně pomalu přikráčel.

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 08.01.2024, 21:12:57 xxx.xxx.62.63

Jani, mám radost, že je na tom Fido tak dobře, ať se daří dál. 

Nejsem odborník přes zvířata, ale pokud to srovnám s člověkem cukrovkářem, tak pokud by ten Lantus nepotřeboval, asi by měl nízké hodnoty, ale určitě bych taky zkusila snížit 

kometa
kometa (4187 příspěvků) 09.01.2024, 13:16:01 xxx.xxx.224.101
Fikovnice:

Jo jo, děkuji!

Nicméně ta cukrovka byla jasně potvrzená a fakt primární. Navíc mu šly nahoru právě i hodnoty fruktosaminu… Navíc měl pu/pd, hubl, žral strašným způsobem, hodnoty glykémie (nejvyšší) byly až 30, však si pamatujete jaký to byl děs. Probrečela jsem xy nocí.

Ale já opravdu někde četla, že diabetes u koček může být (samozřejmě ne vždy, spíš jako zázrak) reverzibilní.


Ale já opravdu někde četla, že diabetes u koček může být (samozřejmě ne vždy, spíš jako zázrak) reverzibilní.

Další kamarádka veterinářka potvrzuje - cukrovka “může odejít”, když do té doby výrazně obézní kočka zhubne. A L. ostrůvky (beta buňky) ještě nejsou vyčerpané.

Irma19
Irma19 (236 příspěvků) 09.01.2024, 20:16:39 xxx.xxx.239.133
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 08.01.2024, 21:41:11

To je super, že se diabetes  povedlo kompenzovat. Už to samo o sobě je úspěch 👍🥳

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 11.01.2024, 08:31:38 xxx.xxx.63.199
Odpověď na příspěvek uživatele Irma19 z 09.01.2024, 20:16:39

❤️😉

Jen kéž to vydrží… Pravda je, že fakt zase víc pije… Ale Prostřední také, Elsa také…ale Fido zřejmě z nich tří nejvíc.

Trickyvoo
Trickyvoo (393 příspěvků) 12.01.2024, 00:23:46 xxx.xxx.62.63
Fikovnice:

❤️😉

Jen kéž to vydrží… Pravda je, že fakt zase víc pije… Ale Prostřední také, Elsa také…ale Fido zřejmě z nich tří nejvíc.


Malina taky nyní víc pije. Ono jak se topí, tak je doma suchý vzduch a nyní se venku nenapije. Tak zatímco během roku, vylévám každý den misku s vodou a dávám čerstvou, nyní musím běhěm dne doplnit.

Fikovnice
Fikovnice (4290 příspěvků) 12.01.2024, 20:47:03 xxx.xxx.62.229

Ach joooo!!!!

Fido fakt pije poslední dny až přespříliš. Jsme snížení na 5 UI Lantusu. No a teď jsem jej změřila a 9.0!!! Není to tragédie, ale evidentně mu cukrovka “neodešla”, a já se jen modlím, zda jsem jej nerozhodila tím snížením. Navíc při mém zkoušení v posl. dnech byly časy aplikace z mé strany opravdu dodržovány ne úplně OK. Takže právě proběhla rychlá konzultace s naší vetkou…a vracíme se na 6 UI. Od zítřka.

Irma19
Irma19 (236 příspěvků) 14.01.2024, 16:02:03 xxx.xxx.239.133
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 12.01.2024, 20:47:03

Ty jo, taková malá opatrná změna dávkování a hned se to takhle rozhodilo? To bych nečekala 😟


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.