Aktuálně: 4 978 inzerátů173 987 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Diabetes

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.02.2024, 23:33:51 xxx.xxx.60.135

Hezký večer!

Já občas písnu o Fidovi v jiných vláknech, tak dám zase něco sem. Fido se jeví OK, snad jen nabral možná víc hmotnosti než by měl. Trochu mě znervózňuje, že občas žebrá o vodu, ale snažím se uklidnit, že je to tím suchým vzduchem v bytě…

No a dnes jsem se rozhodla mu po nějakém čase zase změřit glykémii a jsem poměrně v šoku! 3.7 - před chvílí, a to určitě nebyl nalačno!!! Mám až strach - je to nejnižší hodnota za dobu, co jej měřím.

No a na téma Fido a inzulínoterapie vznikly i verše:

Fido je člověk převtělený, 

mám na to názor ucelený. 

Bohužel už jednu věc pochopil, 

že vpodvečer musí sebrat hodně sil. 

By vydržel aspoň malou chviličku, 

než do něj píchnu jehličku. 

Fido je však dobrák od kosti, 

od Ireny (to je kamarádka, která se mi v době mé nepřítomnosti o kočky stará; bohužel naposledy si od ní odmítal nechat dát injekci a dokonce naznačil výpad proti ní)

se zase rád doma pohostí.

Lantus mu dělá evidentně dobře, 

Fido se zase tváří moudře.

Nepije a nemočí hektolitry vody, 

zato mu stoupl mass index body. 😀

A to tak, že docela dost,

nevím, zda je to pro radost.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 17.03.2024, 21:57:24 xxx.xxx.62.173
Bodlinka:

tak zkusit se to může, když se bude po změně pečlivě měřit. velký experiment to není, když se to neosvědčí, tak se dávka prostě zase vrátí.


Zase jsem se nějakou dobu neozvala stran Fida. Tak píšu info pro ty, koho to zajímá.

Situace se změnila…a to v tom, že začíná mít plné zuby každodenní injekce😟. On stále spolupracuje, ale ze začátku (při chystání si stříkačky) se začne schovávat, zalejzat, prchat. Já jej tím pádem musím přidržet a to pak nastaví bok/hřbet a drží. Včera jsem se po nějaké době také rozhodla udělat namátkovou glykémii. A jak na potvoru pěkná kapka krve se ne a ne vytvořit!

Nicméně poté, co se vytvořila…glykémie 5.9!!!!👍👍 Ale před tím poslední byla něco přes 3! To jsem fakt měla strach. Nicméně Fido se i tehdy tvářil normálně. 

A já pořád a pořád v sobě bojuji, zda tu dávku znovu nezkusit snížit.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 17.03.2024, 22:10:49 xxx.xxx.62.173

😀

Fidovi inzulín svědčí,

dostává náležitou péči.

Jen nutí posluhovačku svoji

Při injikování k mírnému boji.

Schová se moudře za postelí,

každodenní injekce jej už bolí.😢

Kéž vzpamatoval se jeho pankreas,

by sám od sebe inzulín produkoval zas!

Potom by mohla skončit procedura nepříjemná,

kdyby jeho (normo)glykémie byla stále stejná!

Jak přála bych to tomu statečnému kocouřímu pánu,

dosáhli bychom víc, než kdykoli bylo v plánu! 

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 17.03.2024, 22:17:16 xxx.xxx.62.173
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 17.03.2024, 22:01:53

Jsem ráda, že jste zareagovala, děkuji!

Asi to tedy necháme, jak to je… Jen mě fakt mrzí, že prostě už s konkrétním časem ví, co přijde a začal mi zalejzat za nábytek. Když jej dostihnu, tak pak už injekci v pohodě vydrží. 

Ono je asi zázrak, že je na JEDNÉ dávce denně! Ta kolegyně z práce - vetka - předvídala velmi zlý průběh a pokud se vůbec bude něco dařit, tak jedině po dvou dávkách denně.

Každopádně je OK stran fyzičky, stran srsti, stran močení, a stran chuti k jídlu je možná OK až přespříliš (ale není to ta někdejší strašlivá žravost a hubnutí). 

biaca
biaca (544 příspěvků) 18.03.2024, 05:38:47 xxx:xxx.2023:6535
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 17.03.2024, 22:17:16

To jsem ráda. A jak se daří Kukymu předpokládám že všechny testy dopadly dobře.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 10:10:18 xxx.xxx.62.247

Ahoj všem!

Já jsem tady to vlákno oživila kvůli Bambuli. Ráda bych nějak pomohla s jejím psíkem…když jsem si přečetla, jak je nešťastná…

Bambule, budete-li to zde číst, tak Fidovy nejhorší glykémie byly kolem 30 (norma u kočky je 3.5 - 8.0 mmol/l; ale našla jsem v různých zdrojích různé referenční meze). Projevy měl klasické - pu/pd = hrozně moc pil a močil, a také žral strašným způsobem a přitom hubnul (= katabolismus). Dlouho předlouho jsme to nastavovali, zkoušeli i různé druhy inzulínu. Fido se podrobil několika vyšetřením, včetně UTZ celého břicha, štítnice a vlastně i srdce. Závěr je “čistý” diabetes, i když předpovědi byly, že jde o sekundární cukrovku. 

Píšu to vše hlavně pro Bambuli - aby neztrácela naději (já ji tehdy také téměř ztratila, takže chápu!). U Fida jsou i projevy neuropatie. Ale dříve v podstatě zvenku se přišoural a ve výtahu si hned lehnul na podlahu, kdežto v současné době se domů řítí tryskem. Opravdu bych nevěřila, že se až takto spraví…a je mi jasné, že každým dnem se to ale může pokazit. Takže klepu pomyslně na dřevo. 

A pro jistotu a opět pro Bambuli: Jsme na jedné dávce Lantusu denně, 6 U.I. Dle Bodlinky je to celkem dost, ale dolů asi (zatím) nepůjdeme. Namátkové glykémie jsou OK, jen mě trochu vyděsila hodnota kolem 3.5, ptž naše paní vetka říkala, ať jej držím spíš na hodnotách kolem 6 nebo i mírně vyšších. Ale Fido tehdy nevykazoval žádné známky hypoglykémie. Poslední měření bylo 5.9!👍

Bambule, opravdu moc na Vás myslím a držím pěsti já a moji tři čtvernožci!!!🍀

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 10:12:24 xxx.xxx.62.247

Jo a pokud sem tedy Bambule zavítá: Jak stanovujete glykémii? Také z boltce ucha??

To je pro mě poměrně majstrštyk, a málokdy se mi odběr podaří na první píchnutí. Ale Fido je extrémně trpělivý a statečný.👍

bambule
bambule (415 příspěvků) 29.03.2024, 12:29:31 xxx.xxx.79.0

Fikovnice, děkuji💓. My zatím vyzkoušeli Caninsulin v různých dávkách ( 2jednotky ráno - 2 večer, 2-1, 1-1) vubec nám nefunguje. Lítá z šílené hyperglykémie do hypoglykémie( měřeno cca 5 x denně).  Nejvíc 30, nejmíň 2,1. Teď máme třetí den Pro zinc ten jsme dávali 3 jednotky ráno, teď 4 ( měříme ráno i večer pro představu). Jinak by na ni člověk nepoznal, že jí něco je. Pořád veselá, pozitivní. Rozpichaná jak cedník…. Z ucha nebereme, hodně ji to vadí. Bereme z nožek má tam vyholené místa po odběrech a když je nejhůře tak z bříška má tam jizvu po kastraci tak tam ji to tolik nevadí. Krmíme syrovým ( momentálně krutím) se zeleninou a přílohou ( vločky nebo kroupy). Zelenina syrová, protože má nižší glyk.index než vařená. V případě cestování krůtí s králíkem vařená strava od Yogies nebo konzerva pro diabetiky od Brita. Má za sebou všemožné vyšetření, sona apod. Odběry na Cushinga dělaný opakovaně s odstupem víc jak týdne oba negativní.

U ní se cukrovka projevila zvýšeným pitím a močením v noci. Čekali jsme tři dny pak kontaktovali věta ten nás odeslal na větší kliniku na testy, ale jeho první reakce byla cukrovka. Nehubne, žere s chutí, protože syrové miluje.

Člověk cítí hroznou bezmoc, flustraci, protože prostě moc chce, aby to fungovalo, ale i po několika týdnech se pořád plácáme na místě z kama se vystartovalo. Ale jinak je Bambule zlatá, úžasná a neskutečně trpělivá. Můj manžel taky zaslouží veliké díky, protože i přes obrovské sumy peněz,  které jsme v poslední vyplatily neřekl ani půl špatného slova. Sám vyhledává informace na netu a snaží se pomoct ze všech sil.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 12:49:25 xxx.xxx.62.247
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 29.03.2024, 12:29:31

Ano ano, leze to pak samozřejmě i do peněz.

Ale poradila bych Vám to, co tehdy poradili mně. Nastavit inzulínoterapii při hospitalizaci. My k tomu nakonec nemuseli přistoupit (popravdě já vůbec nevím, jak by Fido zvládl odloučení), ale prý se to u pacientů, kde se nedaří nastavit léčba, má takto dělat. Teda my jsme strávili nejméně 5 dní (různě v čase) třeba půl dne (nebo i více) v ordinaci. Ale ani tehdy se to prostě nedařilo. A pak…bylo to jak nějaký zázrak, že najednou inzulín začal fungovat!!!🍀 U vás je dobré, že má Bambule dobrou náladu. Fido pak už chřadl a bylo poznat, že mu prostě něco je + si pořád lehal (vyčerpání, katabolismus, možná i ta neuropatie). Vím, že psům se dává víc ten Caninzulín. My jsme našli řešení v Lantusu.

Opravdu moc na vás myslím!🌷

bambule
bambule (415 příspěvků) 29.03.2024, 12:51:25 xxx.xxx.79.0

Jinak ještě glukometr používáme veterinární pro psy a kočky. Ze začátku jsme měli glukometr určený pro lidi, protože do půlnoci v Alza objednáš a druhý den v Alza boxu máš😁, ale posléze jsme na doporučení našeho věta investovali do toho veterinárního, protože v měření lidí a psů je rozdíl v hustotě plazmy. To jenom takové info, třeba se bude někomu hodit.

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 12:53:21 xxx.xxx.62.247
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 29.03.2024, 12:51:25

Aha, vidíte…

Já mám normální lidský glukometr, vetka mi jej sama doporučila. Ale já bych na Fidovi poznala, že došlo opět k dekompenzaci. Jak jsem psala, měřím mu glykémii teď už spíš nahodile. V různé denní i noční doby, prostě občas.

bambule
bambule (415 příspěvků) 29.03.2024, 12:57:18 xxx.xxx.79.0
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 29.03.2024, 12:49:25

První nastavení inzulínu probíhalo při hospitalizaci na klinice, bohužel to nastavení vydrželo cca necelý tyden a pak se to začalo hroutit. Její tělo reaguje na podaný inzulín, ale nereaguje postupným snižováním glykémie, ale prudkým poklesem a pak se dostane do hypoglykémie a aby to její tělíčko vykompenzovalo tak to zase žene do hyperglykémie. Prostě jak na houpačce. 

Bodlinka
Bodlinka (977 příspěvků) 29.03.2024, 18:20:19 xxx.xxx.95.175
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 29.03.2024, 12:57:18

pokud se děje tohle, je to známka toho, že dávka je příliš vysoká. taky caninsulin hromadě koček prostě dynamikou účinku nesedí.

taky se dají použít senzory glykémie. pro lepší měření.

Ella (neregistrovaný) 29.03.2024, 18:22:16 xxx.xxx.121.61

S dovolením se vám přidám do debaty. Před dvaceti lety jsem měla devítiletou kokršpanělku s cukrovkou. Strávila přes dva týdny na klinice, kde se jí snažili srovnat cukr, aby ji mohli operovat polycystické vaječníky, které té cukrovce dopomohly. Na canisinzulín nereagovala, tak zkoušeli humánní, pak zafungoval Humulin, přestal se posléze dovážet. Fenu jsem měla na dietě, 3× denně krůtí se strouhanou mrkví a oves. vločkami a před první dávkou jsem v moči měřila glukózu humánními papírky, podle výsledku upravovala dávku inzulínu. Fena se dožila patnácti let a až na odejmutí mléčné lišty ve čtrnácti byla zdravá a veselá. Ale na inzulínu až do konce. Teď už je to asi rutinní léčba, základ je vychytat správný inzulín, to asi mimo kliniku půjde špatně. Přeju úspěšnou léčbu a brzké uzdravení.

bambule
bambule (415 příspěvků) 29.03.2024, 19:01:36 xxx.xxx.79.0
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 29.03.2024, 18:20:19

Myslím že Caninsulin ji prostě nesedí, dostávala 2-2 a měla ty hrozné skoky, pak upraveno na 1-1 a vrátili se symptomy jako zvýšené pití a močení. Zkoušelo se 2-1 taky s problémy. Pro zinc dáváme jednou denně a zatím to snad vypadá nadějně. Přes Velikonoční svátky jsme domluvení,že budeme měřit dvakrát denně, aby jsem v případě potřeby mohla volat doktorce na soukromý telefon domu pak už asi jenom ráno nebo vůbec. Má ho zatím jenom tři dny tak je brzo na závěry. 

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 19:53:44 xxx.xxx.62.247
Bodlinka:

pokud se děje tohle, je to známka toho, že dávka je příliš vysoká. taky caninsulin hromadě koček prostě dynamikou účinku nesedí.

taky se dají použít senzory glykémie. pro lepší měření.


Bodlinko, Bambule je pes.😉

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 19:54:27 xxx.xxx.62.247
Bodlinka:

pokud se děje tohle, je to známka toho, že dávka je příliš vysoká. taky caninsulin hromadě koček prostě dynamikou účinku nesedí.

taky se dají použít senzory glykémie. pro lepší měření.


Prosím, co jsou senzory glykémie?? To bych mohla použít pro Fida? Odpadlo by píchání do boltce??

Fikovnice
Fikovnice (4276 příspěvků) 29.03.2024, 19:59:45 xxx.xxx.62.247
Ella:

S dovolením se vám přidám do debaty. Před dvaceti lety jsem měla devítiletou kokršpanělku s cukrovkou. Strávila přes dva týdny na klinice, kde se jí snažili srovnat cukr, aby ji mohli operovat polycystické vaječníky, které té cukrovce dopomohly. Na canisinzulín nereagovala, tak zkoušeli humánní, pak zafungoval Humulin, přestal se posléze dovážet. Fenu jsem měla na dietě, 3× denně krůtí se strouhanou mrkví a oves. vločkami a před první dávkou jsem v moči měřila glukózu humánními papírky, podle výsledku upravovala dávku inzulínu. Fena se dožila patnácti let a až na odejmutí mléčné lišty ve čtrnácti byla zdravá a veselá. Ale na inzulínu až do konce. Teď už je to asi rutinní léčba, základ je vychytat správný inzulín, to asi mimo kliniku půjde špatně. Přeju úspěšnou léčbu a brzké uzdravení.


Děkujeme za zkušenost!👏

V mém případě se jedná o kocoura, dg. ve věku 10 let. Teď bude na inzulínu pomalu rok. A sedl nám po mnoha propadech Lantus. Beru to opravdu jako Zázrak, ze začátku se kompenzace nedařila vůbec, glykémie dosahovala hodnot kolem 30, Fido hubnul, pil a extrémně močil…

Teď mám “jen” problém trochu hlídat jeho váhu, už je zas hodně těžký…ale není tak obézní jak byl na začátku nemoci. A jinak se jeví chováním, srstí, močením a vlastně teď už i pitím OK!🍀

Jediné, co je smutné, je, že už ví, co jej večer čeká: Píchanec. A při chystání stříkačky už se mi schovává různě za nábytek atp.😔


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.