Aktuálně: 4 884 inzerátů174 983 diskuzních příspěvků17 759 uživatelů

Materiální zajištění x emocionální zajištění.

keriton
keriton (479 příspěvků) 25.07.2023, 17:42:32 xxx.xxx.60.136

Když jsem měla prvního psa, došla jsem k závěru, že u příštího psa si dám záležet a naučím odpočívat v kleci a ošetření se souhlasem (a samozřejmě další věci, ale tyhle dvě první pes neuměl a bývaly by se hodily). No a tak to i je, na obojím pracuju.

Obecná představa, že klec je týrání, protože tam psa zavřete a necháte ho tam spoustu hodin stresovat vyvádět, je docela mimo. To by tu klec buď rozebral nebo by si ublížil (ať fyzicky nebo psychicky). Naučit psa na klec je o tom, že ho naučím, že v kleci se spí, odpočívá. Pokud je tomu pes řádně naučen, nevidím v tom žádné týrání. Naopak v dnešní době v moderním světě to vidím jako dost dobrou dovednost, protože fakt nikdy nevím, co se stane a kde se to bude hodit (i kdyby třeba hospitalizace psa). 

No a když se k nám dostal útěkář, kterej byl v dosavadním životě zvyklej si jednoduše zařídit, aby si mohl dělat, co chce, a taky je na to patřičně chytrej, tak k nácviku klece došlo mnohem dřív, než jsem měla v plánu. Ještě to nemáme doučené do fáze, že by v ní mohl být, když odejdeme úplně z bytu, ale chci, aby se naučil i to. A jestli tak bude osamotě “ubytován” nebo ne, to už je trochu vedlejší - jde mi hlavně o to, aby to svedl, aby mohl být takto třeba nouzově ubytován tam, kde si nemůžeme dovolit, že mu cvakne v bedně a bude ničit nebo se probourávat ven (třeba až se s ním pojede na dovču do hotelu nebo až bude na hlídání u přátel). Mimochodem, díky výuce odpočívání v kleci se jako vedlejší efekt “sama” zlepšila jeho samostatnost, takže přestal ničit věci a štěkat v době, kdy je doma sám.

I kdybych měla štěně, budu brát navyknutí na klec jako součást základního vzdělání dnešního psa. 

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 25.07.2023, 17:46:17 xxx.xxx.235.72

co vím, tak při sžívání koček a psů používají v nepřítomnosti páníka i nepřímý kontakt - ze dveří mezi místnostmi vysadí sklo a nahradí ho síťí nebo mřížkou. Vidí se, cítí se, mohou se pozorovat… ale neohrozí se. Ale je fakt, že to je asi pro dospěláky - štěník asi neuvidí nic, tomu by stačila normální dětská vrátka do dveří

balu
balu (1562 příspěvků) 25.07.2023, 19:16:05 xxx.xxx.72.176

Je samozřejmé každého věc, jestli chce svého psa věznit v kleci, já to ovlivnit nemůžu. Ale, je mi líto, o takovém člověku si nemůžu myslet nic dobrého. Copak vy, zastánci klecí pro psa, si nedokážete představit jak by vám bylo, kdyby vás někdo zavíral do klecového lůžka? 

keriton
keriton (479 příspěvků) 25.07.2023, 20:05:58 xxx.xxx.60.136
balu:

Je samozřejmé každého věc, jestli chce svého psa věznit v kleci, já to ovlivnit nemůžu. Ale, je mi líto, o takovém člověku si nemůžu myslet nic dobrého. Copak vy, zastánci klecí pro psa, si nedokážete představit jak by vám bylo, kdyby vás někdo zavíral do klecového lůžka? 


Já bych to viděla spíš takhle - jak moc prostoru potřebuju na to, abych se vyspala? Vždyť spousta lidí má ložnici podobně velkou, jako v přepočtu ten pes prostornou klec nebo kotec. 
A náš pes to vidí zase tak, že je úplně jedno, jestli je zavřený v kleci nebo v místnosti nebo v bytě. Pokud se rozhodne, že v něčem z toho jednoduše nechce být, udělá různé věci pro to, aby se dostal ven. 

balu
balu (1562 příspěvků) 25.07.2023, 20:20:21 xxx.xxx.72.176
keriton:

Já bych to viděla spíš takhle - jak moc prostoru potřebuju na to, abych se vyspala? Vždyť spousta lidí má ložnici podobně velkou, jako v přepočtu ten pes prostornou klec nebo kotec. 
A náš pes to vidí zase tak, že je úplně jedno, jestli je zavřený v kleci nebo v místnosti nebo v bytě. Pokud se rozhodne, že v něčem z toho jednoduše nechce být, udělá různé věci pro to, aby se dostal ven. 


Ložnici ale můžete opustit kdy chcete, projít se po bytě, atd., nikdo vás nenutí v ní být, když nechcete. Přirovnání klece k ložnici je tedy mimo. Moje přirovnání klece ke klecovému lůžku je mnohem příhodnější.

Může pes opustit klec, když je v ní zavřený? Ne! Bude na sto procent spát celou dobu, kdy bude v kleci zavřený? Ne! 

Vy jste se vašeho psa ptala, jestli je mu jedno, jestli je zavřený v kleci nebo v místnosti, nebo v bytě? 

Rezzzy
Rezzzy (393 příspěvků) 25.07.2023, 21:01:21 xxx.xxx.15.85

Já jsem na nácvik samoty musela začít hned druhý den, manžel musel do práce už před 5 a já musela odvést holku do školy. Klec máme taky, ale jako bezpečné místo, hlavně kvůli dětem, respektují to. Snažím se psa zvykat na režim jaký bude, až nastoupim po rodičáku do práce, dopoledne buď s dětma někam jdeme a pes je sám doma nebo se odpočívá, bohužel musí odpočívat v kleci, jinak se nevyspí, když se nevyspí, je to šílený štěně, takže když jsme dopoledne doma, psa musím zavírat. Když jdeme pryč, štěně je volně. Vždy jsme tak na 2 hodiny venku, zase kvůli venčení. No a co čert nechtěl, manžel měl infarkt, už je v pořádku doma, no a já za ním jela do nemocnice, děti jsem rozdala u sousedů, byla jsem pryč  asi 4 hodiny, doma vše na svém místě a ještě jsem štěně vzbudila, nikde louže ani bobek,  takže mám z toho ohromnou radost, jak to pěkně zvládá.

Tenurri
Tenurri (318 příspěvků) 26.07.2023, 07:57:29 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 25.07.2023, 16:52:31

Ne? To jsem nikde nenapsala…achjo 😀 
Klec/kennelku potřebuju hlavně kvůli nácviku odpočinku a klidu v práci, dále ji potřebuju, když budu doma sama a budu potřebovat vyběhnout s košem, nebo do obchodu…což bude když hodně, tak hodina ale to až ve chvíli, kdy budu vědět, že tam tu hodinu být zvládne a bude tam v klidu spinkat, jinak do obchodu půjdu, až bude doma přítel…ano, v  práci ho tam asi budu muset občas zavřít, pro jistotu, když budu muset odběhnout do jiné místnosti, třeba, protože potřebuju aby tam 100% zůstal a neotravoval kolegy, ale normálně bude u mého stolu a uvidí na ostatní. 

To zavírání doma při odběhnutí by probíhalo, kdyby byl pes extra ničitel…já nevím, prostě si myslím, že je dobré mít psa naučeného na odpočinek v kleci. Třeba ji vůbec potřebovat nebudeme, ale já to dopředu fakt nevím.
I chovatelka nám říkala, že je dobré naučit psa na klec/kennelku, na výstavách a akcích tam většinou odpočívají, dále klec do auta a další. Nebo nedejbože, kdybych se psem někdy chtěla letět letadlem. 
 

Jinak bude klec otevřená = psí odpočinkový prostor. 

Edit: já se občas asi neumím vyjadřovat, každopádně po přečtení ostatních příspěvků mám na to názor, jako Keriton, prostě to dle mého do dnešní doby patří. Nemyslím tím mít psa zavřeného v kleci, ale myslím ten nácvik, aby toto uměl.

Několikrát jsem četla o zkušenostech, že se psi díky kleci naučili odpočívat (tím myslím psy, kteří s tím měli problém a stále nabízeli chování, případně chodili od ničeho k ničemu), a zvládli odpočívat i na cizích místech ve své kennelce/kleci, protože to je jejich bezpečný odpočinkový prostor. 

balu
balu (1562 příspěvků) 26.07.2023, 08:38:43 xxx.xxx.72.176

Hmm, nejdřív bude pes zavřený v kleci v rámci nácviku. Vy zjistíte, že je to vlastně pro vás velice pohodlné, zavřít psa do klece na hodinku než nakoupíte. Pak třeba na dvě, vždyť on to vydrží, už je v kleci zvyklý, aspoň doma či v práci nic nezničí aniž byste ho neničit učila… A nakonec to dopadne tak, že vždycky, když bude zůstávat sám doma, nebo když se vám to bude hodit, ho do klece zavřete.  

Znovu - zkuste si takový režim na sobě, pořiďte si klecové lůžko a ať vás tam někdo zavírá… 

keriton
keriton (479 příspěvků) 26.07.2023, 08:50:39 xxx.xxx.60.136
balu:

Ložnici ale můžete opustit kdy chcete, projít se po bytě, atd., nikdo vás nenutí v ní být, když nechcete. Přirovnání klece k ložnici je tedy mimo. Moje přirovnání klece ke klecovému lůžku je mnohem příhodnější.

Může pes opustit klec, když je v ní zavřený? Ne! Bude na sto procent spát celou dobu, kdy bude v kleci zavřený? Ne! 

Vy jste se vašeho psa ptala, jestli je mu jedno, jestli je zavřený v kleci nebo v místnosti, nebo v bytě? 


Jen stručně. Může pes opustit místnost, ve které je zavřený? Může se jít vyčůrat? Ne, stejně jako v kleci nebo kotci.

Tuhle jsme přespávali venku a pes se za celou noc nehnul z místa, maximálně vstal, lehnul si na druhý bok (vím to proto, že jsem nemohla spát, byla jsem podvědomě ve střehu, jestli si nebude chtít jít udělat noční výlet), vše na prostoru asi polovičním oproti kleci, kterou má doma.

“Vy jste se vašeho psa ptala, jestli je mu jedno, jestli je zavřený v kleci nebo v místnosti, nebo v bytě?”

Je mu to jedno z toho hlediska, že pokud nebude srozuměný s tím, že má zůstat na daném místě, bude se snažit odejít odkudkoli, ať má prostor jakkoliv velký.

Tenurri
Tenurri (318 příspěvků) 26.07.2023, 09:08:49 xxx.xxx.213.168
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 26.07.2023, 08:38:43

Omlouvám se, ale tato vaše dedukce mi přijde trošku šílená. Nevím kde jste vyčetla, že ho nebudu učit neničit věci, nebo že ho budu zavírat jen tak z pohodlnosti na X hodin, aby něco nezničil. 

Já respektuji, že se naše názory nácviku na klec rozcházejí a už se nehodlám dále nijak obhajovat, ani nic vysvětlovat, jelikož vidím, že to nemá moc smysl.

Naali
Naali (73 příspěvků) 26.07.2023, 09:09:33 xxx.xxx.75.136

Já trpím i když známá zavírá kocoura do koupelny, takže klec je pro mě tabu. To raději holobyt(holopokoj) kdybych řešila ničení. Ale je pravda, že ze všech stran se teď člověk dočte jak je klec super, jak psům nevadí, jak se tam vlastně cítí dobře, protože mají rádi stísněné prostory.
 Já se řídím těmi emocemi, ale věřím, že někteří psi to zvládnou bez úhony.

balu
balu (1562 příspěvků) 26.07.2023, 09:16:56 xxx.xxx.72.176
Odpověď na příspěvek uživatele keriton z 26.07.2023, 08:50:39

Nemůže místnost opustit, ale může vstát, projít se, v závislosti na velikosti místnosti si pohrát, nemusí ležet na jednom místě. A klec? Může vstát, může změnit polohu na jednom místě a to je tak všechno. 

Nejde o to, jestli se pes přesunul nebo nepřesunul, když jste výjimečně spali pod širákem, ale o to, jestli může nebo nemůže. 

balu
balu (1562 příspěvků) 26.07.2023, 09:24:13 xxx.xxx.72.176

Klec je prostě módní, protože majitelé nemusí řešit nějakou výchovu k tomu, aby pes v jejich nepřítomnosti neničil byt. Je to cesta nejmenšího odporu, ale za jakou cenu? Za cenu zavření nejlepšího přítele do cely, za cenu brutálního omezení pohybu. Jak moc se to liší od množky, kde jsou psi taky zavření v klecích? 

megi-the-pes
megi-the-pes (2228 příspěvků) 26.07.2023, 09:29:11 xxx.xxx.61.106
honzapm:

Drobnost - emoce = emociální. 

Je to opravdu šílené, v dnešní době číst. 


Můžete číst v jiné době. ;-)

Klec jako zábranu mají lidé, co nemají předsíň, volný pokoj. Já mám předsíň, ale patery dveře, na což jsem líná.
Vlastně ty dveře nemám. Nemám ráda uzavřené prostory. Megy je po mně. Takže chodí, kam chce. Nesmím teda nechat otevřená okna, máme metr nad zemí a to ona odejde, princezna rozmazlená, co může cokoli. Ale jak týrač nejvyšší jsem jí přikázala, že i když jsou tu lidi v místnosti, sedí na gauči a čeká, esi nějaký imbečlověk nezačne být divný nebo nedám znamení. Pak ho zabije. 
Učila se tak - ani na to nemysli, držení vraždícího psa, povelu “tady si lehni a hlídej, sežereš je potom” a taky že člověk ji teda pak přišel pohladit. To je vodborný článek, co. :- )

biaca
biaca (549 příspěvků) 26.07.2023, 09:33:30 xxx.xxx.47.71

Plně chápu Tenurri, já bych postupovala obdobně - psa bych si zpočátku kvůli klukům brala do práce (tj. nenechala bych samotné štěně s kocoury.) 

Klec jako pelíšek není špatné řešení /pokud by byla stále otevřena - obdoba boudičky, tedy místa kde se pes může schovat a mít klid - i když v mém případě by tam asi klid neměl z důvodu kluků (především malého). U mě by zpočátku sloužila ložnice, která je zabezpečená a bez elektřiny - tedy štěně si nemá jak ublížit, v práci by v nejhorším sloužila lodžie.

Naučení psa na klec také nevidím, jako špatné řešení - např. při řízení - osobně já potřebuji klid. 

keriton
keriton (479 příspěvků) 26.07.2023, 10:31:37 xxx.xxx.60.136

“…protože majitelé nemusí řešit nějakou výchovu…”

Opět absurdní představa, jak vůbec probíhá výuka psa k odpočívání v kleci…. 🙂 

Tenurri
Tenurri (318 příspěvků) 26.07.2023, 10:53:37 xxx.xxx.213.168

Já si ještě dovolím otázku. Někdo tu zmiňoval zavírání koček v koupelně. 
To bych samozřejmě taky neudělala a bylo by mi z toho špatně, ale já tu vnímám ten rozdíl kočky a psa. Kočku nenaučím na povel ležet hodinu, dvě na místě (v pelechu). Teď myslím i bez klece.
Jaký je rozdíl, pokud budu doma a budu třeba uklízet nebo vařit a budu chtít, ať pes prostě leží v pelechu a odpočívá tam a nemotá se mi pod nohama. Dejme tomu mimo klec. Prostě bude pod povelem “místo” a “zůstaň”. Za předpokladu, že všechny kritéria bude zvládat (jsem sám v místnosti a musím ležet dvě hodiny v pelíšku). Jaký je v tu chvíli rozdíl, jestli takto bude muset vydržet na pelechu mimo klec vs v kleci? Je tedy i špatně povelovat psa na místo, protože si nemůže v tu chvíli odejít kam chce? 

Ale o to přece jde, ne? Já chci, aby ten pes měl cílený odpočinek, ne aby si mohl odcházet kam se mu zachce místo odpočinku. Ono by to taky potom mohlo dopadnout tak, že ten pes odpočívat nebude vůbec a bude stále něco vymýšlet až budu mít psa, co nebude umět odpočívat a bude to průšvih.

Prosím pořád se bavíme o nějakém časovém úseku například hodiny, Nepíšu a nikdy jsem nepsala o zavírání psa do klece na 8hodin. 

Edit: ještě si myslím, že tady je hlavní problém to slovíčkaření “pelíšek” vs “klec” protože klec mají lidi v hlavě zarytou jako zlo a týrání, ale z pohledu psa v tom přece není žádný rozdíl, kde zrovna musí ležet, ne? Jestli bude dvě hodiny ležet v pelíšku na polštářku, nebo dvě hodiny v pelíšku, který my označujeme jako klec.

Xerxova
Xerxova (775 příspěvků) 26.07.2023, 11:01:43 xxx.xxx.235.72

já zase nerozumím tomu, proč má být pes pod povelem, když třeba uklízím. Na to je povel “vypadni” , nebo to podpořím nějakou kostí na okus… ale přeci ho nebudu “násilím držet” na jednom místě. Běžně unavený pes odpočívá sám (jasně výjimky jsou, ale to jsou výjimky) - není normální, aby “musel řízeně” ležet… Nechte být psa psem - ať si sám řeší, kdy a kde chce spát a případně kdy vám chce být  za patama… Jasně, jsou momenty, kdy je nutné aby byl tam, kde chci. Ale je to výjimka, ne standard. Vždyť jsme smečka, a ne trvalé vojenské cvičení…

Thielli
Thielli (605 příspěvků) 26.07.2023, 11:07:15 xxx.xxx.65.248

Tak já na sebe prozradím, že jsem taková hysterka vůči klecím, že nejen, že do klece nic sama zavírat nechci (i naše 4 morčata měla morčatárnu s dvěma patry velikosti 170x60), a čuby nedostávají k jídlu ani kuře ani prase, protože to všechno žije v těsných klecích. 

Ta kennelka by pro mne byla varianta pouze jako pelech se střechou, příjemné odstínění od ruchu kolem, takže s otevřenými dvěřmi. Holky mají na lodžii pelech volně i boudu a střídají to. Někdy si do té boudy samy rády zalezou jako dítě do domečku. Třeba když kolem lítá masařka 😄

Rozumím tomu argumentu v práci. Když bude psisko naučené tam mít svůj prostor, bude si do ní chodit lehat jako do boudy a po přijetí té boudy tam třeba ty dveře na hodinu budou zavřené, myslím, že to psík přežije. Při cestování autem je také hodinu na prostoru, na kterém se sotva otočí, a to i když je na kšandách na sedačce. Doma ale zavírání psa do klece také považuji za blbé… 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.