Aktuálně: 1 908 inzerátů282 964 diskuzních příspěvků20 165 uživatelů

Vlci v české krajině – zdroj sporů mezi farmáři a ochránci

lesakm
lesakm 20.05.2026, 21:38:54 xxx:xxx.2124:fb5a
kometa:

ale že se to tu může rázem zamořit radioaktivitou na tisíce let

A jak byste to řešil vy? Zavřít všechny JE? A způsobit black out v polovině světa?

Lidstvo tu elektřinu jaksi potřebuje. Teda jeho většina - Křovákům a Aboriginům by to bylo jedno.


Tak v Německu si po Fukušimě řekli že jim to za to riziko nestojí a zavřeli je, a stalo se něco ? nestalo , ale nejde jen o riziko jde taky o to že je to nedražší zdroj EL jaký existuje už nyní máme díky ČEZu nejdražší elektřinu v poměru k příjmu v Evropě chceme ji tu snad mít nejdražší na světě ? A co s tím odpadem ? jsme 6tý největší vývozce EL na světě a budeme tu stavět za státní peníze bloky produkující další  jaderný odpad který nám tu navěky zůstane, aby si ČEZ mohl vyvážet EL za poloviční ceny než bude účtovat nám ? vývozní cenu bude muset přizpůsobit světové ceně která bude díky větrným parkům v moři klesat a už nyní je 3x nižší než z jádra a my budeme platit "garantovanou cenu aby se mu to všechno vůbec vyplatilo,  Má tohle pro nás nějaký smysl ? a vyvážet tu  EL bude muset třebas nakonec  i za zápornou cenu protože JElektrárna se dá regulovat pouze v omezeném rozsahu takže vyrábí stále i když EL zrovna  není potřeba . Tady je každý pro jádro ale kolik nás to celé bude nakonec stát o tom je jaksi ticho po pěšině .🐑ML.

lesakm
lesakm 20.05.2026, 21:45:12 xxx:xxx.2124:fb5a
trojAAAcko:

Na napětí až tolik nezáleží - nedá se vždy přesně říct jaká rána to bude jen podle napětí, hlavně jde o Ampéry a výkon trafa a proud se dá snadno dopočítat podle Ohmova zákona a prvního Kirchhoffova zákona - odpor se dá dohledat podle tabulek a změřit odpor ohradníku taky není problém. Pokud byste měl 10 kV a výkon trafa 10W tak byste nic nepocítil, protože i napěťové hladině 10kV Vám tělem více než 10W (resp. 1mA což nic není) stejně nepůjde. Jinak v podstatě máte pravdu, že se jedná o nebezpečné napětí a spadá to už myslím pod VN (vysoké napětí). Když přihlédneme k tomu, že budeme čůrat do výšky “(čím výš, tím větší “samec”) - Lupus4" tak i pro zdravého člověka jako jsem třeba já tak stejně nebude stálý “proud” moči nebude (dojde k přerušení obvodu) takže bych se nebál a není vlastně možnost tu ránu dostat. 😀


Tak si zkuste šáhnout na ohradu která hází 10000 a potom tu stejnou zarostlou trávou která dává už jen 2000V a uvidíte , tedy spíše pocítíte ten rozdíl napětí v praxi poznají to i ovce jak to klesne pod 4000 začínají “cestovat”.🐑ML.

lesakm
lesakm 20.05.2026, 21:47:32 xxx:xxx.2124:fb5a
Sardullah:

Proti srnkám? A to fungovalo? Srny u nás jsou dost oráchlé salámistky. Alespoň ty, co vídáme v naší procházkové lokalitě. Jsou zvyklé, že tam chodí lidi, lidi se psy a jako když už je člověk hodně blízko tak teda poodejdou dál a koukají jestli ten dvounožec se psem půjde jejich směrem a budou se muset přesunout jinam.

Vylezou z lesa na lesní cestu asi 5 metrů ode mne a zastaví se a stojí a čumí na ženskou se dvěma psy a ne, aby si ty hnědý čůzy řekly…” ježíší… člověk a se psem… dělej Máňo zdrháme”, tak to otočím já, abychom srnečky nestresovali tím, že půjdeme směrem k nim.

Prostě si neumím představit, že takový srnky, by si něco dělaly z nějaké lidské značky.


No nevím jestli to na srnky funguje jen jsem slyšel že se to dělá🐑ML.

lesakm
lesakm 20.05.2026, 21:53:36 xxx:xxx.2124:fb5a
Buggyra:

Tak já mám pořád za to, že vlci se bojí lidí jako tvorů. Asi se nebudou bát jejich značky (ostatně to by pomalu nemohli migrovat Evropou, kdyby lidský pach byl překážka). Pokud uznají označené teritorium za území, kterému by se měli vyhýbat, nebude to nejspíš proto, že by se báli značky, ale spíš z toho důvodu, že nechtějí riskovat reálné setkání s jejím autorem. Si myslím osobně. A teď je otázka, zda pokud si ověří, že autor značky není poblíž, budou značku brát nějak vážně, když budou mít hlad.


Nu což, už nám tu za kopcem pobíhají a “tonoucí se stébla chytá” takže vyzkouším vše co se jen dá a potom to po “vlčích jatkách”  nakonec zabalím stejně jako všichni ostatní stejně postižení, njn. 🐑ML.

Buggyra
Buggyra 21.05.2026, 06:43:10 xxx.xxx.198.226
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesakm z 20.05.2026, 21:38:54

hele, a nestaví se ty nové bloky náhodou proto, že ty staré dosluhují?

trojAAAcko
trojAAAcko 21.05.2026, 09:50:14 xxx.xxx.253.36
»
Odpověď na příspěvek uživatele lesakm z 20.05.2026, 21:45:12

Tak já si šáhnul i na půl miliónu Voltů (Teslův transformátor) a nic se nestalo a nic jsem necítil. 😉 Běžně když nemám fázovku tak napětí v zásuvce zkouším prstem a citím jen lehké brnění pokud je pod napětím, protože na to mám jeden fígl, že neshodím ani chránič.

Jak říkám, to co je “cítit” je proud, ne napětí. To je základ elektrotechniky prvního ročníku SŠ a někde i v osnovách na ZŠ ve fyzice. Odpor těla je “fixní” hodnota která je tabulkově dohledatelná a musíme logicky přihlédnout třeba k tomu co má člověk za boty, mokrý ruce apod…, napětí je vždy napsaná na trafu (pokud budeme brát ideální stav - laboratorní prostředí) a proud se snadno dopočítá. 

Třeba psa to může nakopnout více než člověka z jednoduchého důvodu. Pokud člověk dělá manuální práci tak má logicky “tlustší” kůži na prstech čím se zvyšuje odpor a člověk se vždy dotkne rukou a ne hlavou. Zatímco u psa je nejpravděpodobnější, že se dotkne nejdříve čumákem kde minimum odporu oproti tělu či ocasu a hlavně ten proud prochází přes hlavu do nohou (+ nemají obutí jako člověk) takže toho psa to nakopne mnohem víc.

Takže když si mám zkoušet sahat třeba na 10 kV, tak Vy si klidně zkuste rozebrat zásuvku a dotknout se fáze bez bot na nohou a potom si vemte velký gumový boty (kanady / steely) s tlustou podrážkou a pod to klidně i tlustou gumovou podložku a nic neucítíte a ani neshodíte chránič, přitom napětí je úplně stejné v obou případech a to “jen” 230V +- 10%. 😉 Taky mám odzkoušeno.

U tich ovcí je potřeba vyšší napětí kvůli paznechtům, protože mají prostě vyšší odpor než je tělo a jsou “izolováný” od země lépe než člověk na boso či i s botami. Proto se to pak následně dohání napětím a aby to bylo bezpečné pro lidi, psy a jiný zvířata které by se potenciálně mohli dotknout tak se omezuje výkon trafa tak aby to nikoho nezabilo a maximálně se spálí vinutí toho trafa kvůli přetížení. Je to celé o trojúhelníku napětí / odpor / proud. Takže pokud “cítíte” rozdíl mezi 10kV a 2kV neznamená, že to co je cítit je napětí a ne proud.

Ale jestli si pořád stojíte za svým napětím, tak mi vysvětlete proč se jističe řeší podle proudu a ne napětí a průřezy podle jmenovitého proudu jističe. Snad každého elektrikáře napětí prostě moc nezajímá. Napětí je zajímavé skoro jen v případě pokud chce vědět zda bude zapojovat jednofázovou nebo třífázovou (sdružené napětí - 400V) zásuvku v garáži a mohl si připravit správný materiál.

lesakm
lesakm 22.05.2026, 00:39:29 xxx:xxx.c6b3:5d91
trojAAAcko:

Tak já si šáhnul i na půl miliónu Voltů (Teslův transformátor) a nic se nestalo a nic jsem necítil. 😉 Běžně když nemám fázovku tak napětí v zásuvce zkouším prstem a citím jen lehké brnění pokud je pod napětím, protože na to mám jeden fígl, že neshodím ani chránič.

Jak říkám, to co je “cítit” je proud, ne napětí. To je základ elektrotechniky prvního ročníku SŠ a někde i v osnovách na ZŠ ve fyzice. Odpor těla je “fixní” hodnota která je tabulkově dohledatelná a musíme logicky přihlédnout třeba k tomu co má člověk za boty, mokrý ruce apod…, napětí je vždy napsaná na trafu (pokud budeme brát ideální stav - laboratorní prostředí) a proud se snadno dopočítá. 

Třeba psa to může nakopnout více než člověka z jednoduchého důvodu. Pokud člověk dělá manuální práci tak má logicky “tlustší” kůži na prstech čím se zvyšuje odpor a člověk se vždy dotkne rukou a ne hlavou. Zatímco u psa je nejpravděpodobnější, že se dotkne nejdříve čumákem kde minimum odporu oproti tělu či ocasu a hlavně ten proud prochází přes hlavu do nohou (+ nemají obutí jako člověk) takže toho psa to nakopne mnohem víc.

Takže když si mám zkoušet sahat třeba na 10 kV, tak Vy si klidně zkuste rozebrat zásuvku a dotknout se fáze bez bot na nohou a potom si vemte velký gumový boty (kanady / steely) s tlustou podrážkou a pod to klidně i tlustou gumovou podložku a nic neucítíte a ani neshodíte chránič, přitom napětí je úplně stejné v obou případech a to “jen” 230V +- 10%. 😉 Taky mám odzkoušeno.

U tich ovcí je potřeba vyšší napětí kvůli paznechtům, protože mají prostě vyšší odpor než je tělo a jsou “izolováný” od země lépe než člověk na boso či i s botami. Proto se to pak následně dohání napětím a aby to bylo bezpečné pro lidi, psy a jiný zvířata které by se potenciálně mohli dotknout tak se omezuje výkon trafa tak aby to nikoho nezabilo a maximálně se spálí vinutí toho trafa kvůli přetížení. Je to celé o trojúhelníku napětí / odpor / proud. Takže pokud “cítíte” rozdíl mezi 10kV a 2kV neznamená, že to co je cítit je napětí a ne proud.

Ale jestli si pořád stojíte za svým napětím, tak mi vysvětlete proč se jističe řeší podle proudu a ne napětí a průřezy podle jmenovitého proudu jističe. Snad každého elektrikáře napětí prostě moc nezajímá. Napětí je zajímavé skoro jen v případě pokud chce vědět zda bude zapojovat jednofázovou nebo třífázovou (sdružené napětí - 400V) zásuvku v garáži a mohl si připravit správný materiál.


U ohradníku je to ale docela jinak  než v v domovní el. síti,  ohradník musí být bezpečný a nikoho nezabít, takže tam tečou pouze bezpečné ! “minimální” proudy a výkon (síla) úderu je dána právě napětím podle vzorce P=U x I  kde P=výkon U=napětí a I= proud který je tu uměle omezený minimální a neměnný, výkon úderu  ohradníku pokud se nemění proud je tudíž dán hodnotou napětí a nikoli proudu, ostatně proto vám i každá zkoušečka ohradníku ukazuje hodnotu napětí na ohradě proti zemi.🐑ML.

lesakm
lesakm 22.05.2026, 00:45:40 xxx:xxx.c6b3:5d91
Buggyra:

hele, a nestaví se ty nové bloky náhodou proto, že ty staré dosluhují?


Těm starým naopak budou prodlužovat životnost jak to jen půjde, ale ono to je nakonec asi jedno protože zásoby uranu na výrobu paliva jsou na zemi už asi jenom na 100let a pokud se postaví nové bloky tak tím méně takže se to za chvíli stejně bude muset s el řešit jinak a doufejme že tu nedojde k žádné havárii která by nám zničila domovy🐑ML.

Buggyra
Buggyra 22.05.2026, 07:38:41 xxx.xxx.198.226

No ony ty v současnosti stavěné bloky budou mít životnost určitě nižší než 100 let, takže to vlastně úplně fajnově vyjde. A získá nám to čas na stavbu alternativních zdrojů a vyřešení ukládání energie.

Jako dlouhodobý cíl jistě je, využívat energii Slunce 24/7 podle toho, kde se zrovna nachází, a posílat ji na Zem z nějaké oběžné dráhy. Ale na to si ještě počkáme. No vývoj jde rychle, třeba za 100 let to tady na pohodu bude.

Havárie jaderky se nějak nebojím. To už spíš že na ni někdo hodí bombu.

Sarah01
Sarah01 22.05.2026, 08:08:24 xxx.xxx.11.197

Já teda radši snesu ve svojí blízkosti JE než ty pitomé větrníky. Nejzávažnější havárie JE byly jen dvě, a to právě Černobyl a Fukušima. Od havárie v Černobylu uběhlo 40 let a překvapivě příroda v místě a okolí se s tím vyrovnává daleko rychleji, než by se čekalo. Radiace přímo v místě havárie dosahuje běžných hodnot, zvířata tam žijí kupodivu ve výborné kondici a dokonce přímo v zóně žije nelegálně více než stovka lidí a někteří z nich jsou věkově nad 80 let. To jsou údaje přímo od cestovatelů, kteří dané místo navštívili. Samozřejmě nechci snižovat vliv radiace po havárii na zdraví populace v Evropě, ale nalijme si čistého vína…..lidstvo je na elektřině dnes už závislé, svítit petrolejkama nikdo nechce a prát v potoce taky ne. Takže holt musíme z něčeho slevit. A než mít za humny bordel z větrníků, které dosloužily (ano, ty firmy, který to mají likvidovat, se na to často vykašlou a nechají to přímo na poli), tak radši jádro.

Buggyra
Buggyra 22.05.2026, 08:12:59 xxx.xxx.198.226

Já jsem teda pro budování všech dostupných zdrojů energie. Ani by mi nevadilo dotěžit to uhlí. Ale rozhodně nejsem ani proti větrníkům, větrníky a uhlí a foto a JE, každé má svoje pro a proti, každé nese nějakou uhlíkovou nebo lidskoprávní nebo životněprostřeďovou stopu, no energie prostě bude potřeba čím dál více, to je jisté.

Sarah01
Sarah01 22.05.2026, 08:17:59 xxx.xxx.11.197
Buggyra:

Já jsem teda pro budování všech dostupných zdrojů energie. Ani by mi nevadilo dotěžit to uhlí. Ale rozhodně nejsem ani proti větrníkům, větrníky a uhlí a foto a JE, každé má svoje pro a proti, každé nese nějakou uhlíkovou nebo lidskoprávní nebo životněprostřeďovou stopu, no energie prostě bude potřeba čím dál více, to je jisté.


Jj, dotěžit uhlí a ty větrníky v nějaké rozumné míře, ale ne ta navrhovaná pole, jak jsou teď v tom plánu akceleračních zón. Poláci třeba těží uhlí dál a ze zákazu EU si nic nedělají.

Buggyra
Buggyra 22.05.2026, 08:19:50 xxx.xxx.198.226
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.05.2026, 08:17:59

Oni jejich politici to totiž na půdě EU umějí prosadit. A pak oni na to mají, platit EU pokuty (povolenky). A nám náhrady. Třeba se to jejich politikům k něčemu hodí. Naši chlapci také koukají hlavně co jim z toho kápne. A tady z toho zdá se nic…

Sarah01
Sarah01 22.05.2026, 08:41:39 xxx.xxx.11.197
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 22.05.2026, 08:19:50

Třeba co se týká hnědouhelnýho dolu Turów, tak ty pokuty ani nezaplatili a jedou dál.

Sardullah
Sardullah 22.05.2026, 09:02:37 xxx.xxx.221.235

Jenom k těm JE… Černobyl bouchnul, protože tam prováděli nějakou zkoušku a teda takhle ošklivě to dopadlo… mohl za to i typ reaktoru a ten my tady nemáme. A Fukušima… možná kdyby nestála u moře a stála víc ve vnitrozemí, tak by se taky nic nestalo.

U JE alespoň tady u nás vidím nej nebezpečí taky v tom, že na ní někdo hodí bombu.

No ať už budeme vyrábět elektrickou energii jakkoliv, tak hlavně, aby jí bylo dost v každém ročním období, ve dne v noci a aby byla za nějaký normální peníze, protože nedostatek může klidně způsobit to, že se tady začneme rubat a to nikdo nechce.

Škoda, že tady nemáme víc  velkých řek vhodných pro vodní elektrárny… to by se ta elektřina vyráběla..

Sarah01
Sarah01 22.05.2026, 09:32:57 xxx.xxx.11.197
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 22.05.2026, 09:02:37

Škoda, že tady nemáme víc velkých řek vhodných pro vodní elektrárny… to by se ta elektřina vyráběla..

V posledních letech bývá málo vody, třeba co jsem viděla na Labi v Děčíně, tak fakt bída, vody je hodně jenom při povodních. Takže vůbec netuším, jak by to s tou výrobou el. bylo, kdyby jich bylo víc.

Buggyra
Buggyra 22.05.2026, 09:42:38 xxx.xxx.198.226
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.05.2026, 08:41:39

Pokuty nevím, ale odškodnění zaplatili. Na Vítkově se za to dokončil vodovod.

Ph (neregistrovaný) 22.05.2026, 09:43:46 xxx.xxx.162.196

Jdu se podivat, co je noveho s vlky - tady je diskuze o elektrine jen? 😇

Mame potvrzeneho vlka na Praze-vychod. Z jedne strany divocaci,  z druhe vlci.  A pak ze nesplyneme jednou s prirodou…

Sarah01
Sarah01 22.05.2026, 09:47:32 xxx.xxx.11.197
Ph:

Jdu se podivat, co je noveho s vlky - tady je diskuze o elektrine jen? 😇

Mame potvrzeneho vlka na Praze-vychod. Z jedne strany divocaci,  z druhe vlci.  A pak ze nesplyneme jednou s prirodou…


Z těch prasat mám teda větší vítr zatím, do lesa jenom na vodítku. ☹️

Ph (neregistrovaný) 22.05.2026, 09:59:36 xxx.xxx.162.196
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 22.05.2026, 09:47:32

tak ja z 90% vencim v lese. Muj pocit je, ze v lese je vlastne bezpecno - psi mi divocaky “hlasi” . Vim, ze tam nekde jsou, ale maji prostor se vyhnout. Pravda je , ze brzy po ranu jim do reviru teda nelezu, to se taky bojim 😀

To napadani byva zhusta . v zastavbe. Kde nemaji jak vyklidit prostor.

Jsem zvedava, jestli se ten vlk potvrdi - tvari se vsichni, ze to byl vlk. Jestli uz lezou do takhle huste obydlenych oblasti -tak by me fakt zajimalo, kolik jich je…realne


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.