Aktuálně: 4 945 inzerátů174 069 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Jedovaté rostliny ? Ano, ale..

tom4
tom4 (51 příspěvků) 01.02.2024, 16:08:06 xxx.xxx.89.132

Jen ještě k akátu- ano, je to jedovatá rostlina, rep. strom , ale- je to jedno z nejlepších dřev na uzení masa. Jeho pyl a nektar včelstva využívají a akátový med je velmi ceněný.

Známý botanik, p. profesor Větvička mnohokrát vyprávěl, jak jako děti milovali smažené “myši”, jak tomu říkali, a sice v lívancovém těstě obalené květy akátu ! I ocásek to má…

Takže ono to s tou jedovatostí je zvláštní. Je však pravdou, že akát pod sebou nesnese jiné stromky, než zase výmladky akátu.Vše ostatní hyne.

Akátové dřevo je krásné kresbou i barvou, málokdo ví, že dříve se třeba akátovým dřevem dláždily průjezdy městských domů, aby dřevo tlumilo hluk kočárových kol.Akátové kostky se kladly do pískového lože. Taková dlažba zůstala dodnes v průjezdu kliniky v Apolinářské ulici, kde sídlila pražská záchytka..

Tom50
Tom50 (388 příspěvků) 02.02.2024, 08:58:30 xxx.xxx.139.252

O uzení akátem jsem neměl tušení a kratinká zmínka ve filmu Zlatí úhoři, kde starý Prošek říká hamižnému uzenářovi aby si porazil jeho akát, jsem myslel, že je překlep, když je akát jedovatý. A z toho bude tedy plynout, že jedy a tudíž ani pozitivní látky se do kouře neuvolňují a tak…

Ale kdyby tomu tak bylo, nefungovalo by kouření a ani hulení. Pro mě je to uzení záhada.

Podlahy s dlažbou z dřevěných špalků budou v tisících průjezdů v Praze a nejen tam. Jen jsem nevěděl, že byly akátová (je to logičtější, akát nehnije). Měl jsem za to, že mi někdo říkal, že byly dubové. Ano, jsou tam namnoze už přes sto let a jsou beze změny a dokud je nevyndají, budou tam ještě dlouho.

Pyl akátu je pro včely jistě super, ale pozor, akát nad 300 mnm nemeduje a i v nižších polohách nemeduje všude a vždycky. Nikdy jsem akátový med neměl, i když je akát hojný. Zajímavé je, že v lokalitě, kde nyní včelařím, se téměř nevyskytuje.

Varování. Ekoteroristé plíživě prosadili do českých zákonů, že vysazení akátu v CHKO je trestným činem. Moc se o tom neví, většinně slušných lidí to připadá jako nemožné, je to ale realita.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (595 příspěvků) 03.02.2024, 07:54:38 xxx.xxx.171.177

Ono je toho víc, co prosazují. Jen by mě moc zajímalo, jak mi kdo dokáže, co jsem kam zasadila. 

Když jsem dělala ve škole, měli jsme tam dost cikánů. Celkem s nimi byla zábava. Svým způsobem to byla škola života . Jednou jsem se s nimi bavila o policii a vyšetřování, protože zrovna jednoho odvezli. Říkali mi, pani mistrová, nikdy se nesmíte k ničemu přiznat. I kdyby vám řikali,  že vás někdo viděl i kdyby vás kamera natočila, nikdy se nepřiznejte. Dokud se nepřiznáte, tak vám to nedokážou. Navíc přiznání je sice polehčující okolnost, ale nemá vliv na výši trestu. Jo, něco ta moudrá dítka uměla dokonale. Nevím kolik jsem je toho ze zahradničiny naučila já, ale já se toho od nich naučila dost.😜😇

tom4
tom4 (51 příspěvků) 21.02.2024, 16:14:41 xxx.xxx.89.145

Budeme pokračovat o jedovatých rostlinách. Za nedlouho pokvetou konvalinky-jedovaté poměrně dost, i voda z konvalinek ve váze je jedovatá. Včelám neškodí, rády je navštěvují a většině lidí konvalinky pěkně voní. Dalším příkladem je ocún . Kvete na podzim a včely z něj nosí neuvěřitelné množství pylu. Rostlina je jedovatá, ale přeci není účinnějšího léku na záchvat dny , než je kolchicin získávaný z této zajímavé rostliny. Sice to má, řekněme , vedlejší účinky 😊, ale záchvat dny poleví skoro okamžitě .Znáte Oměj šalamounek ? Jedovatý až běda, ale včely jej na zahradě neomylně najdou a jeho pyl sbírají.Nakonec i náprstník-v zahradách známe ten růžový, u nás divoce rostou i náprstníky s květem žluto zlatým a oba včely navštěvují velmi hojně.  Náprstník navíc díky svým postupně rozkvétajícím květům poskytuje včelám pastvu poměrně dlouho. No a kdo by neznal léky na srdce , které se z látek obsažených v náprstníku vyrábějí ? 

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 21.02.2024, 17:00:09 xxx.xxx.95.92
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 21.02.2024, 16:14:41

Digitalis sice znám, léta jsem ho dávkovala babči, ale náprstníku se u mě bohužel nedaří, zkoušeno opakovaně na různých místech. Lék na dnu neznám, taky nemusíme mít všechno😉 Ocůny mám na louce, i v okolí pozemku. I konvalinky (i růžové, což už není moc vidět, asi se nějak postupně přepýlily) oměj se tak nějak přesévá sám.

kometa
kometa (4184 příspěvků) 21.02.2024, 19:06:45 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 21.02.2024, 17:00:09

Zvláštní, já vídám náprstník docela často, na zahradách i volně v přírodě. Tak mi přišlo, že je to nenáročná kytka. Že kromě světla nic moc extra nepotřebuje.

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 21.02.2024, 19:24:33 xxx.xxx.95.92
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 21.02.2024, 19:06:45

Vlhko  a polostín, ani jedno moc nemám. Respective mám buďto jedno, nebo druhé. Nejspíš ani nebude mít rád těžké půdy, ale humusoidní, což tu taky nemáme. Volně v přírodě tu neroste nikde v okolí, viděla jsem ho jen kdysi u jedněch sousedů na zahradě. 

kometa
kometa (4184 příspěvků) 21.02.2024, 19:29:56 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele lesnizinka z 21.02.2024, 19:24:33

Já ho právě e svém okolí potkávám často, jak jsem psala. Ale podmínky pro jeho růst jsem konkrétně nezkoumala. Vím, že ho mají ho lidi na zahrádkách, kde rozhodně polostín není. Kvalitu půdy nedokážu posoudit.

Volně roste, co jsem viděla, i kolem asfaltek v lese nebo na mýtinách. Tam by to podmínky polostínu a vlhka splňovalo. Novohradské hory.

lesnizinka
lesnizinka (1541 příspěvků) 21.02.2024, 19:42:36 xxx.xxx.95.92

No jo Kometko, to je jiný svět, tu už je skoro Sahara, o nějaké rašelinové půdě si můžem tak akorát nechat zdát. Jen jíl a kamení😟 Borůvky od nás rostou vzdušnou čarou cca 40km, nejblíž asi v Buchlovských horách.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.