Aktuálně: 4 978 inzerátů173 987 diskuzních příspěvků17 750 uživatelů

Darwinův princip

bohemia.gallne (neregistrovaný) 25.03.2024, 03:21:05 xxx.xxx.3.203
Varaxi:

Je bourec domestikovaný?
Je.

Křivost banánů - tam šlo o to, že banány, které byly napadené parazity, rostly co do křivosti nestandardně. Protože do banánu ale nikdo nevidí a docházelo k tomu, že se prodávaly neplnohodnotné banány do EU, rozhodla se EU zakázat dovoz špatně rostlých banánů. Tím pokryla veškeré nakažené banány, bohužel i pár těch, které rostly nestandardně z jiných důvodů. Ale díky tomu se nemusíte obávat, že si tu koupíte poškozený banán. 
A to je ono, ten Váš přístup - proč si o tom něco zjišťovat, když na to můžu nadávat. 

Podporuji místní včelaře, kupuji si od nich med, doporučuji je dál, dělám jim překupníka do Prahy, hlásím, když vidím ulítlý roj… Většinou to jsou lidé s otevřenou myslí, se zájmem a přehledem. 
Já respektuji jiné názory, ale někdy je prostě definice daná. Bod je nejmenší prvek v geometrii. Bronz je slitina mědi a cínu. Včela je domestikovaná. 


Největším mínusem vaší generace je absence kritického myšlení. Na základě bezmyslenkoviteho přejímáni  “zaručených” dogmat jste schopni stát ve frontách a tečky, protože odborné kapacity…  S takovým uvažováním jděte k šipku.

Za svůj život jsem definic na téma domestikace četl několik. Dokonce i v osnovách mé profese. Nikdy ale nic tak hloupého co tady prezentujete jako dogma přez které nejede vlak, jen proto, že tuhle hloupost přijaly odborné kapacity vědeckého světa. Zřejmě podobni odborníci podle kterých je jediným problémem planety co2. Podle jejích tvrzení je dnes třeba bílý nosorožec domestikovaný druh. Co na to říct. To nemůže tvrdit nikdo odborně vzdělaný ale jenom vůl. 

Zdá se že bohužel může. Nic proti, at si tvrdí kdo chce co chce. Ovšem jen do té doby, než je takové tvrzení rádoby světových odborníků vydáváno za jedinou neoddiskutovatelnou pravdu. Ať si každý přejímá co chce ale proboha nevnucujte tyhle progresivisticke pindy všem. Už jen proto, že přijdou jiní rádoby vědci, kteří za pár let budou osvíceně tvrdit zaručeně něco jiného.

megi-the-pes
megi-the-pes (2207 příspěvků) 25.03.2024, 06:02:33 xxx.xxx.124.255
goro:

…no  včela človeka nepotrebuje…😕…ale ak sa z našich úľov vyrojí a pokúsi sa žiť v prírode bez človeka, viac ako 85% takýchto včelstiev uhynie do zimy a ďalšie % nedožije do druhej  zimy… je skoro zázrak “prešlachtená” kranka prežije bez človeka… 


Úplně jste přes politiku zazdili tento názor. 

Pes je domestikovaný, nemá problém přežít v přírodě, bez člověka, rozmnožovat se.

Co ty včely teda? Goro má taky tečku?
 

bohemia.gall (neregistrovaný) 25.03.2024, 07:22:08 xxx.xxx.3.203
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 25.03.2024, 06:02:33

Co ty včely? No, Goro moc dobře ví v čem je problém, že to se stupněm zdomácnění nemá az tak moc co delat a když bude chtít napíše o odpovedich na vaše otazníky sám. 

Jo a pes je typický představitel domestikované ho druhu. Zahrnuje naprosto vše co ma definovat slovo domestikovaný. Na rozdíl třeba od nosorožce. Sam bych chtěl vědět, kolik psů a jejich plemen je schopno přežít bez člověka v přírodě a dal se rozmnožovat. Asi by to byl masakr dosahující sotva deset procent 

megi-the-pes
megi-the-pes (2207 příspěvků) 25.03.2024, 07:33:23 xxx.xxx.124.255
Odpověď na příspěvek uživatele bohemia.gall z 25.03.2024, 07:22:08

Právě že ne. Problém by měli jen ti, co mají krátkou hlavu, ono se to ví, proto jsou v některých zemích zakázaná ta plemena, co nejsou schopna normálního života. Jsou psi, kteří žijí divoce dodnes, ale i s lidmi - basenji např. - a spousta psů, která zdivočela. Nemají problém s potravou, zimou. Psi se velmi rychle vrátí k funkční podobě, stane se z nich “šakal”, dá se to pozorovat na psech v Indii třeba. Ti mopsové apod. samozřejmě nepostupují do dalšího kola.
Přežije silnější, ne. 🙂
To samé se bude dít asi u koní, krav, kočka nás nepotřebuje vůbec… 🙂
Tahle podmínka bude teda docela… k vyhynutí to rozhodně není.
Včela není změněná na krátkou hlavu, ale esi platí to, co říká goro, dalo by se říct, že je polodomestikovaná. A pokud člověk dělá selekci, zasahuje do rozmnožování včel atp., pak včelu domestikuje.

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 25.03.2024, 10:54:47 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 25.03.2024, 07:33:23

Kdybyste se obtěžovala přečíst si aspoň můj pilotní, nebo otevírací článek tohoto vlákna, došlo by vám, jak moc mimo mísu jste. Otevřel jsem toto téma právě proto, že včela by dozajista přežila a sama by se ubránila virům i parazitům. Jenže právě jen a pouze prostřednictvím mechanizmu, který jsem nazval pro zjednodušení Darwinovým principem. Zopakuju vám oč v něm jde, ano?

Příroda pouze systémem pokus - omyl selektuje za cenu masového umírání. Přežije procento? Promile nebo jen setiny promile? Něco ale přežije vždy. Nebude na ohromném území, třeba jako je celá Evropa sto let včela? To “milující matce” přírodě vůbec nevadí. Nevadí ji ani tisíc let a ani milion, má nekonečně času… Já ten čas nemám a někde to dávám jako řečnickou otázku, zda vy a vám podobní ten čas máte, já ho nemám.

Vyhynou celé rostlinné ekosystémy, vyhynou celá hmyzí společenstva a všichni obratlovci zavíslí na hmyzu a rostlinách určitého typu. Převládnou jen větrosnubné rostliny a trávy, zmizí většina květeny. A tohle je maceše přírodě úplně fuk. Klidně nechá vychcípat lidi a nahradí je nějakými mloky, lišejníkem nebo taky třeba na milion let ničím!!!!! Tohle všechno jako by sluníčkáři, věčně se ohánějící vědou jako nevěděli. Někdy to na mě dělá dojem, že to skutečně nevědí a že je žene jen tupá Víra a protože je Kristus a Bůh už zastarale nemoderní, a protože slabí potřebují nějakou Víru, zvolí si Globála Oteplouše. Brzy ho opustí a novým spasitelem se stane mentállně postižená Gréta. Když ta proflákne a na kongresy o klimatu létá tryskíčema, zmizí v propadlišti i ona. Nyní je moderní Velký Padouch Uhlík - to je Ďábel a nový bůh je Green Deal. A zítra nás tito nevzdělní, mobilama zblblí magoři budou nutit uctívat Sněhurku a 7 trpaslíků! Zakážou vstup do lesů a už nyní vysazují pratury, vlky a těší se na medvědy, aby měli důvod zakázat vstup do lesů, jako že to je v zájmu lidí. A tak dále.

Přesto, že mi mockrát nesedl BG a v mnohém se s ním neshodnu, přesto doporučuju velmi pozorně prostudovat jeho názory tady v CHZ.

Také doporučuji najít si Gorovo vlákno o tom, jak včelařinu a celé naše životy ovlivňuje politika. To já nevymyslel, že politika mi ničí život, mám tu výhodu, že umím rozpoznat nepřítele. Vy politiku nechcete v hloupé představě, že o čem se nebude mluvit, to nebude a nenastane. Svatá prostoto!!!

megi-the-pes
megi-the-pes (2207 příspěvků) 25.03.2024, 13:55:29 xxx.xxx.124.255
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 25.03.2024, 10:54:47

“zda vy a vám podobní ten čas máte, já ho nemám” Kdo jsou to ti podobní?
“Vy politiku nechcete v hloupé představě, že o čem se nebude mluvit, to nebude a nenastane. Svatá prostoto!!!” My jsme se někde potkali? Nevzpomínám si, pardon, netuším. Názory bg znám z vlákna Politika, všici jsme hloupí, ano.
Někdo Vám poví, že včela je zpola domestikovaná, že lidé vytvořili jakési poddruhy, mimochodem včelař je zemědělec, protože včely přece zařizují, co se na zahradě a v přírodě bude dít,
a Vy mu uděláte psychoanalýzu, rozbor osobnosti a určíte, koho bude volit?
Dost dobrý. 
Asi všici pochopili, co se snažíte říct, ale několik z nás si dovolilo diskutovat o přesnějších pojmech - o ničem jiném jsme nemluvili, to si přidáváte sám.
Že by mi politika takhle moc ničila život, si neumím představit, v určitou chvíli ze systému prostě odcházím - nebo volím to, co z toho úchylného kolotoče chce vystoupit. 
Trošku zvláštní styl diskuze, ale tak co už. 

Fanda (neregistrovaný) 25.03.2024, 14:43:48 xxx.xxx.148.145

Existuje plemeno slepic odolné Markově chorobě. Jedná se egyptskou fayoumi. Díky ní v nejhůře zasažených oblastech mají chovatelé s tímto plemenem vysoké výnosy bez dalších nákladů. Další podobný princip je u rezistentních odrůd angreštu, které také šetří peníze za chemii. Přirozeně podobné snahy jsou u všech hospodářských plodin a zvířat, včely nevyjímaje. Jeden chovatel toho ale nedosáhne, akorát tak zámoří okolní chovy. Od toho jsou odborné ústavy které vedou speciální dlouholeté chovy za specifických podmínek a neohrožují přitom své okolí.

bohemia.gall (neregistrovaný) 25.03.2024, 18:23:05 xxx.xxx.3.203

No co dodat, teď když víme že nic nejde a jeden sám ničeho nedosahne…asi nic.

Snad přece, pokud chce někdo létat, neměl by marnit čas se slepicemi 

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 27.03.2024, 20:43:38 xxx.xxx.137.233

😀
Hehehé, člověk si odskočí na pár dní a když se vrátí, nestačí se divit. 😀
Milí zlatí, protože jsem žena své generace (a které generace, to mi určitě poví bohemia.gallne), což vůbec nesouvisí s domestikací včely ani s ničím jiným, ale nevadí, tady se to očividně považuje za pádný argument, tak mi dovolte ještě jednou zopakovat:
Je úplně jedno, jaký má kdo názor. Na realitě a faktech to nic nemění. Včela je domestikovaná. Zatím tu nikdo nepřednesl jediný důkaz toho, že není, naopak tu padlo více důkazů pro to, že je. 

Maja (neregistrovaný) 27.03.2024, 20:47:31 xxx.xxx.159.60
Varaxi:

😀
Hehehé, člověk si odskočí na pár dní a když se vrátí, nestačí se divit. 😀
Milí zlatí, protože jsem žena své generace (a které generace, to mi určitě poví bohemia.gallne), což vůbec nesouvisí s domestikací včely ani s ničím jiným, ale nevadí, tady se to očividně považuje za pádný argument, tak mi dovolte ještě jednou zopakovat:
Je úplně jedno, jaký má kdo názor. Na realitě a faktech to nic nemění. Včela je domestikovaná. Zatím tu nikdo nepřednesl jediný důkaz toho, že není, naopak tu padlo více důkazů pro to, že je. 


Proto je úžasným příkladem případ afrických včel zavlečených do prostředí jižní Ameriky. Tolik co se na tom učit 

https://en.wikipedia.org/wiki/Africanized_bee

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 27.03.2024, 21:26:03 xxx.xxx.139.252

Jsem mimo mísu já a nebo diskuze díky některým? Vážně vás nechápu. Nejde tu o důkaz, jaksi věděcký, těm jsem se za život v kapitalizmu naučil nevěřit a vím jistě, že pravda je vždy pravý opak než vědcostuti tvrdí. Viz třeba globální oteplování. Názor sdílím s nikým menším než je prezident Klaus.

Takže. Včela zvíře není a je tam zařazena jen proto, že se to mocipánům z nějakého důvodu hodí, aby mohli využívat další sortiment represí vůči jakékoliv normalitě.

Zdánlivá odbočka (vše souvisí se vším). Mocní chtějí lidem vzít mobilitu a začalo to před lety, když se začala nesmyslně ubírat parkovací místa, nesmyslně rozšiřovat chodníky a buzerovat motoristy nablblými cyklostezkami a rozhlednami, klidně v dolíku, letošním drakonickým zpřísněním zákonů, že s ebere řidičák za špatná ý pohled na policajta. Utrácelo a utrácí se taky za lavičky Václava Havla nebo jiné nepotřebné a předražené kraviny. Za to se utratily miliardy proto, abychom nedohnali nacisty a zůstali jejich kolonií a pěkně za třetinu jejich paltů na ně dřeli.

Kdo považuje včelu za zvíře říká tím o sobě, že je pro buzerace EU, kdo je normální uzná, že je včela natolik odlišná od zvířat, že si zaslouží jiné nakládání než podle zhovadilého zákona a pomateného mínění sluníčkářů.

Anonymní (neregistrovaný) 28.03.2024, 08:05:09 xxx:xxx.fe28:b2a3

Takže. Včela zvíře není a je tam zařazena jen proto, že se to mocipánům z nějakého důvodu hodí. 

Vy jste asi hodně pil že? 

kometa
kometa (4176 příspěvků) 28.03.2024, 09:29:14 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 27.03.2024, 21:26:03

je včela natolik odlišná od zvířat

Ano? V čem? Je to živočich splňující všechny potřebné podmínky pro definici.

A nevím, jak to souvisí s EU a parkovacími místy.

A už končím, protože vy se očividně pohybujete v jiné dimenzi.

Tom50
Tom50 (387 příspěvků) 28.03.2024, 10:06:49 xxx.xxx.139.252
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.03.2024, 09:29:14

Ano, vy a noname nad vámi žijete v jiné dimenzi než je realita. Já ještě pamatuju civilizaci a musím to uznat i když tehdy jsme si toho neuměli vážit. Nyní mladí hlupci myslí, že to, co je kolem nás, je normální. No není, pamatuju lepší časy. Do bolševiků stačilo nerýt a pak nechali každého na pokoji a svoboda byla neskonale větší než dneska, kdy se vlastně nesmí nic!

A to, že vám podobní nechápou souvislosti jasné a už vůbec ty, co nejsou snadno zjevné, mě nepřekvapuje. Začíná být pravda, že mladý = omezeně hloupý. Takové vás potřebují mít a pak vám vnutí co potřebují.

Napadlo vás ptát se PROČ od letoška policie krutě zpřísnila už tak neuvěřitelně buzerační silniční pravidla? Už to zašlo tak daleko, že se hlupci už ani neptají po důvodu a prostě ohýbají hřbet. 

Jistě se vám líbí vysazování dávno vyhubených velkých dravých zvířat do volné krajiny. A je vám jedno, že na Slovensku se kvůli hnusným medvědům už po setmění a často útočí i ve dne, nedá vyjít do přírody a někde už ani na ulici města či vesnice. A o to jde. Nejdřív do vyčištěné krajiny vysadí vlky, medvědy, pratury a jiná nebezpečná a hlavně ZBYTEČNÁ monstra a pak zakážou volný pohyb v přírodě, v lese například a zdůvodní to tím, že je to pro bezpečnost lidí. A mladí de.ilové si už nebudou pamatovat, že stačilo klopotně vyhubená zvířata do přírody nevysazovat. Vy si to sice pamatovat budete, ale vaše děti se s vámi už nebudou vůbec bavit a budou končit diskuze s vámi, protože jim budete vykládat věci, které nezapadají do pokřiveného světa, jaký je naučili ve školách. Tam se programově z dětí dělají bl.ci, viz inkluze, ale to je jen jeden z mnoha způsobů zločinu na dětech.

Takže ano, uděláte nejlíp když se nebudete obtěžovat diskutovat, protože na argumenty neodpovídáte. Včela medonosná jako jeden jedinec není nic, a jako jedinec asi splňuje vaše, pro včelstvo idiotské definice. Ale včela medonosná je schopna žít pouze ve společenstvu, včelstvu a toto společenstvo rozhodně zvířetem není ve smyslu vašich definic, viz jediný argument o dělitelnosti na několik zvířat malých a opětovné spojení zvířete do jednoho velkého. To ignorujete jako vše, co se mladým fanatikům nehodí do krámu.

To vy neumíte vyvrátit argumenty moje, ne naopak.

Maja (neregistrovaný) 28.03.2024, 10:10:56 xxx:xxx.fe2b:22e5
Anonymní:

Takže. Včela zvíře není a je tam zařazena jen proto, že se to mocipánům z nějakého důvodu hodí. 

Vy jste asi hodně pil že? 


Pozor na mravence.😀

lupus4
lupus4 (654 příspěvků) 28.03.2024, 10:14:22 xxx.xxx.205.61

Do bolševiků stačilo nerýt a pak nechali každého na pokoji a svoboda byla neskonale větší než dneska, kdy se vlastně nesmí nic!

ntvl, tohle o vás vypovídá vše…

Varaxi
Varaxi (497 příspěvků) 28.03.2024, 11:23:47 xxx.xxx.137.233

mladý = omezeně hloupý
To platilo a platí prakticky vždycky, protože mladým z definice jejich mládí jaksi chybí některé zkušenosti. Když jste byl mladý, taky jste byl omezeně hloupý - neměl jste ještě vytvořené různé kompenzační postupy, kritické myšlení a další kompetence, které prostě chtějí čas. 
Ovšem ono to jde oběma směry. I starý = omezeně hloupý, protože díky/kvůli věku některé zážitky lidé jistého věku prostě nemohli mít nebo je nemohli mít v klíčovém období vývoje. 
Nemůžete dnešním dvacátníkům vyčítat, že nemají vlastní názor na Havla, třicátníkům, že mají omezené znalosti, jaké to bylo za socíka, a podobně, a stejně tak nemůžete vyčítat šedesátníkům, že plně nechápou, co to je inkluzivní výuka nebo třeba výhody a nevýhody jednorázových plen.
Protože zkušenost je nepřenositelná. Proto existuje ta teorie, dokáže praktické zkušenosti alespoň popsat a přiblížit ostatním. 
Velice by mě zajímalo, kolik si myslíte, že mi je let.
Přiznávám, že argument - jsi mladá, pravdu mám já a každý, kdo se mnou nesouhlasí, je demagog - s tím se fakt setkávám poprvé. Stejně jako s definicí včely jako ničeho
Včelstvo samozřejmě zvíře není; je to asi první Vaše prohlášení, na kterém se shodneme. Tento fakt neignoruji, ale s definicí včely jako zvířete to nemá co dělat; vlk taky nedokáže přežít dlouhodobě sám, přesto zvířetem je. Naprostá většina skupinových zvířat nedokáže sama v přírodě přežít, přesto jsou zvířata. Takže to není argument. Nelze s Vámi vést argumentační diskuzi, protože Vy žádné argumenty nepředkládáte. Vykládáte tu o bolševicích, parkovacích místech, Karlu IV a Marii Terezii, otužilé prodavačce mobilů ve dvou svetrech, amerických pologramotných bratrech (kteří studovali střední školu, ale asi jste nějak došel k závěru, že se tam nenaučili pořádně číst a psát, a proto je vyrazili - oni studium nedokončili, to je pravda, ale zaručeně byli plnohodnotně gramotní), Patentním úřadu a tak dále, ale argument žádný. 
Všechno souvisí se vším, jistě, ale nějak musíte říct, jak to souvisí. Jak souvisí medvědi na Slovensku s domestikací včely? Prosím vysvětlete mi to. Klidně si představte, že jsem Vaše pětileté dítě/vnouče, a ptám se na to. 
Proč by včela neměla být zvířetem? Jaká je dle Vás definice zvířete a proč si to myslíte? 
Proč by včela neměla být domestikovaná? Jaká je dle Vás definice domestikace a proč si to myslíte? 
Pokud jste obklopen demagogy a fanatiky, asi se nabízí vysvětlení, že tím demagogem a fanatikem nejsou všichni okolo, ale Vy. 
Mimochodem pratur vyhynul. Toho už nikdy nikdo do přírody nevrátí. 

goro
goro (183 příspěvků) 28.03.2024, 11:25:06 xxx.xxx.17.45

skúsme sa v diskusii nerozptyľovať moc doširoka a zbytočne používať politiku a osobné útoky…

medvede na Slovensku sú samostatná kapitola aj vo vzťahu k včelárom a skutočne sa situácia dostala do štádia, že nedávno priamo v meste v Liptovskom Mikuláši napadol a poranil piatych ľudí na ulici…. situáciu na včelniciach v podhorí radšej nekomentujem…

ale venujme sa včelám… 

ja chápem dikciu zákona v tom duchu, že neuznáva včelu za zviera,  ale pre účely evidencie hospodárskych zvierat a dotácií ,  sa vytvoril taký právny pojem “hospodárske zviera pri chove včiel” a to je nie včela ale citujem: “podmínky dotace 1.D určují, co lze za plnohodnotné včelstvo považovat (více jak 6R na 39x24) a co za plnohodnotné včelstvo považovat nelze (méně jak 7R na 39x24).

podobne to funguje v registri hospodárskych zvierat, pri nahlasovaní zmien počtu hospodárskych zvierat  chovaných na včelnici (zmeny sa mimochodom majú do registra hlásiť do 14 dní v ČR a do siedmych dní v SR !) sa za zmenu nepovažuje vyvorenie oddelku, či usadenie poroja a pod…

môj názor je že veľakrát sa jedným slovom v bežnej reči označujú rôzne veci. Preto je veľmi dôležité vymedziť pojmy, s ktorými pracujeme. Slovník definuje zviera nasledovne: „Zviera: 1. väčší živočích, zvl. cicavec; tvor vôbec; 2. poľnohosp. a les . často používaný termín pre niektoré skupiny živočíchov, napr. domáce zvieratá, hosp. zvieratá, kožušinové zvieratá; 3. zool. nesprávne ozn. pro živočícha."(Zvíře. In Encyklopedie v pohybu [online databáza]. Netpoint, s.r.o., 2005-2011. ) Naproti tomu sú „živočíchy sú živé organizmy, ktoré sa živia heterotrofne, tj, prijímajú ako potravu org. látky prvotne vytvorené rastlinami.  Skoro u všetkých živočíchov je vyvinutá schopnosť aktívneho pohybu.“ (Živočichové . In Encyklopedie v pohybu [online databáza]. Netpoint, s.r.o., 2005-2011)

z uvedených pojmov ak by sme nechceli na včelu akceptovať ten pojem “zviera” ako  na tvora obecne , evidentne vyplýva že včela je živočích a zrejme nie zviera ale rozhodne je úplne šliapnutím vedľa,  definovať jej spoločenstvo dokonca ako hospodárske zviera!

mt (neregistrovaný) 28.03.2024, 11:40:25 xxx.xxx.185.63
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 28.03.2024, 11:23:47

Poddruhy z Afriky: 

Apis mellifera adansonii (západoafrická včela medonosná) 

Apis mellifera capensis (cape townská včela medonosná)

Apis mellifera intermissa (teliánská včela medonosná) 

Apis mellifera jemenitica (arabská včela medonosná) 

Apis mellifera lamarckii (egyptská včela medonosná) 

Apis mellifera litorea (pobřežní včela medonosná) 

Apis mellifera monticola (horská včela medonosná) 

Apis mellifera sahariensis (saharská včela medonosná)

Apis mellifera scutellata (včela medonosná z východní Afriky)

Apis mellifera simensis (etiopská včela medonosná)

Apis mellifera unicolor (madagaskarská včela medonosná) 

Poddruhy z Blízkého východu a Asie: 

Apis mellifera anatoliaca (anatolská včela medonosná) 

Apis mellifera caucasia (kavkazská včela medonosná) 

Apis mellifera meda (středoasijská včela medonosná) 

Apis mellifera mellifera (evropská tmavá včela medonosná) 

Apis mellifera pomonella (tianshanská včela medonosná) 

Apis mellifera remipes (arménská včela medonosná) 

Apis mellifera ruttneri (maltská včela medonosná) 

Apis mellifera sinisxinyuan (čínská včela medonosná) 

Apis mellifera syriaca (syrská včela medonosná) 

Poddruhy z Evropy: 

Apis mellifera adami (krétská včela medonosná) 

Apis mellifera artemisia (ruská stepní včela medonosná) 

Apis mellifera carnica (kranjská včela medonosná) 

Apis mellifera cecropia (řecká včela medonosná)  

Apis mellifera iberiensis (španělská včela medonosná) 

Apis mellifera ligustica (italská včela medonosná) 

Apis mellifera macedonica (makedonská včela medonosná) 

Apis mellifera sossimai (ukrajinská včela medonosná) 

Apis mellifera taurica (krymská včela medonosná)

Apis mellifera cypria (kyperská včela medonosná)

Apis mellifera rodopica (bulharská včela medonosná) 

Apis mellifera siciliana (sicilská včela medonosná) 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.