»
Odpověď na příspěvek uživatele
M.S. z 16.03.2025, 08:40:58
Obávám se, že kvůli touze o stručnost jste se dopustil kardinální nepřesnosti. Ale celé to přečtete jen vy M.S. a asi i Goro. U ostatních to asi nehrozí a tak je to jen moje slohové cvičení. Bráním se tím před Alzheimerem. A když by přece jenom někdo chtěl vědět, jak se včelaří SPRÁVNĚ, najde to tady. (možná, raděj založí stejné vlákno znova)
Vy popisujete roztrhnutí plodového hnízda JEDNÍM rámkem, jednou souší na dvě poloviny. To by nebylo zdaleka tak hrozné, jako skutečné zebrování.
Pod pojmem zebrování se zná praktika, kdy jsou nějaké rámky ob jeden prostřídány rámky jinými. Polopatě je to situace, že když má nyní normální vč 5 rámků plodu a obsedá například 7 rámků, že se odstraní blinovka a mezi 5 plodových rámků se přidají 4 souše nebo, nedej Bože, mezistěny. To je skutečné a ultra devastační zebrování.
Také M.S. nezmiňujete prazáklad včelaření, nejen v Blaníku, a tím je, že plodové hnízdo MUSÍ mít nějaký začátek a nějaký konec, chcete-li tak předek a zadek. To vždy určuje česno a kdo chce nekonečný řetěz problémů, umístí česno uprostřed. Tak se to líbí tupým lidem (a radí to tak určitá část tak zvaných odborníků) a i případná očka tak dělají. Ale je to v úplném rozporu se včelí přirozeností. Jistěže tak včely mohou žít, o tom není pochyb. Já ale tvrdím, že i jen česno uprostřed a v důsledku absence předku a zadku plodového hnízda, je příčinou většiny nezdarů.
Přinejmenším je u Dadantsystému pak nemožná obměna vysokého díla. Jak jsem již nesčetněkrát zdůraznil a tvrdí to každá dobrá odborná literatura. Že včelstvo sice naplní zásobami celé plodiště, například 11 rámků, ale v zimě bude vždy obsedat nejvýš (to by muselo být enormně silné vč, u Kraňky na hraně nemožnosti) 8 rámků a tedy max 9 uliček. Praxe je ale taková, že drtivá většina vč bude, i u míry 39x24, (neplatí to pro NN systémy) zimovat jen v jednom nástavku a jen na 5-7 uličkách, tudíž na max 8 rámcích. Spíš ale jen na 7 rámcích, pokud se jedná o skutečnou Kraňku. Zbývající rámky jsou plné zásob, ale neobsednuté.
Můžou nastat dvě situace.
U česna uprostřed sedí zimní včelstvo uprostřed a na každé straně má asi 2 zásobní neobsednuté rámky. Druhá možnost je česno u strany (u které jsem stokrát vysvětlil) a pak je za 7-8 obseduntými rámky nejméně 3-4 rámky plné zásob, ale neobsednuté a “plné chladu”. Totiž zima je také teplo, jen o nízké hodnotě. A protože se dá teplo akumulovat, dá se aukumulovat i malé teplo, kterému říkáme chlad. Kdo nezužuje, dělá včelstvu těmi ledovými rámky stejný efekt, jako když se v létě do mobilní chladničky dávají speciální plastové nádržky z mrazáku, aby co nejdéle udržely v boxu chlad. Vč bez zúžení pomalu, postupně doroste a obsedne celý nástavek. Jen mu totálně uteče snůška z jív, ze špendlíků, třešní i vrb a nejspíš i z jabloní. Vč bez zužování doroste ve chvíli, kdy není žádná snůška a tak se vyrojí. To normální včelař nechce. Tedy kromě pana učitele včelařství z mnou popsané Zvěstovské přednášky, on neumí jinak množit včelstva a tak čeká jako před 100 a více lety na roje.
V předchozím jsem jasně zdůvodnil nutnost zužování. Ale jádrem sdělení je škodlivost česna uprostřed. Jestli máme česno u strany a průměrné vč obsedá 7 rámků, z toho je (každý rok jindy dle průběhu počasí) 5 plodových, pak blinovka zabere prostor jednoho rámku a za ní zbývá plac na 3 zásobáky. Kde je zúženo na 8 rámků, pro komoru za blinovkou zbývají dva zásobní rámky.
Konečně jsem se dovysvětloval v řetězci posloupnosti k úplnému jádru. Jestliže se zebruje a všude v plodišti jsou rámky staré a ohavné prostřídané s mladými, pak se, i při správném zužování, nemůže nestát, že se v komoře ocitnou velmi pěkné mladé souše spolu s oahavně čenými. Protože ale Dadantsystém Blaník nezná vytáčení vysokých rámků, pak je komorování jediná možnost jak se z hnízda zbavit starých černých plástů, plných jednak zárodků nemocí a jednak plných reziduí nejen léřiv, ale také všeho, co zemědělci lijí po polích.
Takže absolutní jádro sdělení:
Kdo chce obměňovat každý rok, bezpracně a samočinně dílo a vyvářet staré plásty bez zásob a pylu, musí mít česno u strany a celý rok přesouvat pěkné rámky do ZAČÁTKU hnízda, tedy blíž k česnu a staré plásty postupeně, po celý rok, přendavat směrem na konec plodového hnízda. Tam je v podeltí včely zanesou zásobami a zavíčkují a včelař je pak při předjarním zužování oddělí do komory a v době komorování v nich není plod, protože nebyly celou zimu v hnízdě.
Ano, téma vlákna je zebrování. Ale jak to podal autor, je to jen jalový výkřik do tmy (autor pormine), kdy o jeho PRAVDIVÝCH tvrzeních může nějaký tupec pochybovat. Pokud ale pochopí co tvrdím já, není zde ŽÁDNÉ místo na polemiku a jen mnou popsaný způspb je JEDINĚ SPRÁVNÝ. Liberáalové ať klidně puknou a nebo se mnou, jako lupus, přestanou diskutovat. Což se děje, lidi z většiny nechtějí vědět jak to mají dělat správně, lidi chtějí a milují jen někoho, kdo jim pochválí jejich kraviny, na které sami svou nevzdělaností přišli a nebo to viděli na videích stejně tupých tvůrců videí. A kdo tvrdí něco jiného, jakoé já, je pro většinu blb.
Ale to je dobře po všech stránkách. Nikdo nekoupí použité úly (pokud není magor). A tak výrobcům náramnně tupost lidí vyhovuje. Oni totiž všichni nevzdělaní, jen hltači videí, o včelstva brzy přijdou, romantika je opustí a oni toho, zaplať pán Bůh nechají. A výrobci mají nekonečnou poptávku po úlech a nemusí s cenou dolů.
Ti, co se pakují množárnou stejnou jako u zakázaných množáren čoklů, tedy množením oddělků, ti jsou ze stupidních zájemců o včelaření také nadšení, mají kšefty donekonečna. Množiči oddělků si mnou ruce a v duchu říkají: “ještě větší blbci než jsme doufali”.
Tomu, kdo je živ z distribuce léčiv, to také náramně vyhovuje. Totiž hlupáci, než o vč přijdou, tak jejich špatně ošetřovaná vč zamoří včelstva i poctivých a kvalitních včelařů. Proto je pak celkově víc úhynů a včelřské nejmenované médium se už postará o vnucování jediného léku na úhyny a to je boj s kleštíkem. Vyhoví se oběma skupinám, kyselinářům i tvrdochemikům a ústav se nemusí zavřít a páni mají co žrát - nemusí se jít živit prací. Nebo podnikat doopravdy, tedy s rizikem ze skutečného podnikání. Hlavně aby hloupých neubývalo a úhynů také ne!
Zapopmněl jsem na nějakou “zájmovou” skupinu, mafii, či jak se eufemisticky moderně říká lobby?
----------------------
A ještě blud Adamitů, ten si zaslouží svoje vlákno. Udělám nástřel tady:
Kdo zimuje ve dvou bednách, možná ani neví, že ve skutečnosti jeho včelstvo ale sedí jen v jedné. To, jak radí špatná “odborná” literatura, že se (před květem jív) rozpáčí nástavky od sebe a letmým pohledem se zjistí, že jsou i ve spodní bedně, neznamneá, že jí obsedají že je tam plod. Není. Ten je vždy (když končí líska a ještě nezačala jíva) jen tam, kde je víc tepla a to je na 100% jen horní bedna (podotýkám, jedná se POUZE o míru 39x24 nebo Zander nebo Lang 1/1). Tak tito nezužují, v určitou dobu odstraní celou bednu a nutí včelstvo postavit celou bednu mezistěn (samosebou toto dělají až později, když kvetou jabloně, javor řepka) a říkají tomu dostatečná obměna díla. Úplně nejhorší je, co radil Boháč, přidat bednu M mezi dvě bedny s plodem a přitom ještě horní plodovou strčit jako spodní. Kdo toto udělá, nastane úplný kolaps včelstvai. Když by toto vč přežilo, pak “nepochopitelně” padne v podletí, na podzim nebo v zimě a “včelař” se stráááášně diví.
Tato praktika je velmi správná. Takoví pak nebudou mít moc medu a tím nebude klesat cena medu pro nás ostatní, včelařsky vzdělané a my svou produkci pak prodáme za lepší cenu.
Blahoslaveni budiž chudí duchem!