Popis
Celková délka je 31 cm.
Samec má základní zbarvení peří bílé, skvrna na uchu nažloutlá. Malá široká chocholka u báze žlutavá. Spodní křídelní krovky a spodek ocasu žlutavé, peří kostřece červené s bílým lemem. Neopeřený kroužek kolem oka bílý. Zobák šedobílý, nohy šedé. Duhovka černohnědá.
Samice: podobná samci ale s červenou až červenohnědou duhovkou.
Rozšíření
Jak již napovídá druhový název, kakadu filipínský obývá ve volné přírodě Filipíny včetně Palawanu a Suluské ostrovy.
Životní prostředí: Především původní nenarušené lesy. Příležitostně si hledá potravu na otevřených plochách polí a okrajů lesa.
Chov
Chov kakadua filipínského rozhodně není snadný. Mladí ptáci mají během prvního velikého pelichání sklon k poruchám tvorby peří, které nezřídka vedou k jejich úhynu. Při nákupu je třeba pečlivě vybírat toho nejzdravějšího jedince. Hlas kakadua filipínského je celkem snesitelný, ozývá se hlavně ráno a večer. K chovu je velmi vhodná prostorná venkovní voliéra s vytápěným domkem, protože tento druh rád a dobře létá. Jednotlivě chovaní kakaduové mají sklon ke škubání peří.
Odchovy
Odchovy dosud spíše výjimečné. První odchov se zdařil v roce 1974 W. Eichelbergerovi ve Švýcarsku. Kakadu filipínský je při výběru partnera velmi vybíravý. Samci se během období rozmnožování stávají agresivními často i vůči své partnerce, které dokonce někdy mohou způsobit poranění. Snůšku tvoří 2 až 3 vejce. Sezení trvá asi 30 dní. Mláďata opouštějí hnízdo přibližně po 60 dnech. Uvádí se křížení mezi kakaduem filipínským a inkou.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel