Kakadu naholící

Cacatua sanguinea

Výskyt: Austrálie
Velikost: 40 cm
Hmotnost: 400-500 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 22-24 dnů
Potrava: Směs semen, spousty ovoce a zeleniny, zelené krmení
Cena: 13 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18397 zobrazení     0 komentářů

Popis

Samec i samice mají základní zbarvení peří bílé s červeným nádechem na čele, temeni, krku a hrdle. Malá okrouhlá chocholka, neopeřený oční kroužek je modrošedý. Zobák zbarvený rohovinově až bíle. Duhovka u obou pohlaví tmavohnědá až černá. Samice je nepatrně menší než samec.

Rozšíření

Nominátní forma na východě, severozápadě a západě Austrálie. Poddruh kakadu naholící malý (Cacatua sanguinea normantoni) v jižní části Nové Guiney.

Životní prostředí

Především suché vnitrozemské oblasti, zejména otevřené krajiny podél říčních toků. Vyhýbá se souvislým lesním porostům. Stejně jako kakadů růžový se odvažuje do blízkosti lidí, do parků a zahrad, kde působí nemalé škody na obilných lánech.

Chov

Protože Austrálie od roku 1960 zakázala jakýkoli vývoz původních druhů rostlin a živočichů, dostávali se do prodeje téměř výhradně jedinci novoguinejského poddruhu C. sanguinea normantoni. Mladí kakaduové naholící snadno zkrotnou a naučí se opakovat slova. Mají však silný hlas a velkou potřebu něco ozobávat.

Odchovy

Ačkoli je kakadu naholící dovážen jen v omezeném množství, daří se jej odchovávat celkem hojně. Snůška se skládá ze 2 až 3 vajec. Délka sezení se pohybuje od 21 do 24 dní. Mláďata opouštějí hnízdní dutinu ve stáří 45 až 50 dní.

Kakadu naholícíNázvy ve světě

Latinsky: Cacatua sanguinea, Anglicky: Little Corella, Dánsky: Nøgenøjet Kakadu, Finsky: lähdekakadu, Francouzsky: Cacatoès corella, Holandsky: Naaktoogkaketoe, Italsky: Piccola corella, Japonsky: akabitaimujioumu, Japonsky 2: アカビタイムジオウム, Norsky: Korellakakadu, Německy: Nacktaugenkakadu, Polsky: kakadu sinooka, Rusky: Гологлазый какаду, Slovensky: kakadu ružovkastý, Čínsky: 小凤头鹦鹉, Španělsky: Cacatúa Sanguínea, Švédsky: Barögd kakadua

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.