Kakadu goffinův

Cacatua goffini

Výskyt: Souostroví Tanimbar v blízkosti Nové Guineje
Velikost: 32 cm
Hmotnost: 300-450 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 26-28 dnů
Potrava: Semena, plody, ořechy
Cena: 15 000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     20121 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Základní zbarvení peří samců je bílé, uzdička růžová, na hlavě nechybí malá oblá chocholka. Spodní strana křídel i ocasu žlutavá, neopeřený kroužek kolem oka šedobílý, zobák žlutobílý, nohy světle hnědé, duhovka černá.
Samice je podobná samci ale s hnědočervenou duhovkou.

Rozšíření

Kakadu Goffinův obývá výhradně souostroví Tanimbar v blízkosti Nové Guineje.

Životní prostředí

Ve volné přírodě obývá tento kakadu především lesy, zřídkakdy zaletuje na otevřené pláně.

Chov

Kakadu Goffinův je jedním z nejmenších kakaduů. Zdá se, že mezi chovateli není příliš populární, protože se o něm v posledních letech v odborných časopisech příliš nepsalo. Jedná se o nenáročný a poměrně odolný druh. Může přezimovat i v mírně vytápěném domku, pokud je suchý a bez průvanu. Kakadu Goffinův ale potřebuje hodně klovat a jeho hlas je silný. V malém prostředí trpí škubáním peří a i při párovém chovu. Jednotlivý pták se snadno ochočí a naučí se různým kouskům.

Odchovy jsou vzácné. Tito kakaduové mají spíše nenápadné námluvy doprovázeny u obou pohlaví klepáním zobáku. Snůška sestává ze 2 až 3 vajec. Sezení trvá 26 až 28 dní. Není přesně známo, kdy mladí opouštějí hnízdo. Údaje kolísají mezi počtem 60 až 85 dnů.

Kakadu goffinůvNázvy ve světě

Latinsky: Cacatua goffiniana, Anglicky: Tanimbar Corella, Německy: Goffinkakadu, Dánsky: Tanimbarkakadu, Španělsky: Cacatúa de las Tanimbar, Finsky: tanimbarinkakadu, Francouzsky: Cacatoès de Goffin, Italsky: Cacatua di Goffin, Japonsky: shirobitaijioumu, Japonsky 2: シロビタイムジオウム, Holandsky: Goffins Kaketoe, Norsky: Tanimbarkakadu, Polsky: kakadu bialooka, Rusky: Какаду Гоффина, Slovensky: kakadu Goffinov, Švédsky: Tanimbarkakadua, Čínsky: 戈氏凤头鹦鹉

Použitá literatura

Čerpáno z literatury Milana Vašíčka

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.