Jespák rezavý

Calidris canutus

Výskyt: Island, Aljaška, Sibiř
Délka: 26 cm
Hmotnost: 90-180 g
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 20-25 dnů
Průměr kroužku: 5,8 mm
Potrava: Drobní vodní živočichové
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2247 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Zavalitý pták 26 cm dlouhý, velký jako drozd. V zimním šatu je jespák rezavý šedý s horní stranou podélně pruhovanou a s temnými konturami per a spodní stranou světle šedou. V letním šatu má sameček spodní stranu těla jednobarevně rezavě červenou, samička rezavě červenou s bělavými tečkami. Táhne v hejnech. Jespáci rezaví odpočívají v hustých hejnech často po tisících. V hustých hejnech i létají, takže si na ně dravci netroufají. Jednotliví ptáci mohou být velmi důvěřiví.

Prostředí

Pták hnízdící na Islandu, na Aljašce a místy na Sibiři. Hnízdí na sever od stromové hranice v kamenité a lišejníkové tundře, s oblibou v blízkosti tůněk a hlavně na vysočině, občas daleko od moře. Za tahu, hlavně v září, je můžeme ve velkém počtu pozorovat na pobřeží Severního moře, kdy už mají pravidelné zimní šat. Přezimují v okolí Středozemního moře a na pobřeží západní Afriky.

Rozmnožování

Ve svých omezených hnízdištích jsou velmi hojní. Hnízdo vyhrabávají v zemi travnaté i mokré tundry a spoře je vystýlají.

V červnu sameček létá a zpívá nad hnízdištěm, přitom se střídavě vznáší a třepetá se. Hnízdění probíhá v červnu a červenci. Na vejcích sedí jen sameček, samička čeká v blízkosti. Mnohých hnízdících samečků se můžeme dotknout. V hnízdě jsou 3 až 4 vajíčka dlouhá asi 42 mm. Staří ptáci vodí mláďata po bažinatých svazích.

Potrava

Na hnízdišti larvy komárů, červíci, za tahu drobní mlži, korýšci, hmyz. V nouzi konzumuje jespák rezavý i rostliny.

Jespák rezavýNázvy ve světě

Anglicky: Red Knot, Dánsky: Islandsk Ryle, Finsky: Isosirri, Francouzsky: Bécasseau maubèche, Holandsky: Kanoet, Chorvatsky: Rđasti žalar, Islandsky: Rauðbrystingur, Italsky: Piovanello maggiore, Maďarsky: Sarki partfutó, Německy: Knutt

Foto: http://focusingonwildlife.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.