Jespák písečný

Calidris alba

Výskyt: Pobřeží Arktidy
Délka: 18-20 cm
Hmotnost: 45-100 g
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 23-24 dnů
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Měkkýši, korýši, rostliny
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1987 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Velký je jespák písečný asi jako jespák obecný, dlouhý 18-20 cm. V zimě má spodní stranu těla téměř bílou, světle popelavě šedý hřbet a tmavá křídla s černou skvrnou na ručním kloubu křídel (ohbí křídla uprostřed jeho předního okraje). Ve všech šatech má v letu nápadné široké bílé pásky na křídlech a tmavá vnitřní ocasní pera mezi světlými vnějšími. V létě je opeření hřbetu černohnědé a pera jsou orámována rezavě, přední část čela a břicho mají ptáci vždy bílé. Zobák a nohy jsou leskle černé, chybí zadní prst. V období pelichání mohou různě pestře opeření jespáci píseční způsobit málo zkušenému pozorovateli značné potíže při určování. Jsou to tiší ptáci, jejich volání zní jako „cit". Ptáčkové utíkají na pobřeží před valícími se vlnami, a když voda opadá, běží za ní zpět. Přitom sezobávají vyplavené mořské živočichy. Obvykle potravu vyhledávají v malých společnostech, které běží před člověkem jdoucím po pobřeží, pak ale vylétají na moře a obloukem se zas jespák písečný vrátí k pobřeží. Často jsou velmi důvěřiví. Když sedíme nebo ležíme klidně na břehu, přiblíží se jespáci při pátrání po potravě k nám velice blízko. Jespáci píseční dovedou sice plavat, dobrovolně ale neplavou.

Prostředí

Hnízdí v arktické tundře, obvykle na písčitých pobřežích či na jiném písčitém podkladu. Za tahu se s nimi setkáme na písčitých a štěrkovitých březích, také na suchém podkladu několik metrů od vody. Vnitrozemím protahuje jespák písečný spíše vzácně, především od srpna do října, ještě vzácněji při zpátečním tahu, který v květnu dosahuje maxima.

Rozmnožování

Hnízdící páry se shromažďují na hnízdištích hned, jak roztaje sníh, a na prvních sněhu prostých vyvýšeninách kladou vejce. Samice klade v krátké přestávce dvakrát 4 vejce, ta pak dohromady téměř dvakrát přesahují hmotnost matky. Každý rodič pak sedí na jedné z obou snůšek a vyvádí vylíhlá mláďata. Když pak mláďata po 23 až 24 dnech sezení a několika týdnech, kdy je vodiče vodí, začnou létat, přichází už zase polární zima a nutí jespáky k odletu na zimoviště.

Jespák písečnýNázvy ve světě

Anglicky: Sanderling, Dánsky: Sandløber, Francouzsky: Bécasseau sanderling, Holandsky: Drieteenstrandloper, Chorvatsky: Bijeli žalar, Islandsky: Sanderla, Italsky: Piovanello tridattilo, Maďarsky: Fenyérfutó, Německy: Sanderling

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.