Klokan znamenaný má zavalité tělo, štíhlou hlavu a dlouhé vzpřímené uši. Je to typ menšího klokana, kterému se v Austrálii říká wallaby. Populace žijící v deštných lesích jsou hnědošedé, na otevřených plochách bývají světle béžové.
Klokan znamenaný je aktivní ve dne i v noci, obvykle se pohybuje osaměle, do skupin se sdružuje při pastvě.
Často žije klokan znamenaný na okrajích lesů podle toho, jaká je tam ochrana před lovci, například před dingy, kunovci a velkými krajtami.
Když se cítí ohrožen, dupe hlasitě zadníma nohama a rychle prchá do úkrytu hustého rostlinstva. Je ohrožen hlavně odlesňováním.
Délka těla 38-58 cm, ocasu 30-47 cm, hmotnost se nejčastěji pohybuje kolem 6,8 kilogramů. Ve volné přírodě se klokan znamenaný vyskytuje v severní a východní Austrálii a Nové Guiney; navštěvuje deštné pralesy, lesy v savaně a buš, případně řídké porosty.
V zajetí se klokani krmí kvalitním senem, trávou, vojtěškou, zelenou kukuřicí, větvemi stromů a keřů. Přidává se ovoce, zelenina, krmná řepa, ovesné vločky, sójový šrot, nakrájené pečivo a granulovaná krmiva pro přežvýkavce. Stromovým klokanům podáváme ve vyšší míře listnaté větve, ovoce a zeleninu.
Díky Janu Svatopluku Preslovi jsou Češi (spolu s Chorvaty, kteří Preslovo slovo převzali) jediným národem na světě, který nemá název klokan odvozený od "gangurru" z jazyka Guugu Yimithirr. Původní název měl znít "skokan", ale ten byl již používán pro žábu.
Komentáře ke zvířeti