Klokan znamenaný

Thylogale stigmatica

Výskyt: Austrálie
Délka těla: 68-105 cm
Hmotnost: 6,8 kg
Potrava: Seno, tráva, vojtěška
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2587 zobrazení     0 komentářů

Klokan znamenaný má zavalité tělo, štíhlou hlavu a dlouhé vzpřímené uši. Je to typ menšího klokana, kterému se v Austrálii říká wallaby. Populace žijící v deštných lesích jsou hnědošedé, na otevřených plochách bývají světle béžové.

Klokan znamenaný je aktivní ve dne i v noci, obvykle se pohybuje osaměle, do skupin se sdružuje při pastvě.

Často žije klokan znamenaný na okrajích lesů podle toho, jaká je tam ochrana před lovci, například před dingy, kunovci a velkými krajtami.

Když se cítí ohrožen, dupe hlasitě zadníma nohama a rychle prchá do úkrytu hustého rostlinstva. Je ohrožen hlavně odlesňováním.

Délka těla 38-58 cm, ocasu 30-47 cm, hmotnost se nejčastěji pohybuje kolem 6,8 kilogramů. Ve volné přírodě se klokan znamenaný vyskytuje v severní a východní Austrálii a Nové Guiney; navštěvuje deštné pralesy, lesy v savaně a buš, případně řídké porosty.

V zajetí se klokani krmí kvalitním senem, trávou, vojtěškou, zelenou kukuřicí, větvemi stromů a keřů. Přidává se ovoce, zelenina, krmná řepa, ovesné vločky, sójový šrot, nakrájené pečivo a granulovaná krmiva pro přežvýkavce. Stromovým klokanům podáváme ve vyšší míře listnaté větve, ovoce a zeleninu.

Díky Janu Svatopluku Preslovi jsou Češi (spolu s Chorvaty, kteří Preslovo slovo převzali) jediným národem na světě, který nemá název klokan odvozený od "gangurru" z jazyka Guugu Yimithirr. Původní název měl znít "skokan", ale ten byl již používán pro žábu.

Klokan znamenanýNázvy ve světě

Anglicky: Red-legged Pademelon, Francouzsky: Pademelon à pattes rouges, Holandsky: Roodpootpademelon, Německy: Rotbeinfilander, Polsky: Pademelon czerwononogi, Rusky: Красноногий филандер, Slovensky: Valabia červenonohá, Španělsky: Pademelón de patas rojas

Foto: http://www.itsnature.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.