Makrela obecná

Scomber scombrus

Výskyt: Atlantik, Středozemní a Černé moře
Délka těla: 45 cm
Počet jiker: 200-450 tisíc
Délka života: Až 20 let
Potrava: Drobní korýši, měkkýši a potěr
velikost písma:  A A A
02.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8941 zobrazení     1 komentář

Dosahuje velikosti až 45 centimetrů. Makrela obecná je rychle plovoucí dravá ryba s malou, hluboce vykrojenou ocasní ploutví, se dvěma hřbetními ploutvemi a s přídavnými ploutvičkami za druhou hřbetní a za řitní ploutví.

Přestože nežije v hlubinách, nemá dokonale vyvinutý plovací měchýř. Aby se makrela obecná neutopila, musí být v neustálém pohybu, zato může lovit v různých hloubkách.

V příbřežních oblastech fjordů se objevují až v průběhu léta a po ochlazení v podzimních měsících se stahují zpět do vzdálenějších oblastí moře. Nejvhodnější dobou pro lov této bojovné ryby je tak konec léta. Makrely jsou v tomto období velmi hltavé. Pohybují se v hejnech čítajících někdy až několik set kusů, společně vyhledávají potravu a útočí na houfy drobných rybek. Ideální vřetenovitý tvar těla jim při tom umožňuje vyvinout značnou rychlost a sílu, kterou pak také náležitě využívají k obraně po zaseknutí.

Doba tření závisí na místě života. Ve Středozemním moři probíhá tření od března do dubna, v severních oblastech Atlantiku je doba tření od června do července. Tření se odbývá těsně pod mořskou hladinou. Jikry jsou dlouhé 1-1,5 mm, jedna samička jich vytře asi 200-450 tisíc. Z jiker se asi po 6 dnech líhnou larvy, dlouhé 3,5-4 mm. Mladé ryby pohlavně dospívají v 2-3 roce života při délce asi 30 cm. Makrely se dožívají věku až 20 let.

Makrela obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Atlantic Mackerel, Chorvatsky: Skuša, Německy: Makrele, Španělsky: Caballa

Foto: http://www.biopix.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.02.2017, 12:50
Můžou se jíst Jikry z Makrely,když jsou třeba půl roku zmrazené? Jestli nejsou jedovaté, když se z nich udělají např.karbanátky o opečou se na pánvi.Děkuji za odpověď.