Klokan Goodfellowův je stromový druh klokana, který se vyskytuje v Papui Nové Guinei, s výjimkou hory Torricelli.
Klokan Goodfellowův váží v dospělosti od pěti do devíti kilogramů, má huňatou srst i na chodidlech s rezavou barvou a bílou maskou. Anatomie předních a zadních končetin je odlišná od pozemních druhů klokanů. Tento druh patří mezi býložravce, živí se epifyty, ovocem, a výhonky stromových rostlin.
Klokan Goodfellowův patří ke vzácně chovanému druhu. V zajetí je však poměrně lehce ochočitelný - chová se v kontaktních chovech. Vyžaduje prostorné expozice s množstvím větví na šplhání s větším množstvím krmných míst. V České republice se tento druh nechová.
Klokan pralesní náleží do čeledi klokanovití (Macropodidae) jsou druhá největší čeleď vačnatců (po vačicovitých) s 54 druhy v 11 rodech. Nezahrnuje však klokánkovité, kteří mají samostatnou čeleď, přestože se velmi klokanovitým podobají. Jedná se o středně velké až velké vačnatce (patří sem i největší druhy žijících vačnatců) s prodlouženými zadními končetinami, které u pozemních druhů slouží ke skákavému pohybu. U stromových druhů není prodloužení zadních končetin tak výrazné. Většina druhů je výhradně býložravých. Klokani jsou endemité, kteří žijí v Austrálii a Tasmánii, Nové Guineji a na přilehlých ostrovech. K rychlému pohybu používá většina klokanů skákání snožmo. Ve vysokých rychlostech až okolo 50 km/h nechávají ocas ve vzduchu a udržují s ním jen směr a rovnováhu, zatímco při pomalejších rychlostech na zem kladou zadní končetiny i s ocasem.
Komentáře ke zvířeti