Aktuálně: 4 729 inzerátů176 710 diskuzních příspěvků17 783 uživatelů
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 04.08.2023, 10:08:05 xxx.xxx.113.99

Já jsem tedy znala bulika jen jednoho a byl super. 

Chodili jsme společně venčit - já s bordekou, fenkou a dva sousedi se psama - boxerem a bulterierem. Bylo to úplně v pohodě, já jsem vzdycky nosila a házela tenisák, ale borderka ho pokaždé přenechala boxerovi a jen ho (tenisák i boxera) “pásla”. Bulík byl naučný si tenisaků nevšímat a tak se do hry nezapojoval, ale vím, že k oběma psům byl opravdu přátelský. 

No, jednou jsem místo tenisaku doma vzala jinou gumovou hračku na házení a ukázalo se, že ta se líbí i bulikovi. Takže se po hračce vrhli oba psi a nastal problém. Boxer si myslel, že všechny moje hračky jsou jen pro něj ale Bulík jí chtěl taky a tak se o ní poprali. Majitelé byli oba silní chlapi a měli oba co dělat, aby psy od sebe odtrhli. Bulík chytil hračku, boxer mu jí chtěl vzít a napadl ho, Bulík chytl boxera za nohu, ale pustil na okriknuti, ale boxer si myslel, že vyhrává, tak se zakousl do jediného místa, kde to bulika bolelo, a to do ucha a pustit nechtel… Nakonec je odtrhli a pak jsme museli asi měsíc venčit odděleně. 

Za mě je Bulík super pes, přátelský k lidem i ke psům, pamatuju že s ním dokonce měli i kočku a taky v pohodě, ale musí být dobře vedený. Ten konflikt, co jsem viděla, byl způsobeny spíš boxerem, který si myslel, že je nějaký šéf (a tím se jsem vzala špatnou hračku). Ale pravda je ta, že když zakousne tak už nepustí, pokud tedy sám nechce… Na druhou stranu si jsem jistá, že bez vyprovokovani by nikomu neublížil. Moje borderka třeba při hárání po něm cvakala, jak ho odháněla, a on si vše nechal líbit… jen se mu nelíbilo, když ho boxer napadl a chtěl mu vzít hračku… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.08.2023, 09:11:37 xxx.xxx.113.99

Pes si na klima v Chorvatsku určitě zvykne, stejně jako vy. 

Naši psi námi byli v Indii a v Indonésii a zvykli si bez problémů. Jediná změna, co jsem pozorovala bylo to, že fenka v těch tropech hárala jen jednou ročně 🤔

Ale teď po návratu už zase hárá 2x

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.08.2023, 08:00:03 xxx.xxx.113.99

Dobrý den, 

vím že toto téma bylo kdysi na ifaune, ale tady jsem to zatím nenašla. Zajímalo by mě, za kolik prodáváte králíky v kuchyňské úpravě. Prodáváte je i s hlavou a nebo bez?

Děkuji moc. Iva 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 01.08.2023, 14:16:52 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.08.2023, 13:06:58

Jó mouku, tak tu taky nekupujeme. Jednou za rok, po žních, zajedeme dolů na Hanou a přivezeme tunu pšenice, půl tuny ječmene, půl tuny ovsa, a pak to tu máme v pytlích a dělime se s kozama, kralikama, slepicema a pro nás to meleme na mouku. Máme takový malý mlynek na obilí, dá se v tom udělat hladká, hrubá, všechno. Já z toho i peču vánoční cukroví… Dokonce jsem zjistila, že když někde dostanu buchtu z kupované mouky, tak už mi to ani nějak nechutná… 

Brambory máme nějaký taky, ale to obilí u nás v horách moc neroste. Loni jsme zkoušeli trošku ovsa, ale nějak nám to nešlo (ručně) dostat těch klasů… Asi to obilí v malém množství nemá moc smysl 🤔

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 01.08.2023, 12:32:43 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.08.2023, 12:00:39

Megi, až si pořídíš kozu a slepice, tak do obchodu už nebudeš muset. Mě to taky nebavilo a teď máme dvě kozy a krávu a do obchodu jedeme jednou za půl roku koupit cukr. 😀 A to většina padne na krmení včel. 

Máme vlastní mliko, máslo, sýry, vejce, maso a med. Psí granule jsem dala kámošce, neboť psi už papaji jenom podmasli, tvaroh a vajíčka, občas dostanou králíka nebo slepici… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.07.2023, 09:55:20 xxx.xxx.113.99

Borderka na fotce je teda 13leta, ale je to fenka z pracovní linie, její sestra byla 2018 mistryně ČR v pasení a fena roku. Moje fenka nepase, ten pud byl u ní přeučen na aportovani a chytání talířů. Nepase auta, cyklisty, ale ani husy a kozy které teď máme. Když byla malá vyrůstala v Praze, takže pasení se nám úplně nehodilo. Pracovního psa jsem doporučila proto, že má chuť k práci a vyrovnanou povahu a ano, potřebuje zaměstnat jak hlavu tak fyzicky. A kdo jiný myslíte, že by měl mít borderky než 14 leta holka? Popravdě mě spíš děsí, když si ty psy pořizuje nějaká mamina jako doplněk ke kočárku 😬 Navíc myslím, že škola nezabere víc času než práce a podle mé zkušenosti vybitý pes vydrzi cekat 10 hodin, než se majitel vrátí z rachoty. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.07.2023, 09:04:55 xxx.xxx.113.99

Já myslím, že dva psi jsou spolu šťastnější než jeden pes. 

V mém případě si moje fenka s druhym psem (muzovym) nerozumí, a to ani po 11 letech 😬společného soužití, a to jsou fenka i pes oba stejně staří a žijí spolu od věku dvou let. Ale prostě si povahově nesedli. Jeden druhému nerozumí. Nehrají si spolu (s jinými psy si hrajou), když fenka hárá ani je nemusíme oddělovat, protože ho k sobě nepustí… A přesto na nich vidím, že spolu jsou šťastnější, než kdyby byl každý sám.

Ja osobně bych jednoho samotného psa už nechtěla. 

Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 28.07.2023, 08:50:29 xxx.xxx.113.99

Já naopak myslím, že ano. Že to je pes přesně pro 14letou holku, co chce parťáka a je ochotná s ní trávit spoustu času a má spoustu energie. 

Sama mám borderku už 13 let a myslím, že pokud s ní chcete cvičit (cokoliv - poslušnost, agility, dogdancing nebo jen jakékoliv triky, chytat litaci talíř…) a poskytnete jí dost pohybu, ten pes bude šťastný i když nebude pást ovce.

Ale souhlasím, že to je teď módní plemeno a tak je množí skoro každý a už jsem potkala dost nevyrovnaných borderek, dokonce i kousavych, což je úplně mimo, takže doporučuji vybrat dobře chovatelskou stanici, ideálně nevybirat podle vzhledu ale po pracovních rodičích. Tím budeš mít větší šanci, že ten pes bude mít ‘pracovní’ povahu.

A samozřejmě když je to tvůj první pes (moje bordera byla taky moje první), tak najít v blízkosti cvičák a aspoň ze začátku tam pravidelně chodit. Oni to naučí hlavně tebe, jak s ní pracovat. My jsme postupně chodily na všechno výše zmíněné, dokonce jsme zkoušely i obrany, ale to jí nebavilo a ještě běhala canicross a jezdily jsme na dogtreky…

Počítej s tím, že minimálně první dva roky budeš všechen čas trávit se psem, buď na cvičáku, nebo venku v lese, nebo někde na hřišti, nebo cvičit doma v obýváku. Procházky v lese nebudou jenom procházky, ale pořád budeš muset házet šišky… Ale pokud se psovi budeš věnovat, borderka bude tvůj nejlepší kámoš a bude to nejhodnější a nejposlusnejsi pes, jakyho si můžeš vůbec představit. 

Takže pokud jsi ochotna s ní trávit všechen volný čas, tak za mě rozhodně ano. 

Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 27.07.2023, 18:08:18 xxx.xxx.113.99

Na co prosím potrebujete, aby měl rád děti, když bude celoročně v kotci? Stejně tak psy?

Možná pokud nám popíšete, co přesně od psa očekáváte, někdo třeba vážně poradí.

Jaký objekt potřebujete hlídat a před čím? Myslím, že je rozdíl mezi hlídáním (třeba obchodu) před zloději (na to kamarádka měla německého ovčáka, taky byval povětšinou v kotci). A hlídáním třeba drůbeže před liškou, na to by měl stačit i menší, ale aktivní a uštěkaný pes… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 27.07.2023, 14:24:56 xxx.xxx.113.99

Tak podle toho co píšete, tak jsou moji drobečkové levní. 

U nás artrodéza ramenního kloubu (po zranění) cca 40.000. A to byly dokonce dvě operace a teď máme železné rameno. Ale pokud by to bylo dlouhodobé léčení na nějakou nemoc, jak tak bychom do toho nešli. Platit za léčbu zdravého psa, je pro mě něco jiného než prodluzovat život psovi nemocnému.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 17.07.2023, 17:39:30 xxx.xxx.113.99

Děláte to dobře, ve třech měsících se štěně učí rádo a co se v mládí naučí… 

Na tchýni se vykaslete, psa cvičte jak píšete, ve třech měsících je dobrý čas, aby si zafixovalo základní povely. Akorát pokud to časově zvládnete, cvičte štěně často (několikrát denně) a krátce (třeba jen 10 minut pokaždé). Mé třeba hodinu v kuse, to je myslím na štěňátko moc

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 17.07.2023, 14:23:01 xxx.xxx.113.99

Tak to koukám, jak psali ostatní přede mnou, to my děkujeme vám, že jste nás takhle pěkně přijali na chovu zvířat a ještě pro nás diskuzi upravili 👍

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 16.07.2023, 15:51:13 xxx.xxx.113.99

Ještě pokud to je kůzle a chcete jí na mlíko, pripoustejte ji až příští podzim, ať vám pěkně vyroste a pak máte víc mlika. 

Pokud chcete, aby byla šťastná, pořiďte si k ní i druhou. My máme dvě a jsou na sebe úplně fixovane, všechno delaji spolu a jedna se od druhé ani nehne. Někdy i spí zamotane do jednoho klubka. Na rozdíl asi od většiny ostatních diskutujících znám i chovatele, kteří mají jednu kozu. Myslím, že na slovensku to nezákonné není. Koza je hodně zvyklá na ně (na lidi co se o ní starají), ale podle mě je lepší mít dvě, zabaví se navzájem a myslím, že jsou fakt šťastnější. Já bych jednu nechtěla. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 14.07.2023, 07:58:41 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele Bodlinka z 13.07.2023, 23:57:10

Tak pokud jsou ty registrace pouze kvůli šlechtění a plemenitbe, pak mi nedává smysl všechno to s tím dohledáváním nakažených zvířat, ne? 

Popravdě já se přikláním k tomu nazoru, že registrace hospodářských zvířat v malochovech je pouze buzerace chovatelů a nástroj, který stát bude moci zneužít, až zavedou uhlikovou daň z každého kusu skotu. Pokud mám dvě kozy a jednu krávu, neberu žádné dotace, nevím, proč bych kvůli tomu měla být někde registrovaná a hlásit, jestli se narodilo jedno nebo dvě kůzlata, která na podzim půjdou do pekáče. Kvůli několika slepicim a husam nebo kralikum, se taky nikde registrovat nemusím, tak proč je to pro kozy jiné?

Je to pro mě stejný nesmysl jako platit poplatek za psa a za kočku ne. Nebo obecně poplatek za pracovního psa, který žije na venkově a třeba pase ovce. Poplatek za psa mi dává smysl možná někde ve městě, ale takhle? 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 10.07.2023, 21:32:33 xxx.xxx.113.99

A co malého jezevčíka? Ti snad ještě jsou zdraví. Ten nejmenší je menší než buldoček a venku v boudě by snad být mohl 🤔

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 09.07.2023, 08:37:03 xxx.xxx.133.102
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 08.07.2023, 16:50:11

Já si nemyslím, že je možné koupit registrované zvíře z registrovaného chovu pokud vy registrovaný nejste 🤔 Pravda, že my jsme kupovali krávu z Česka a registrovaní jsme na Slovensku, takže ty papíry byly jiné, ale myslím, že i v Česku se musí při odsunu zvířete hlásit číslo farmy, kam se přesouvá. Prostě registrovane zvíře nemůže jen tak zmizet. 

Ovšem výjimka je možná třeba kůzle. Pokud se v registrovaném chovu narodí a nenahlásí (třeba u nás v SR je na kůzlata půl roku zatímco na tele týden), tak myslím, že ho pořídit můžete, ale pokuty bych se určitě bála a navíc nevím, zda se to pak dá nějak doregistrovat zpětně. 

Tady na slovensku byla loni akce, kdy se snažili přesvědčit neregistrované chovatele ať přihlásí starší žijící zvířata (bez pokut), ale současně se říkalo (nevím zda to byla pravda), že za zvířata, která zůstanou neregistrovaná dostanou lidi pokuty a ještě vám je mohou vzít a utratit 😬😬😬 Tak bych to na vašem místě zbytečně neriskovala, ta registrace je pár papírů… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 05.07.2023, 10:14:34 xxx.xxx.133.42

Přes den by to mohlo stačit, sousedi takto mají u slepic na volno malinkatou, ale uštěkanou čivavu a od té doby jim liška nikoho nevzala. Ale na noc vše zavírají.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 02.07.2023, 21:23:42 xxx.xxx.113.99
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 02.07.2023, 20:28:33

To, že štěně bude, už bylo rozhodnuto. 

Spíš jsem se ptala, jestli někdo nemá nějaké tipy, jak na to, aby to seznameni a soužití vyšlo… Jako jestli mladocha hodit domů mezi psi a starejte se sami o sebe, nebo jestli je třeba seznámit někde venku… Jak to třeba řešíte s krmením (my teda už i pro ty dva máme misky metr od sebe aby se neprali), spaním (pelíšky u sebe nebo každý jinde), jestli na sebe nějak nezarli a co s tím děláte…

Zatím to díky bohu vypadá, že jsou spokojeni všichni a tak snad to tak bude i nadale. Ještě zbývá seznámit mladocha s krávou. Zbytek rodiny už dneska potkal, jenom kuzlat se trochu bál ale jinak všechno v pohodě.