Aktuálně: 4 698 inzerátů176 870 diskuzních příspěvků17 789 uživatelů
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 30.09.2023, 11:38:56 xxx.xxx.113.99

Já naopak krmím z obilí jen oves (a jinak seno, trávu, teď rajčata a houby, v zimě sušená jablíčka a sušené větve z listnatých stromů… ) 

Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 17.09.2023, 14:12:23 xxx.xxx.113.99

Obecně vycvik psa s elektrickým obojkem patří pouze do rukou profesionála, pokud vůbec někoho. Jednu dobu byly ty elektrické obojky strašně rozšířené, měl to skoro každý, ale podle mě to je docela problém. Pokud nejsem schopna psa naučit štěkat/neštěkat na piškoty, elektricky obojek mi do rukou nepatří. 

Mimochodem, my máme elektricky ohradník na pastvine (pro krávu a kozy), z důvodu koz máme spodní drát asi 30cm nad zemí. Když jsme si přivezli štěně, naivně se za mnou šlo několikrát podívat na dojení a samozřejmě dostalo ránu. Štěně se ničeho a nikoho nebojí, ale pokaždé když dostalo ránu, propadlo úplné panice, nereagovalo na nic a v hrůze se běželo schovat domů do obýváku. Myslím dvakrát se mu to stalo, pak přestalo chodit na dojení a čekalo pěkně u okraje zahrady. A pak jsem asi po 14 dnech zjistila, že neví, co mu dávalo rány, a bálo se vůbec i projít po pěšince po louce vedle pastviny, v panice se vzpínalo na vodítku a dalo docela práci ho naučit, že není problém v loukách pod domem, ale pouze v těch žlutých drátech. Elektřina je pro psy nepochopitelná a děsivá. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 15.09.2023, 22:08:25 xxx.xxx.113.99

My to děláme tak, že uděláme čerstvý sýr, ale neosolime ho a necháváme ho tak cca 3 dny v teple. Pak teprve ho na dvakrát meleme na masovém strojku a po prvním semleti osolíme, myslím že dáváme 3% soli (hmotnost soli k syru). Po tom osolení pak sýr přestane zrát, resp. zraje pomaleji. Dobře uskladnena nám zůstávala třeba přes celou zimu. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 15.09.2023, 22:01:48 xxx.xxx.113.99

Počkáte až pejsek začne štěkat, přidáte povel a psa pochválíte/odmenite. Pak povel zopakujte a pes, chtící odměnu začne přemýšlet za co to bylo. S trochou trpělivosti to máte za chvíli naučené. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 09.09.2023, 09:14:15 xxx.xxx.113.99

Zvyknou si, ale jak píše kometa, pořiďte si kozy dvě. Budou šťastnější. 

My máme taky loveckého psa, ale naučil se domácí zvířata nelovit, kozám nevadí, on je naopak rád, že má kozi mliko, ráno chodí za mnou do chleva a čeká, kdy bude dodojeno a kdy už to dostane. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 09.09.2023, 09:10:44 xxx.xxx.113.99

Vážně tu ještě není diskuze k září? 

U nás po studeném srpnu nastalo skutečné léto až teď. Slepice začala kvokat a jedna z hus si postavila hnízdo a už mám doma 3 husí vejce 🥚 🥚 🥚 Asi si chce vynahradit těch pět jarních housat, co jí odnesla kuna… Navíc husy dostaly od kámošky nové koupátko a líbí se jim tolik, že se hned v něm začali pojímat. 

Jak mám slepici odkvokat? 

Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 03.09.2023, 13:42:42 xxx.xxx.5.86

U nás jedna paní má jednu kozu celoročně v chlívku. Každý den v létě jí kosí zelenou trávu a jetel…  Podle mě je s tím mnohem víc práce, než kozy vodit na pastvu. Jak psala Roklanka, kozy jsou šťastné, když můžou jít ven. Naše kozy se první dva roky pásly jen na úvazku a stejně se pokaždé těšily ven z chlivku (kde jsou na volno). Letos, když jsou navíc na pastvě na volno to je ještě o něčem jiném. 

Proč chcete chovat kozy na mléko bez pastvy?

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 30.08.2023, 14:31:59 xxx.xxx.9.32

Dobrý den, 

chci se vás zeptat, zda jste se někdo setkali s tím, že by měly kozy po okusu listnatých stromků hořké mléko. 

Naše kozy stromky jedí a hořké mléko nemají, ale neustále mi to různí lidé ve vesnici říkají 🤔 Tak přemýšlím, jestli to je nějaká pověra… 

Kozám na zimu sušíme větve z bříz a olší a milujou to. Teď u nás byla ohromná vichřice, vyvrátila dvě jabloně a 5 švestek na zahradě, tak jsem ty všechny větve dala kozam na okus a zase mě domodci varovali, že bude hořké mléko, ale není… 

Setkali jste se s tím? 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 23.08.2023, 13:13:40 xxx.xxx.113.99

Čemu to vadí (u skotu)? Naše tele ho asi má (má jako 5 cecíků, z toho jeden menší). Zatím nám všichni řekli, že to je vpohodě a že to ničemu nevadí, že prostě bude nefunkční. Velká kráva máma má normálně 4.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 19.08.2023, 13:04:48 xxx.xxx.113.99

Já našim psům hračky háčkuju, vydrží déle než kupované. Akorát vždycky prokousnou “duši” (pískátko), ale jinak vydrží věčně. I štěně si je zamilovalo a to ani netuší, že dřív pískaly. 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ivus
Ivus (121 příspěvků) 18.08.2023, 22:36:31 xxx.xxx.113.99

Tak náš pan inseminator právě odjel. Připustili jsme 6 měsíců po porodu 🤔 Starousedlici nám říkali, že to je pozdě, ale pan inseminator říkal, že to je v pořádku… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 18.08.2023, 15:32:07 xxx.xxx.113.99

Já vnitřnosti dávám slepicim, králičí i slepičí. Akorát teda ty střeva krájím na menší kousky a to docela smrdí 😬 ale co bych pro ně neudělala. I hlavu slepici pro ně vždycky rozmlatim na kousky. Jinak slepicim to vůbec nevadí, že to je z jejich kámošek. 

Před časem mi do výběhu ke kuratum létal jestřáb a ty mrchy se naučili vždy po útoku, že jak já přicházím, tak už je bezpečno a běželi honem hned z kurníku, kde se schovavali, rychle dokončit to, co jestřáb zanechal. Několikrát jsem se s nimi o mrtvé kuře pretahovala (když bylo v lepším stavu) a já ho chtěla uvařit aspoň pro psy. Když bylo kuře v horším stavu (břicho otevrene) už jsem jim ho nechávala 😕 Slepice je drsňák… 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 18.08.2023, 15:20:50 xxx.xxx.113.99

Dobrý den, chci se zeptat - kdy inseminujete krávy?

1. Jak dlouho po porodu (a proč) 

2. Když pozorujete říji (např. kráva bučí), za jak dlouho od tohoto okamžiku k vám přijede inseminátor? Jaká je ideální doba? 

Děkuji. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 07.08.2023, 19:23:28 xxx.xxx.113.99

Tak já naopak cuketu ráda, když mi jí někdo nabídl, tak jsem se tam vždycky vracela za pár dní pro další 😀 

Až letos mi poprvé vyrostly vlastní a už jich mám ve sklepě 9 a dalších mnoho na záhonu a nikomu je nedám, sním si je sama. 

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 06.08.2023, 08:35:25 xxx.xxx.113.99

Tak ono asi záleží na místě 🤔 

Já se přiznám, že patřím k těm, kdo mají slepice ubytované na zabláceném kousíčku země. Mají tam stříšky, popeliště, prolézačky z větví, kde můžou sedět na vyvýšeném místě a uprostřed kurník. A hlavně je nad tím vším voliera. Přes jaro a léto a podzim je pouštím ven, na trávu. Máme tu sad a velikou pastvinu, hnojník, kompost, kde můžou hrabat… Ale úřaduje tu pan jestřáb a paní liška. Takže pokud jedeme pryč, tak holky zůstávají na svém pod volierou. Pokud je osklivo a nikdo není venku, jsou pod volierou. Je to něco za něco, vždycky je pouštím a říkám si, že dneska se nic nemůže stát a čas od času nějakou zabije jestřáb. Letos odnesl celé kuřátko a ještě ve vzduchu křičelo 😔 A o týden později zabil jeho maminku, mojí nejlepší kvočnu, jednu ze dvou… 

Takže moje představa, jak budu mít slepičky na louce neustále na volno vzala docela rychle za své.

Husy jsou na volno pořád, ale těm nevadí jestřáb. Liška letos vzala zatím jednu. Obecně s liškou docela pomohlo to, že je kolem pastviny pro krávu elektricky ohradnik, takže se k nám dostane už jenom z jedné strany… Ale na jestřába platí u nás je ta voliéra.

Ivus
Ivus (121 příspěvků) 05.08.2023, 22:06:36 xxx.xxx.113.99

A ta fenka je jak stará? Malý štěně? A borderak takhle vyjel na štěňátko?

My máme teď už měsíc malyho foxe (3 měsíce) ke dvěma starším psům (13 let) a u nás to seznamování naštěstí klaplo. A to náš starší fox každého psa nemusí. Ale jednak pochopil, že prcek je malý štěně a pak i prcek pochopil, že si u nás nemá vyskakovat, že jsou tu psi, kteří tu byli před ním.

Počítejte s tím, že se každému psovi BUDETE MUSET VĚNOVAT ZVLÁŠŤ. Pokud je tedy chcete něco naučit. Ideálně (aspoň občas) i samostatné venčení. U nás je výhoda, že starší psi už jsou tak v klidu, že nežárlí, když s mladým cvičím atd.

Pokud si nebudou rozumět, krmte je odděleně, misky dál od sebe. Jinak jak tu už někdo psal, musíte borderakovi zakázat vyjíždět na štěně. Určitě rozumí ‘ne’, to by možná mohlo stačit. A to i když mu štěně bere tenisák, prostě nesmí na ní být zlej… Naopak bych čekala, že když štěně bude starého obtěžovat, že si to s ní vyříká nejlíp sám, ale neznám vašeho psa… U nás si velkej respekt sjednal snadno. Malej na něj zavrčel, velkej jo chytil pod krkem a víckrát si k němu malej nic nedovolil a jsou kámoši. 

Jen pro mou zvědavost, proč jste k borderakovi pořídili australacku a ne borderku? 

Obrázek